Komentár Analytika č. 1/2018

Súhrn podstatných  a zaujímavých udalostí vo finančnom svete pre Vás pripravil Pavel Oravec.

Posledný pohľad na rok 2017 vo financiách

2. pilieru sa darilo, väčšina Slovákov aj tak prerobila

Ak existuje na Slovensku finančný produkt, o ktorom sa oplatí každý rok písať ako o najpodceňovanejšom, tak je to Starobné dôchodkové poistenie. 2.pilier v tomto roku opäť exceloval, darilo sa indexovým, akciovým aj zmiešaným fondom. Oproti svojmu benchmarku si slušne viedli aj dva dlhopisové fondy. Dôvody na jasot, bohužiaľ, u väčšiny Slovákov nie sú na mieste. Napriek neustálym apelom na finančnú gramotnosť zo strany finančných inštitúcií, sprostredkovateľov, analytikov a iných odborníkov, vyvinuli v uplynulom roku sporitelia v druhom pilieri minimálnu aktivitu na vylepšenie svojich dôchodkových účtov.

Niektoré indexové fondy zarobili sporiteľom takmer desať percent a v priemere boli o viac než 5 percent výkonnejšie ako dlhopisy. Na druhej strane štyria z piatich sporiteľov majú svoj majetok stále v dlhopisových fondoch. V roku 2017 podiel majetku v dlhopisových fondoch klesol len o necelé tri percentá. Vzhľadom k tomu, že indexové, akciové a zmiešané aktíva zarobili viac ako dlhopisové, teda majetok v týchto fondoch sa zväčšuje rýchlejšie. To znamená, že z hľadiska prestupov z dlhopisových do iných fondov nastal iba zanedbateľný posun. Oveľa viac ľudí by malo byť dnes v akciových a indexových fondoch a títo prevažne mladší ľudia, bohužiaľ, na to doplatia po príchode dôchodkového veku.

Ďalšia alarmujúca informácia pre ľudí v dlhopisových fondoch je, že 4 dlhopisové fondy – Allianz, Aegon, NN a AXA zarobili menej ako jedno percento. Pozrime sa teda koľko ľudí si vo svojom dôchodkovom fonde v roku 2017 nezarobilo ani na infláciu.

Podiel dlhopisových fondov Allianz, AXA, Aegon a NN na celkovom majetku dlhopisových fondov tvorí spolu 77,4 %. Tu by sa patrilo dodať výkričník. A hneď niekoľkokrát.

Čo to teda znamená?

Znamená to, že takmer 62 percent celého majetku v druhom pilieri v minulom roku zarobilo menej ako jedno percento. A to znamená, že nie sme ďaleko od pravdy, ak budeme tvrdiť, že 3 z 5 ľudí vzhľadom na infláciu na svojom dôchodkovom sporení prerobilo.

Štátny príspevok po novom a politický balast.

Bonifikované hypotéky pre mladých sú od začiatku roka definitívne minulosťou. Podrobnejší opis aj s dopadom na výhodnosť pre klientov sme si opísali v Newsfiltri č. 13. Dnes si to len v krátkosti zhrnieme a pridáme jednu štatistiku, ktorá poukáže na to, že väčšina ľudí si polepší. Hypotekárne úvery pre mladých bola forma bonifikácie, keď štát a banky garantovali mladým ľuďom do 35 rokov, že im znížia úrokovú sadzbu o spolu 3 percentá, pokiaľ budú nadobúdať nehnuteľnosť a neprekročia stanovený príjem. Nevýhoda tohto produktu bola v tom, že legislatíva neurčovala bankám ako majú klientom túto bonifikáciu prepočítavať. Preto vznikali veľké rozdiely v produktoch bánk, ktoré mali zásadný dopad na splácanie istiny úverov. Napríklad pri hypotéke pre mladých v Tatrabanke klient výrazne ušetril v porovnaní s hypotékou pre mladých v SLSP. Pre bližšie informácie odporúčam pozrieť Newsfilter č.13. V princípe si tak klient za starých podmienok nevyberal jeden produkt v niekoľkých bankách, ale niekoľko rôznych produktov. A pokiaľ nemal šťastie, tak si nevybral tú správnu banku. Zmenou poskytovania štátneho príspevku na daňový bonus sa eliminuje možnosť nevedomého nesprávneho výberu. Po novom si budú klienti vyberať iba jeden produkt v niekoľkých bankách, na ktorý si na konci roku uplatnia daňový bonus. Každý klient bude fungovať rovnakým princípom. Po oznámení zmien v úveroch pre mladých sa totižto zdvihla vlna kritiky v politických a sčasti aj odborných kruhoch. Títo ľudia ultimatívne tvrdia, že nové poskytovanie príspevku pre mladých bude nevýhodnejšie pre klientov. Potom je skupina odborníkov, ktorá priznáva, že zmeny sú nevýhodné pre časť ľudí, a to tú časť, ktorá by si vybrala tú najlepšiu možnosť prepočítavania štátneho príspevku za starých podmienok. Po preštudovaní Newsfiltra č. 13 už vieme, že pre skupinu ľudí, ktorá by si za starých podmienok vybrala Tatrabanku alebo OTP Banku, budú nové podmienky nevýhodnejšie. Avšak pre skupinu ľudí, ktorá by si vybrala, ktorúkoľvek inú banku, sú nové podmienky s bonusom lepšie. Poďme sa teda pozrieť ako si ľudia koncom minulého roka vyberali banky pri Hypotekárnom úvere pre mladých:

V novembri minulého roka iba menej ako 16 percent ľudí, ktorí si vyberali hypotekárny úver skončilo, v Tatra Banke alebo OTP Banke. Zvyšných 84 percent úverov skončilo v ostatných bankách. S úderom nového roka ľudia nemajú výrazný dôvod na zmenu správania, a preto môžeme povedať, že 84 percent trhu si vybralo v novembri zle a lepšie by spravili, ak by si vybrali tú istú banku v januári, pretože by ušetrili. Teda dovolíme si tvrdiť, že nie je pravda, že väčšina klientov zmenami pravidiel utrpí a už vôbec nie je pravda, že nové poskytovanie štátnych príspevkoch pre mladých je horšie ako staré. Naopak, pre väčšinu klientov je to férovejšie riešenie, prinesie im to úsporu a zrovnoprávnenie ich postavenia na finančnom trhu vo vzťahu k lepšie informovaným a vzdelaným klientom.

Tesla, Bitcoin, BMG Invest

Pyramídová hra je podvodný, dlhodobo neudržateľný obchodný model, v ktorom je zisk závislý na pritiahnutí nových učastníkov do schémy. Každý nový účastník musí za vstup do systému zaplatiť poplatok, a za to dostáva právo inkasovať tento poplatok alebo jeho časť od účastníkov, ktorí vstúpia do schémy po ňom. Najznámejšou pyramídovou schémou u nás boli nebankové subjekty v deväťdesiatych rokoch minulého storočia. BMG Invest lákal od ľudí peniaze s prísľubom ročného zhodnotenia až 48 percent. Tento výnos mal byť podložený investičnou činnosťou spoločnosti, ktorej výsledky však v realite boli biedne. Prvým klientom ešte BMG dokázala vyplatiť výnosy, tie však boli financované z vkladov iných klientov a systém sa tak čoskoro zrútil.

Tesla a Bitcoin patria k najčastejšie spomínaným pojmom vo finančnom biznise v roku 2017. Určite oprávnene. Obidva pojmy sa stali synonymom nových technológii v oblasti kryptomien a elektromobilov. U obidvoch týchto pojmov funguje niekoľko spoločných znakov. Na jednej strane je to fascinácia novou technológiou, (možno až nereálne) očakávanie jedinečnosti a „cool efekt“. Na druhej strane ekonomická stránka produktov a možné riziká.

O bitcoine dnes nájdete veľmi veľa informácií. Môžete si prečítať o jeho neskutočnom raste, o jeho možnom potenciáli a príbehy rozprávkového zbohatnutia o tom, ako niekto kúpil bitcoin, keď to ešte nebolo „cool“ a dnes je milionár. Hodnota bitcoinu koncom roka raketovo narástla. Nájdete množstvo textov, ktoré ospevujú bitcoin ako neregulovanú, decentralizovanú, nikým nevlastnenú a ničím nekrytú virtuálnu menu. Zhodou okolností sú to presne tie vlastnosti, z ktorých finančníkom ide mráz po chrbte. 9.12.2017 prišiel jeden z významných multi-mining poolov NiceHash o celé svoje imanie, pretože profesionálni hackeri využili chybu v zabezpečení a ukradli bitcoiny v hodnote 60 miliónov eur. Vzhľadom na absenciu regulácie a ochrany vkladov sú tieto peniaze nenávratne preč. Ak by Vám ukradli 60 miliónov z bežného účtu, tak je to problém banky a nie Váš. Bitcoinom môžete dnes platiť za tovar napr. aj u jedného známeho zeleného mimozemšťana, ktorý na Vás často neznesiteľne kričí z obrazovky. Ale ako viete, kedy je tá správna cena, ak dnes nejaký produkt stojí 1 bitcoin a jeho hodnota je 3 000 eur, ale o týždeň bude bitcoin mať hodnotu 5 000 eur, nebude Vás tento nákup mrzieť?

Atraktivita bitcoinu je teda dnes hlavne v jeho raste na burze a ľudia si ho nekupujú ani tak preto, aby obišli svetový menový systém, ale aby zarobili na špekulácii s pohybom kurzu. Tým sa stáva skôr investičnou komoditou, ako reálnou kryptomenou.

Na záver sa obohaťme o názor Warrena Buffeta na Bitcoin:

“Pokiaľ ide o kryptomeny, môžem takmer s istotou povedať, že to bude mať zlý koniec,” povedal Buffett v rozhovore pre CNBC. “Neviem, kedy sa to stane alebo ako, ani nič iné.”

Buffett, ktorý je šéfom konglomerátu Berkshire Hathaway, však tiež uviedol, že nebude vsádzať na pokles bitcoinu.

“Mám dosť problémov s vecami, o ktorých si myslím, že o nich niečo viem. Prečo by som mal špekulovať na nárast alebo pokles niečoho, o čom nič neviem?”

Elon Musk nám v roku 2017 predstavil automatizovaný kamión, elektrický superšportiak, luxusné elektrolimuzíny nabité najnovšími techmi. Tesla minula v roku 2017 priemerne 11,5 mil. dolárov denne a výsledok je, že o autách a víziách Tesly sa zatiaľ viac rozpráva, ako ich môžete stretnúť na ceste. Podľa dát agentúry Bloomberg z decembra 2017, ak bude strata automobilky ďalej pokračovať v tomto tempe, tak peniaze jej dôjdu začiatkom druhého polroka 2018. Elon Musk nedávno začal zbierať objednávky na Model 3 (môžete si ho kúpiť aj u zeleného mimozemšťana za bitcoiny :)) a údajne má na tento model pol milióna objednávok. Zákazníci pri zadaní objednávky zaplatili 1 000 dolárov. To znamená, že Tesla na Model 3 vybrala 500 miliónov dolárov. Zároveň automobilka predstavila nové autá, ktoré začne vyrábať až o dva roky. Napriek tomu už dnes na ne začala vyberať zálohy a z nich bude financovať výrobu auta, ktoré predstavila minulý rok. Ak aj obchodný model Tesly nie je pyramídová hra, tak si pred sebou Elon Musk tlačí nepríjemne rastúcu snehovú guľu.

Výrobné kapacity Tesly sú zatiaľ zanedbateľné. Automobilka vyrobila v septembri minulého roka 260 Modelov 3, z toho 220 sa dostalo k zákazníkom. Za 4. kvartál minulého roku doručila zákazníkom celkovo 1 550 Modelov 3 a celkovo predala 29 870 áut. Ak by aj Tesla vrhla všetky svoje aktuálne kapacity na Model 3, tak niektorí zákazníci, ktorí zaplatili zálohu, budú na svoje auto čakať 4 roky. Tesla dokázala svoje predaje v roku 2017 navýšiť o 14 percent oproti roku 2015, a len o 2 percentá oproti roku 2016. Na porovnanie iba závod Volkswagenu v Bratislave v roku 2016 vyrobil 388 687 vozidiel..

Bude zaujímavé sledovať ďalší vývoj tejto značky, pretože zatiaľ čo Elon Musk organizuje bombastické prezentácie nových modelov a technológií, ostatné „mainstreamové“ automobilky elektroautá naozaj vyrábajú a začínajú Teslu v predajoch dobiehať. A spoza horizontu pochodujú Číňania, ktorí so svojou novou low-cost značkou vyskočili na prvé miesto v predajoch s takmer 650 percentným nárastom.

Dobre vedieť

Poisťovne platia od januára 2017 odvod vo výške 8 percent z vybratého poistného v neživotnom poistení. Tento odvod sa má nahradiť daňou z poistenia. Návrh zákona 9.1.2018 Ministerstvo predložilo na medzirezortné pripomienkové konanie. Zmena má platiť od októbra 2018. Výnimkou bude povinné zmluvné poistenia, kde zostane 8-percentný odvod.

Sadzba 2 % bude platiť pre poistenie pre prípad dožitia, dôchodkové poistenie, doplnkové poistenie uzavreté popri životnom poistení, narodenia dieťaťa, poistenie dĺžky života a pod.

Sadzba 3 % bude na dlhodobé permanentné zdravotné poistenie v Írsku a Spojenom kráľovstve, ďalej na operácie, pri ktorých sa združenie podielnikov zakladá s cieľom spoločne kapitalizovať svoje príspevky, na správu skupinových dôchodkových fondov a pod.

Sadzba 4 % bude na poistenie úrazu a poistenie choroby.

Sadzba 6 % bude platiť pre poistenie škôd spôsobených požiarom, výbuchom, víchricou, jadrovou energiou, zosuvom alebo zosadaním pôdy, ďalej na exportný úver a na poľnohospodársky úver.

Sadzba 8 % bude platiť pre poistenie škôd na dopravných prostriedkoch, poistenie dopravy tovaru počas prepravy, poistenie zodpovednosti dopravcu, poistenie všeobecnej platobnej schopnosti, poistenie hypotekárneho alebo splátkového úveru a pod.

Čísla roku 2018

Pri posudzovaní bonity klientov pre úvery je dobré vedieť o tom, že:

199,48 eura/mesiac – životné minimum jednej plnoletej fyzickej osoby od 1. 7. 2017 do 30. 6. 2018

139,16 eura – životné minimum pre ďalšiu spoločne posudzovanú plnoletú fyzickú osobu

91,06 eura – životné minimum na dieťa

214,70 eura –rodičovský príspevok od roku 2018

23,68 eura – je prídavok na dieťa. Suma prídavku na dieťa sa upravuje vždy od 1. januára kalendárneho roka koeficientom, ktorým sa upravili sumy životného minima a zaokrúhľuje sa na najbližší eurocent.

O sporení na dôchodok je dobré vedieť:

4,50 % – od 1. januára 2018 sa sadzba povinných príspevkov do II. piliera zvyšuje zo 4,25 % z vymeriavacieho základu na 4,50 %

480 eur – minimálna mesačná mzda sa zvýšila od januára 2018 zo sumy 435 eur na 480 eur Na 2. stupni je minimálna mzda 576 eur, na 3. stupni je to 672 eur, na 4. stupni dostane zamestnanec 768 eur, na 5. stupni zase 864 eur a na 6. stupni dostane 960 eur

Pri podávaní daňového priznania je dobré vedieť:

3 830,02 eura – nezdaniteľná časť na daňovníka v roku 2018

180 eur – od januára 2014 sa zaviedla nová ročná nezdaniteľná časť základu dane na doplnkové dôchodkové sporenie. Daňovník si môže túto nezdaniteľnú časť základu dane uplatniť vo výške preukázateľne zaplatených príspevkov za zdaňovacie obdobie roku 2017. Takto ušetrí na dani maximálne 34,20 eura (alebo 45 eur pri 25 % dani)

TOP 3 infografiky roku 2017

Päť najväčších svetových značiek.

Desať najkonkurencieschophnejších ekonomík sveta.

Cesta bitcoinu v roku 2017

Výroky roku 2017 (bez ktorých by sme prežili):

„Sú isté indície, ale podľa mňa sa nikdy nedozvieme pravdu.“

Speváčka Emma Drobná na otázku, či je Zem plochá


„…stále som vpredu, som mladý a krásny, takže je to okey .. ”

Peter Sagan, po prehratom šprinte na BinckBank Tour


„Náš hovorca prezentoval alternatívne fakty.“

poradkyňa prezidenta Trumpa Kellyanne Conway  na otázku, prečo hovorca klamal


 

 

 

Komentár Analytika č.10/2017

Súhrn podstatných  a zaujímavých udalostí vo finančnom svete pre Vás pripravil Pavel Oravec.

Oplatí sa bankopoistenie? , časť 2. 

Naposledy sme si  definovali bankopoistenie ako produkt a naznačili sme debatu o tom, či takýto produkt má z princípu zmysel. Ako som sľúbil, dnes to rozvedieme a prepočítame si situáciu modelového klienta. Povedzme, že si chcete kúpiť byt a financovať ho prostredníctvom úveru na bývanie. Povedzme, že máte 30 rokov, vysokoškolské vzdelanie, ste už 3 roky zamestnaný a Váš príjem je 900 EUR mesačne v čistom. Byt, ktorý chcete kúpiť má hodnotu 65 000 EUR a Vy máte nasporených už 15 000 EUR. Potrebujete si teda požičať ešte 50 000 EUR. Pri vybavovaní úveru sa väčšina potenciálnych klientov zaujíma v prvom rade o výšku úrokovej sadzby, potom o výšku splátky a celkové (teoretické) preplatenie. Tvorcovia produktov bánk to samozrejme vedia, a preto lákajú klientov na výšku (nížku) úrokovej sadzby. Výhodné úrokové sadzby prezentované v marketingových kampaniach sú však častokrát naviazané na iné produkty, ktorých kúpa je podmienkou.

Vráťme sa ale k Vám:

Povedzme, že si chcete poistiť riziko nesplácania svojho úveru a preto máte záujem o uzavretie rizikového poistenia pre prípad Smrti, Dlhodobej PN a Invalidity. Pri príjme 900 EUR mesačne a výške úveru 50 000 EUR sa poistíte napríklad na nasledujúce poistné sumy:

 

Smrť na poistnú sumu                                                                                                5 000  EUR

Smrť a Invalidita s klesajúcou poistnou sumou                                                   50 000 EUR

Pripoistenie PN od 29. dňa                                                                                        6 EUR/ deň

 

Takéto poistenie Vám zabezpečí, že:

  1. v každom momente splácania úveru bude poistná suma vyššia ako zostatok na úvere a súčasne bude táto poistná suma v priebehu času klesať a Vy teda nebude platiť za niečo čo nepotrebujete
  2. budete poistení pre prípad smrti a trvalej invalidite (od 70 percent) – t.j. v prípadoch keď už nebudete môcť pracovať poisťovňa Vám pošle dostatok peňazí, ktorými pokryjete vyplatenie úveru
  3. pri dlhodobej PN dostanete adekvátnu dávku, ktorá vykryje Vašu mesačnú splátku počas doby PN

– pri akejkoľvek poistnej udalosti dostávate plnenie VY, prípadne Vaši pozostalí, nie banka.

Takéto poistenie sa dá v komerčnej poisťovni kúpiť za 23,50 eur/mesačne

Banka bude od Vás ale vyžadovať aj poistenie nehnuteľnosti, kvôli vinkulácii poistného plnenia.

Priemerný byt v hodnote 65 000 EUR s poistnou sumou domácnosti v hodnote 20 000 EUR, spolu so zodpovednosťou za škodu sa dá kvalitne poistiť za cenu 60 eur/ročne.

Poďme teda na ponuky jednej banky:

1.Chcete si zobrať úver a nič iné, nech sa páči: 

úroková sadzba: 1,59 % p.a.

mesačná splátka: 174,73 EUR

Celkové náklady na úver:

poistenie v komerčnej poisťovni:                                       23,5 eur /mesačne

poistenie nehnuteľnosti v komerčnej poisťovni:             5 eur / mesačne (60 eur / 12 mesiacov)

spolu so splátkou úveru:                                                  203,23 EUR / mesačne

2. Ak sa rozhodnete, že poistenie úveru si spravíte v banke a nie v poisťovni – teda záleží Vám viac na tom aby v prípade poistnej udalosti dostala peniaze banka a nie Vy, banka Vás zato odmení na úrokovej sadzbe: 

úroková sadzba: 1,39% p.a.

mesačná splátka: 169,93 EUR

 

Celkové náklady na úver:

poistenie úveru v banke:                                               24,40 eur /mesačne

poistenie nehnuteľnosti v komerčnej poisťovni:       12  eur / mesačne

spolu so splátkou úveru:                                             206, 33 EUR / mesačne

 

Z vyššie uvedeného jasne vyplýva, že akonáhle si zvolíte bankopoistenie a poistenie nehnuteľnosti cez banku, tak Váš celkový mesačný náklad na kúpu bývania môže byť vyšší napriek nižšej úrokovej sadzbe na úvere. V tomto prípade je 1,39% p.a. viac ako 1,59% p.a.

Tieto prepočty sú porovnania ponúk jednej nemenovanej banky v modelovom príklade našeho klienta.

Ďalšia nemenovaná banka dotiahla tento absurdný spôsob zavádzania klienta do UNIkátnej dokonalosti. Táto banka ponúka klientom úver s poistením za výhodný úrok 0,89% p.a.

Podmienka za ktorej Vám tento úrok poskytne je, že si uzatvoríte bankopoistenie. Doba poistenia je len prvých 5 rokoch splácania úveru a jeho cena sa rovná 3%  z výšky úveru. Ak tieto peniaze nemôžete zaplatiť priamo, tak Vám ich započítajú do výšky úveru. To znamená, že Vaše poistenie na prvých 5 rokov, Vám banka premietne do splátky a splácate ho 30 rokov aj s úrokom.

Ako by to v našom prípade vyzeralo:

výška úveru: 51 500 EUR

úroková sadzba: 0,99% p.a.

mesačná splátka: 163,06 EUR

Po uplynutí prvej fixácie (3 rokov) máte zostatok na úvere: 46 946,23 EUR. Úrok 0,89% p.a. Vám však banka garantovala len na tieto prvé 3 roky.

V tomto momente banka môže sadzbu zmeniť a teda aj zvýšiť.

Vy ste ale na začiatku nepotrebovali 51 500 EUR ale len 50 000 EUR. Ak by ste si teda na začiatku zobrali úver na 50 000 EUR v hociktorej inej banke, trebárs aj s úrokom 1,1% a po troch rokoch sa pozreli na svoj zostatok, tak:

výška úveru: 50 000 EUR

úroková sadzba: 1,3 % p.a.

mesačná splátka: 163,13 EUR

zostatok na úvere po 3 rokoch: 45 708,99 EUR

Napriek tomu že ste mali vyšší úrok a takmer rovnakú splátku, banke dĺžite o viac ako 2 000 EUR menej. V tomto prípade je 1,3% menej ako 0,89%.

Ak by sme to rozvinuli až do takej absurdnej situácie, že by sme porovnávali aký vysoký úrok by ste museli mať aby ste mali rovnaký zostatok ako na úvere so sadzbou 0,89% p.a. a poistením, tak:

výška úveru: 50 000 EUR

úroková sadzba: 3,3 % p.a.

zostatok na úvere po 3 rokoch: 46 921,15 EUR

Chceli ste si kúpiť byt za 50 000 EUR, dali Vám úrok 0,89% p.a. ale navýšili Vám úver. Po 3 rokoch dĺžite banke rovnako veľa peňazí ako človek, ktorý si kúpil taký istý byt za 50 000 EUR a platil banke 3 roky úrok 3,3% p.a. Toto tvrdenie berte ale srezervou, pretože taký človek by mal o 50 eur mesačne vyššiu splátku.

Dobre vedieť:

Bankám na Slovensku za prvé tri štvrťroky klesol zisk o viac ako desatinu. Podľa Slovenskej bankovej asociácie sú dôvodom hlavne pretrvávajúce nízke úrokové sadzby a vyšší porovnávací základ z minulého roka, keď banky dosiahli jednorazový výnos z predaja akcií spoločnosti Visa Europe.


Na Slovensku rýchlo stúpa počet pracovníkov zo zahraničia, ide najmä o Srbov a Rumunov. Na konci septembra u nás pracovalo 46-tisíc cudzincov, oproti rovnakému obdobiu minulého roka je to nárast o takmer dve pätiny.


Slovenská ekonomika má v budúcom roku rásť 3,8-% tempom. Vo svojej najnovšej prognóze to odhaduje Európska komisia. Postupne má rast zrýchľovať až na 4 % v roku 2019. Slovensko by tak malo byť lídrom v rámci krajín V4.


Od budúceho roka sa vek odchodu do dôchodku posúva na 62 rokov a 139 dní. Vyplýva to z opatrenia ministerstva práce. Dôchodkový vek sa tak oproti tomuto roku predĺži o 63 dní.


Grécko vychádza z úsporného programu a dá 1,4 miliardy eur na sociálne dávky. Po sérii niekoľkomiliardových bailoutov od roku 2010 sa na budúci rok očakáva rast gréckej ekonomiky na úrovni 2,4 percenta.


Ekonomika EÚ aj eurozóny v 3. štvrťroku vzrástla oproti predchádzajúcemu štvrťroku o 0,6 %. Tempo rastu sa tak mierne spomalilo z 0,7 %. Pokles podporuje rozhodnutie ECB začať postupne obmedzovať program nákupu dlhopisov.


 

Graf týždňa č. 1 a 2 :

 

Bitcoin je jedna z prvých kryptomien a fenomén posledného roku. Ak ste mali to šťastie a boli ste pri jeho zrode, dnes z Vás je milionár. Prvá cena, ktorá sa dá dohľadať je z 19.7.2010. Vtedy ste si mohli jeden bitcoin zohnať za 6 centov. Prudký nárast hodnoty prišiel v období októbra až novembra 2013. Ak ste si bitcoin kúpili koncom septembra 2013 za približne 120 dolárov, tak o dva mesiace ste predávali za 945 dolárov. Naopak, ľudí, ktorí nakupovali v decembri čakalo sklamanie pretože najbližšie dva roky hodnota kryptomeny postupne padala až k 230 dolárom. Naspäť k 950 dolárom sa bitcoin priblížil až koncom roku 2016. Investori, čo svoje nakúpené bitcoiny z konca roku 2013 minulú zimu predali s pocitom „že sa konečne dostali zo straty“, zažívajú veľmi smutnú jeseň. Aktuálna hodnota bitcoinu je 6 964 dolárov a v roku 2017, 10 krát znásobil svoju hodnotu.

 

 

Máte radi volatilitu a dlhé vzrušujúce jesenné večery? S bitcoinom sa nenudíte.

Graf týždňa č. 3:

Prisťahovalci poslali vlani mimo EÚ 30,3 miliardy eur.

Miliardy sa presunuli aj v rámci Únie. Najviac, 9,4 miliardy eur odišlo minulý rok z Francúzska. Naopak, Poľsko a Portugalsko prijali 2,8 miliardy eur. Ďalšími čistými príjemcami v rámci EÚ boli Rumunsko (2,2 miliardy eur) a Bulharsko (860 miliónov eur). Príjemcom je aj Slovensko so 166 miliónmi eur, ktoré domov poslali slovenskí občania pracujúci v zahraničí. Bolo to o jednu miliardu menej ako v roku 2015. V rámci EÚ došlo k presunu 14,2 miliardy eur. Nepriaznivé saldo má Nemecko, 4,2 miliardy eur odišlo do zahraničia, do krajiny však nemeckí prisťahovalci poslali len štyri milióny eur. Z Británie odišlo 4,6 miliardy eur.

Úvaha týždňa:

 „My nevieme, kedy a odkiaľ tá kríza príde. Ale vieme s betónovou istotou, že príde. Jediné, čo sa dá robiť, je pripravovať na ňu ekonomiku v čase sily, v čase dobrej nálady. Veľa sa hovorí o tom, že ekonomika trpí depresiou, ale to je zlá diagnóza. Ekonomika netrpí depresiami, ale maniodepresiami. A my, ak chceme ekonomiku vyťahovať z depresií, tak ju najprv musíme vyťahovať z mánie….“

„…je to akoby za doktorom prišiel alkoholik a začal nadávať na rannú opicu. Jemu by sa totiž ako najväčší problém alkoholizmu videla práve nevoľnosť. Lenže najväčší problém nie je sobotňajšie ráno, ale samotný piatok večer. Jediný spôsob, ako stabilizovať ekonomiku, je brať jej energiu z dobrých časov a využívať ju vtedy, keď je zle…“

 „…kým sa nám darí, mali by sme prebytky používať na umorovanie dlhu. Ekonomika môže rásť buď desiatkami percent s vyrovnaným rozpočtom alebo piatimi percentami s prebytkovým rozpočtom a zvyšok pôjde na umorovanie dlhu. Pretože my nemáme veľa času, my nevieme, či kríza príde o týždeň, o päť rokov, desať rokov. Aj keby prišla o dvadsať rokov, tak nemáme dosť času, ten dlh sa spláca hrozne zle…“
Tomáš Sedláček, český ekonóm a profesor na Karlovej univerzite, hlavný makroekonomický stratég ČSOB, výňatok z rozhovorov o ekonomike a viere (zdroj: SME.SK)

Župný výrok týždňa č.1 (o istej výhre)

 “Ako pán Boh rozhodne, tak to dopadne,”

Marian Kotleba, predseda VÚC, 3.11.2017

 Župný výrok týždňa č.2 (o zmenených parametroch)

             „Rozhodli média a Soroš“

Marian Kotleba, bývalý predseda VÚC, 5.11.2017 (parafráza výroku o spiknutí médií a kandidátov hodnotovo blízkych americkému miliardárovi. )

 

Komentár Analytika č. 09/2017

Súhrn podstatných a zaujímavých udalostí vo finančnom svete pre Vás pripravil Pavel Oravec.

Jesenná úvaha o konkrétnych odporúčaniach na turbulentnom trhu

V obchodovaní s hypotekárnymi úvermi dlhé roky platilo pravidlo o dvoch hlavných sezónach – jarnej a jesennej. V týchto obdobiach banky pravidelne prichádzali s rôznymi benefitmi a atraktívnymi zľavami z úrokových sadzieb a poplatkov. Posledných niekoľko rokov sa však spotrebitelia na Slovensku môžu tešiť stabilne nízkym úrokovým sadzbám a dopyt po nových aj refinančných úveroch je už dlhú dobu vysoký.

Dnes si už väčšina bánk nedovolí pýtať od klienta poplatok za poskytnutie úveru a mnohé sú ochotné klientovi dokonca zaplatiť za to, že využije ich služby. Či už vo forme preplatených nákladov na administratívne úkony alebo vo forme finančnej odmeny. Slovenská sporiteľňa za klienta vybaví kataster a zaplatí mu znalecký posudok. A s kým bankujete Vy? Niektorí napríklad s Prima Bankou, pretože tá refunduje klientovi poplatok pri refinancovaní úveru, ktorý si k nej prenesie. Refundáciou poplatku za prenos úveru Vás môže zaujať aj Všeobecná úverová, ak teda patríte k nespokojným klientom Prima banky, SLSP alebo Tatrabanky.

Keď sme už pri Tatra banke, tak stále platí, že žiadnu špeciálnu kampaň nemajú. Rovnako však stále platí, že ak tu požiadate o hypotéku pre mladých tak z Vašej istiny za 5 rokov ubudne v porovnaní s inými bankami najviac. Tomuto proklientskému úmorovaniu štátneho príspevku pre mladých sa vyrovná jedine OTP Banka. V „maďarskej“ banke Vás v mesiaci september môžu zaujať aj najlepšou úrokovou sadzbou pri fixácii 5 rokov. Akurát to LTV na nehnuteľnosti mimo miest Vás veľmi nepoteší. Keď sme už pri LTV, nesmieme zabudnúť na ČSOB a jej 100 percentné financovanie. Ak ste dvaja, plánujete kupovať nehnuteľnosť v krajskom meste, máte dobré vzdelanie a zarábate nadpriemernú mzdu je vysoká šanca, že dostanete financie na celú kúpnu sumu. Na trh hypoték vtrhla Poštová banka a je dokonca jediná, ktorá Vám reálne ponúkne úrokovú sadzbu pod jedno percento, pokiaľ teda máte niekoľko desiatok tisíc vlastných eur u nich na účte.

Bankové domy majú dnes stále eminentný záujem na rozšírení svojho hypotekárneho portfólia a napriek novým reguláciám NBS sa predháňajú v ponúkaní benefitov pre svojich nových klientov. Ľudia, ktorí majú záujem o nadobudnutie bývania dnes nespravia výraznú chybu ani keby podpísali hypotéku v prvej banke, na ktorú natrafia. Napriek tomu by som rád poukázal na tri zaujímavé akcie.

3 Jesenné typy analytika:

1. ČSOB – Hypotéku pre mladých opäť poskytuje do 100 percent hodnoty a na celých 50 000 eur. Ak si požiadate a splníte podmienky na 100 – percentné financovanie pri úvere napr. 50 000 eur, tak štátny príspevok sa Vám počíta z celej výšky 50 000 eur. U mnohých iných bánk sa štátny príspevok vypočítava len zo 70 percent úveru a zvyšok sa financuje spotrebným úverom založeným nehnuteľnosťou.

2. Poštová Banka – Kampaň užitočné bývanie s jednotnou úrokovou sadzou pre 3-ročný FIX už od 0,95% pre klientov do 80 percent LTV, bez poplatku za poskytnutie úveru, preplatenie poplatkov za kataster a znalecký posudok na byt 100 € alebo dom 150 €. Úroková sadzba však zahŕňa zľavu za poistenie a bežný účet.

3 . Prima Banka – Úvery na refinancovanie s ú.s. 1,2% pre každého pre fix 4 roky. Preplatenia poplatku za predčasné splatenie úveru na bývanie v inej banke, prenášaného do Prima banky. Poskytnutie úveru do 95% hodnoty zabezpečenia a splatnosť až do 40 rokov pre refinančné hypotéky.

Oplatí sa bankopoistenie? , časť 1.

Podľa môjho interného prieskumu 30 až 40 percent ľudí z môjho blízkeho aj ďalekého okolia pozná niekoho, kto robí v banke. Častokrát ich tento človek osloví s práve prebiehajúcou akciou na uzavretie výhodného produktu. Veľa ľudí to považuje za konkurenčnú výhodu – „mám kamaráta v banke“, „robil mi to kamarát v banke“, „poznám riaditeľa banky“.

Pokiaľ som nútení viesť diskusiu na túto tému, tak moja základná otázka väčšinou znie – kde sa to konkrétne prejavuje?  Vybavil Vám Váš známy, kamarát na nejakom produkte banky podmienky aké klienti, ktorí jeho kamaráti nie sú nedostali?  Dostali ste od Vášho kamaráta lacnejší účet ako človek, čo stál v rade za Vami? Mali ste právo zaplatiť o jednu splátku menej ako ostatní?

Znížil Vám Váš známy vstupný poplatok do podielového fondu v porovnaní s inými klientami? A povedal Vám vôbec, že vstupný poplatok budete platiť?
Klientsky pracovník v banke je vo veľkej miere hodnotený podľa výkonu a splnenia mesačného plánu. Zamestnanci bánk dostávajú bonusy najmä z predaja produktov – poistení, úverov, účtov a služieb. Plniť plány musia hlavne pobočky, ak sa tak nestane pár mesiacov za sebou, tak sa náš kamarát pán riaditeľ zrazu môže ocitnúť na inej pobočke, alebo nedobrovoľne v inej banke.

Ľudia, ktorú chcú robiť v banke sa musia pripraviť na to, že budú musieť predávať. Častokrát nebudú úplne na sto percent vedieť čo predávajú a ešte častejšie sa stane, že službu, ktorú klientovi budú predávať, nebude potrebovať a ani oni sami by si ju nekúpili.

Aby sme nerozprávali len tak do vetra, uveďme si dnes jeden z najčastejších príkladov:

Bankopoistenie, poistenie úveru.

Ako uvádza nemenovaná banka, citujem: „Poistenie k úveru je spojenie úveru a poistenia. Poskytuje ochranu v prípade vzniku neočakávaných životných situácií, akými sú smrť, plná a trvalá invalidita, pracovná neschopnosť a strata zamestnania, kedy vám poisťovňa pomôže splácať úver. Dĺžka trvania poistenia je zhodná s lehotou splatnosti vášho úveru.“

Aká je výška poplatku za poistenie? Ako sa spláca poplatok za poistenie?
Citujem: „Výška poplatku za poistenie sa stanovuje sadzbou poistného v zmysle Sadzobníka poplatkov v závislosti od druhu úveru a súboru poistenia. Poplatok za poistenie sa spláca ako súčasť úverovej splátky v mesačných intervaloch.“ Ak si beriem úver a mám rodinu, tak je veľmi rozumné uvažovať o rizikovom alebo úrazovom poistení. A to z jednoduchého dôvodu: Ak prinášam do rodiny príjem a častokrát je moja rodina od tohoto príjmu závislá (pr. manželka je na materskej) je extrémne dôležité aby som tento príjem nestratil pokiaľ sa z neho spláca úver na bývanie. Ak totižto nemám peniaze na splácanie, o svoje bývanie môžem prísť.

Stratiť príjem môžem následkom úrazu, smrťou alebo stratou zamestnania – to je pravda. Z titulu poistenia je úraz väčšinou definovaný ako „nepredvídateľná udalosť“. Áno, ťažko predchádzať udalostiam, ktoré nemožno predvídať. Logika nás teda zatiaľ nepustí.

Ak sa mi stane úraz môže to skončiť spravidla viacerými spôsobmi.

Môžem sa istú dobu liečiť a následne byť znovu stopercentne schopný zarábať svoj príjem. V čase liečenia môžem byť ale na PN a teda môj príjem v tomto období klesne.
– v tomto prípade je vhodné si poistiť dennú dávku PN alebo úrazového odškodnenia t.j. za každý deň môjho liečenia dostanem poistné plnenie adekvátne mojej ušlej mzde.

Môže sa mi stať úraz, ktorý je vážny a takýto môže zanechať trvalé následky.
– opäť, z pohľadu zdravého rozumu to najhoršie, čo sa môže stať je, že ostanem trvalo invalidný. Tým pádom už nikdy nie som schopný zarábať svoj príjem a je preto pre mňa dôležité dostať od poisťovne toľko peňazí aby som svoj úver mohol splatiť. NAVYŠE v takomto prípade som odkázaný na pomoc druhého, preto je nutné aby som dostal od poisťovne peniaze aj na ďalšie fungovanie (Vybavenie invalidného dôchodku trvá istú dobu a jeho výška častokrát nedosahuje ani polovicu môjho príjmu v čase aktívnej činnosti.)

Môžem na úraz zomrieť, takisto aj na chorobu:
– v takomto prípade  je dôležité aby moji pozostalí dostali adekvátnu finančnú kompenzáciu nato aby mohli celý zostatok úveru splatiť, mohli ma pochovať a aby ešte istú dobu (napríklad 2 roky) mohli fungovať ako keby môj príjem v rodine nechýbal.

Už poznáme teóriu a poďme si teda rozobrať, čo nám ponúka banka:

1. Poistenie poskytujte ochranu v prípade neočakávaných životných udalostí akými sú smrť, plná a trvalá invalidita.
–  Poistná udalosť nastane ak zomriete alebo ostanete trvalo invalidným. V tom prípade sa nemusíte obávať o svoj úver. Banka si peniaze vyplatí od poisťovne a už teda ďalej nemusíte splácať. Na prvý pohľad veľká výhoda, avšak pre banku.  Teda Vy platíte peniaze banke za to, že ak sa Vám niečo stane tak banka dostane zaplatené a ak ostanete trvalo invalidný, tak síce nemusíte splácať úver, ale môže sa stať, že na dôstojný život Vám už nezostane ani cent. A svoju nehnuteľnosť aj tak budete musieť predať.

2. Pracovná neschopnosť a strata zamestnania.
– z rôznych podmienok rôznych poisťovní nie je jednoznačné všeobecne určiť kedy peniaze dostanete a kedy nie.
Napr. pri strate zamestnania máte častokrát nárok na plnenie len na 12 mesačných splátok za celú dobu poistenia. Toto poistenie nenahrádza Váš príjem ale len platí za Vás splátku do banky.
– Pracovná neschopnosť sa vo väčšine prípadov bankopoistení plní až keď ste na PN aspoň 60 dní. V tom prípade každý nasledujúci mesiac poisťovňa zaplatí banke Vašu splátku za Vás.

Ak budete práceneschopný aspoň dva mesiace alebo Vás zamestnávateľ prepustí, banka dostane splátku od poisťovne a Vy iné poistné plnenie nedostanete.

Záverečná myšlienka:
Pri riešení úveru je dôležité sa poistiť aby ste mali dostatok finančných zdrojov ak nastane nepredvídateľná udalosť, ktorá ovplyvní Vašu schopnosť zarábať peniaze. Poistenie úveru v banke však slúži v prvom rade banke – v prípade, že sa Vám niečo stane banka dostane peniaze aby si mohla splatiť svoj úver, Vy nedostanete nič.

Máte kámoša v banke? Spýtajte sa ho, či by si on sám sebe uzavrel podobný produkt. Mnohé banky Vám dajú výhodnejšiu úrokovú sadzbu, ak si kúpite súčasne bankopoistenie. Nabudúce si prepočítame aký vplyv má bankopoistenie na výšku splátky, a či sa teda oplatí si ho kupovať kvôli nižšej úrokovej sadzbe.

Dobre vedieť:

 Ceny tovarov a služieb na Slovensku v auguste medziročne narástli najrýchlejšie za posledné viac než štyri roky. Inflácia zrýchlila na 1,5 percenta z júlových 1,4 percenta, oznámil Štatistický úrad. Vývoj spotrebiteľských cien bol v súlade s odhadmi analytikov. Rast zaznamenali ceny tovarov a služieb takmer vo všetkých sledovaných kategóriách. Potraviny medziročne zdraželi o 4,7 percenta, čo je najväčšie zvýšenie od leta roku 2013. Slovensko bolo v rokoch 2014 až 2016 v deflácii, spotrebiteľské ceny vtedy v priemere klesali. Národná banka vo svojej poslednej prognóze znížila výhľad tohtoročnej inflácie na 1,2 percenta. V ďalších dvoch rokoch by tempo rastu spotrebiteľských cien malo podľa NBS zrýchľovať.


Dôchodky na Slovensku sa od budúceho roka budú zvyšovať o tzv. dôchodcovskú infláciu. Počíta s tým novela zákona o sociálnom poistení z dielne rezortu práce, ktorú parlament posunul do druhého čítania.Ministerstvo práce navrhuje upraviť model zvyšovania dôchodkových dávok na individuálne zvyšovanie dôchodkov o percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov. V prípade, že by bola suma zvýšenia dôchodku
určená na základe dôchodcovskej inflácie nižšia ako pevná suma určená ako 2 percentá z priemernej výšky príslušného druhu dôchodku k 30. júnu tohto roka, dôchodok sa má zvýšiť o pevnú sumu.


Počet turistov, ktorí sa rozhodnú stráviť dovolenku na Slovensku, naďalej narastá. Potvrdzujú to podľa ministerstva dopravy aj najnovšie štatistické údaje za prvý polrok tohto roka, podľa ktorých na Slovensko zavítalo takmer 2,5 milióna návštevníkov. Je to o skoro 10 percent viac ako
v rovnakom období minulého roka.


Viac než polovica (53 %) pracujúcich Slovákov je spokojná so svojím zárobkom, no zároveň si vie predstaviť na výplatnej páske aj vyššiu sumu. Pritom približne 60 percent povedalo, že ich aktuálna výška čistého mesačného zárobku je do 700 eur. Vyplýva to z prieskumu agentúry
Focus. Z tých, ktorí uviedli, že sú aktuálne spokojní so svojím príjmom, uviedlo až 60 percent sumu do 1000 eur mesačne v čistom. Zo Slovákov, ktorí sú nespokojní so svojím zárobkom (47 %), by polovica prijala mesačný príjem v čistom do 900 eur. Viac než tretina (34 %) opýtaných ako dôvod, ktorý im bráni v lepšom zárobku, uvádza neochotu zamestnávateľa zvýšiť mzdu, a to
aj napriek tomu, že má finančné prostriedky. Necelá tretina (27 %) tvrdí, že dôvodom sú vysoké dane a odvody a 22 percent sa bojí, že by si zamestnávateľ pri ich žiadosti o zvýšenie platu našiel náhradu. Takmer tretina (28 %) uvádza, že sú spokojní s tým, čo majú, alebo že nemajú radi zmeny.


Inflácia v eurozóne v auguste zrýchlila na 1,5 z 1,3 % v júli. V celej EÚ stúpla z 1,5 na 1,7 %. Na raste inflácie sa najviac podieľali náklady na pohonné látky, ubytovanie a leteckú dopravu.


Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v auguste 6,54 %.V porovnaní s júlom, keď bola na úrovni 6,70 %, klesla o 0,16 percentuálneho bodu. Medziročne sa znížila o 2,89 bodu.


Graf týždňa

Cena malého masla (125 g balenia) na Slovensku v júli medziročne stúpla v priemere o 29 % na 1,09 eura. Hlavný dôvod sú rastúce ceny surového kravského mlieka na Slovensku za posledný rok stúpli o tretinu.

Výrok týždňa

„V Slovenskej republike nikdy v histórii nepracovalo toľko ľudí ako v súčasnosti“

Ján Richter, minister práce

Komentár Analytika č. 08/2017

Súhrn podstatných a zaujímavých udalostí vo finančnom svete pre Vás pripravil Pavel Oravec.

Štátny príspevok pre mladých sa zmení.

Ľudia do 35 rokov, ktorí splnia príjmovú hranicu môžu požiadať o zvýhodnený produkt banky, tzv. „Hypotéku pre mladých“. Vďaka kombinácii príspevku banky a štátu si môžu znížiť svoju úrokovú sadzbu o 3 %. Banka prispieva jedným percentom a štát dvomi. Banky sú dnes rôzne a zákon si
vykladajú po svojom. A tak nie je štátny príspevok pre mladých ako štátny príspevok pre mladých. Rôzny výklad pravidiel dnes môže pri úvere vo výške 50 000 ,- eur znevýhodniť niektorých klientov až o takmer 3 000 eur na zostatku istiny. V prípade základnej úrokovej sadzby vo výške 3,1 % p.a. a splatnosti 30 rokov, si môže dnes klient vybrať z troch skupín bánk. V prvom prípade (A) bude platiť banke splátku pri úrokovej sadzbe 3,1 % p.a. a banka mu bude následne vracať štátny príspevok na účet. V druhom prípade (B) bude platiť banke splátku pri úrokovej sadzbe zníženej o príspevok banky, čiže 2,1 % p.a. Banka mu bude následne vracať príspevok štátu. V treťom prípade bude klient splácať banke splátku, ktorá je už percentuálne očistená o príspevok pre mladých a teda pri úrokovej sadzbe 0,1 % p.a. Klientov mesačný náklad na
splácanie je vo všetkých bankách rovnaký, veľký rozdiel je však v „rýchlosti“ splácania úveru. Keďže pri nižšej úrokovej sadzbe klient spláca viac istiny.

ČO SA MÁ ZMENIŤ?

Ministerstvo navrhuje nasledovné podmienky a úpravy:

– Podmienky na vek a príjem ostanú zachované

– Klient bude mať nárok na uplatnenie daňového bonusu

– Daňový bonus k hypotéke si budete uplatňovať v daňovom priznaní alebo ročnom zúčtovaní u zamestnávateľa doložením potvrdenia z banky

– Svoju daňovú povinnosť si budete môcť znížiť o 50 % zo všetkých zaplatených úrokov na hypotéke za rok, najviac však do výšky 400 eur

– V prípade, že bude vaša daňová povinnosť nižšia ako daňový bonus k hypotéke, dostanete preplatok

– Zanikne možnosť odkladu splátok pri narodení dieťaťa

– Daňový bonus k hypotékam sa bude vzťahovať na všetky úvery na bývanie a nielen na hypotéky podľa zákona o bankách.

Špeciálne úverové produkty pre mladých v komerčných bankách tak pravdepodobne zaniknú a klient sa bude pri žiadaní o klasický úver na bývanie rozhodovať či chce (a má nárok) alebo nechce využiť daňový bonus. Hypotekárny úver ako finančný produkt definovaný zákonom časom úplne vymizne z trhu. Ako vidieť v nižšie uvedenom prepočte, tak pre istú skupinu klientov, ktorí plánovali a realizovali hypotekárny úver pre mladých v bankách zo skupiny C sa podmienky zhoršia. Naopak pre obrovské množstvo klientov, ktorí by skončili v bankách skupiny A alebo B sa podmienky zlepšia, pretože ich zostatok na úvere po 5 rokoch splácania bude nižší ako za starých podmienok. Z pohľadu klientov bude nový spôsob „štátneho príspevku“ férovejší a prehľadnejší. Niektoré banky stratia konkurenčnú výhodu, resp. iné banky už nebudú môcť využívať zákon pre vlastný prospech.

ČO S NAŠIMI DÔCHODKAMI?

(…prázdninová úvaha doplnená o aktuálne štatistiky…)

Sociálne zabezpečenie, teda to, čo dnes berieme ako samozrejmosť vzniklo v Nemecku za čias pána kancelára Bismarcka. Bolo postavené na troch pilieroch a jedným z nich bolo dôchodkové poistenie. V Česko-Slovensku vzniklo sociálne poistenie v roku 1918, čiže pred menej ako 100 rokmi. Pár rokov predtým vznikol pojem Homo Economicus. V tomto blogu nebudem čitateľa unavovať dôkladnym rozoberaním všetkých nasledujúcich modelov sociálneho poistenia a presuniem sa skokom do súčasnosti.

ČLOVEK EKONOMICKÝ

Homo economicus , teda človek ekonomický, je podľa ekonomickej teórie individualista, ktorý koná prísne logicky a jeho cieľom nie je nič iné len dosiahnuť maximálny možný prospech pri najnižších možných nákladoch. V ekonomickej teórii to znamená, že takýto človek urobí rozhodnutie až keď pozná všetky alternatívy, pozná pravdepodobnosti dopadu každého svojho rozhodnutia a dokáže presne určiť najlepšiu z alternatív.

V dnešnom komplexnom svete je časovo nemožné poznať pri väčšine rozhodnutí všetky alternatívy. A samozrejme nie sme roboti, sme ľudia s emóciami, ktorí sa oveľa viac ako na základe snahy o poznanie všetkých alternatív rozhodujú na základe svojho presvedčenia o fungovaní sveta, náboženstva, morálnych hodnôt atď.

Odbočka: Predstavte si, že stojíte na moste a vidíte ako sa vlak ženie na 5 ľudí priviazaných o koľaje. Spolu s Vami je na moste ťažký človek a jediná možnosť ako záchránite tých 5 ľudí je, že toho človeka z mosta zhodíte a zabrzdíte tým vlak. Čo spravíte?

Moje meno je Pavel Oravec, som finančný sprostredkovateľ a už 9 rokov ľuďom hovorím, že si majú sporiť na dôchodok. Väčšina ľudí si nechce sporiť na dôchodok, pretože sú veľmi mladí a penzia je ďaleko, pretože nezarábajú toľko aby si mohli sporiť na dôchodok, pretože sa dôchodku nedožijú, pretože už je príliš neskoro si sporiť na dôchodok. A pritom každý z nich dostane informáciu, že s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou jeho dôchodok bude mizerný alebo žiadny, ak si naň nezačne sporiť sám.

Prečo bude mizerný Vám dnes už povie každý nadpriemerný finančný poradca, 11 z 10 analytikov, povie Vám to už dokonca minister práce. Preto nebudeme robiť obsiahlu teóriu, iba si heslovite zhrnieme 3 najčastejšie tézy.

1. Rast životnej úrovne – ak môj pra-pra-starý otec robil celý život na poli a dostal sa na dôchodok, lebo už nevládal robiť na poli, tak jeho jedinou požiadavkou bolo zomrieť čo najskôr. Moju starú mamu poslal na dôchodok štát a žije v dôchodku už takmer 30 rokov. Má vlastný byt v centre mesta a jej kľúčovou požiadavkou je vysporiadať si základné potreby, zaplatiť byt a káblovku, aby mohla pozerať svoje seriály. Je dosť možné, že budem žiť ešte dlhšie ako moja starká a takisto budem mať vyššie nároky. Teda budem potrebovať viac peňazí.

2. Demografická krivka – štátny dôchodkový systém (1.pilier) funguje na princípe solidarity. Pracujúci odvádzajú časť svojej práce (platu) nepracujúcim, aby tí nepomreli. Čím viac pracujúcich a menej nepracujúcich tým vyššie dôchodky, sociálne dávky atď.

3. Zložené úročenie – predpokladajme, že máte dnes 25 rokov, chceli by ste ísť do dôchodku v 65. roku života a chceli by ste mať mesačný dôchodok 500 eur zo svojich súkromných zdrojov (ešte k tomu dostanete z 2. a 3.piliera). Predpokladajme, že sa plánujete dožiť aspoň 85. roku života. Vám stačí mesačne usporiť 45 eur. Ak máte 45 rokov a podobné požiadavky, tak potrebujete sporiť mesačne takmer 200 eur.

ALTERNATÍVY BYTIA:

Aké objektívne príčiny mi teda môžu zabrániť v tom, aby som dôchodok prežil dôstojne? A aké mám možnosti na ich riešenie?

1. Z môjho príjmu nedokážem sporiť. Už som príliš starý, musel by som sporiť strašne veľa a to neutiahnem

Možné riešenia:

A) zvýšim príjem a budem si sporiť

B) zrevidujem svoje náklady a budem sporiť

C) nebudem sporiť a zmierim sa s tým, že na dôchodku nebudem mať štandard ani ako mám dnes

2. Som mladý, dôchodok je ďaleko. Potrebujem si užiť

Možné riešenie: Vyčlením si peniaze na užívanie a časť peňazí, ktoré môžem sporiť.

3. Dôchodku sa nedožijem

Fakt: Priemerná dĺžka dožitia je vyššia ako vek odchodu do dôchodku a preto pravdepodobnosť nedožitia sa dôchodku je mizivá. Začnem si sporiť.

A ČO BY MAL SPRAVIŤ ŠTÁT  ak by mal hľadieť nato, aby neskrachoval a na dôchodky prerozdeľoval len dlhodobo udržateľné množstvo peňazí?

A) Zvýšim vek odchodu do dôchodku tak, aby som udržal únosnú mieru pomeru pracujúci/dôchodcovia

B) Zachovám vek odchodu do dôchodku a budem postupne paušálne znižovať dôchodky tak, aby som udržal stabilitu prerozdeľovania peňazí

C) Budem dovážať pracovnú silu zo zahraničia, ktorá bude vyvažovať ľudí odchádzajúcich do dôchodku a vyvažovať pomer pracujúci/dôchodcovia.

D) Zachovám vek odchodu do dôchodku aj výšku dôchodku, ale budem každý rok zvyšovať odvody tým, čo pracujú, aby som udržal stabilitu prerozdeľovania peňazí.

Máte možnosť si vybrať spôsob akým sa zabezpečíte na dôchodok. Začnite si sporiť alebo skúste poraziť demografickú krivku 🙂

Za posledných 12 mesiacov sa najviac darilo rizikovejším portfóliám, z ktorých väčšina dosiahla dvojciferné zhodnotenie. Výnosy dlhopisových garantovaných fondov sú naďalej tesne nad infláciou. Polovica zo spoločností musí podľa zákona dorovnávať klientom stratu z vlastných zdrojov.

A čo myslíte, je slovák Homo economicus?

ŠTYRIA Z PIATICH SLOVÁKOV SVOJE DÔCHODKOVÉ PORTFÓLIO ŤAŽKO POTÁPAJÚ!

Dobre vedieť:

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v júni úroveň 6,9 %. V porovnaní s májom 2017 klesla o 0,45 percentuálneho bodu. Medziročne sa znížila o 2,55 percentuálneho bodu.

Úrady práce evidovali v júni 62-tisíc voľných pozícií, čo je nové maximum. Viac ako 40 % voľných miest bolo v Bratislavskom a Trnavskom kraji. Najväčší dopyt je po operátoroch a montéroch strojov a zariadení.

Miera rizika chudoby alebo sociálneho vylúčenia vlani klesla na 18,1 %. V roku 2015 bolo chudobou ohrozených 18,4 % obyvateľov, čo predstavovalo 963-tisíc ľudí.

Grécko sa po trojročnej prestávke vracia na dlhopisové trhy. Ministerstvo financií v Aténach oznámilo, že plánuje investorom ponúknuť novú emisiu päťročných dlhopisov.

Finančná situácia britských domácností sa v júli zhoršila najrýchlejším tempom za tri roky. Domácnosti si nemôžu dovoliť veľké nákupy, ako je osobný automobil, dovolenka či domáce prístroje. Ukázali to údaje konzultačnej spoločnosti IHS Markit. Rast spotrebiteľských cien v Británii sa teraz blíži trom percentám a je najvyššia za takmer štyri roky. Ročný nárast miezd je pritom pod dvoma percentami. T. Moore však poznamenáva, že v júni sa inflačné tlaky zmiernili. Spotrebiteľské ceny stúpli medziročne o 2,6 percenta po tom, čo v máji vyleteli na takmer štvorročné maximum 2,7 percenta.

Najvýhodnejšie termínované vklady aktuálne ponúka J&T Banka, 12-mesačný za 1,0 % p.a., dvojročný za 1,2 % p.a. a štvorročný za 1,4 % p.a.

Najvýnosnejšiu vkladnú knižku dostanete v SLSP, s ročnou výpovednou lehotou za 0,3 % p.a.

Grafy týždňa

V súvislosti s článkom o dôchodkoch a demografickom vývoji na Slovensku som pre Vás pripravil tri zaujímavé grafy:

1. Dopyt po zamestnancoch v cestovnom ruchu, v gastronómii a hotelierstve vysoko prevyšuje ponuku. V IT sektore chýba 10-tisíc pracovníkov, v priemysle 14-tisíc. Obrovský problém však máme aj v gastronomických službách, kde nie je nevyhnutná vysoká kvalifikácia.

(zdroj: Trend.sk)

2. Bojíte sa, že prídu imigranti? Bojte sa, že neprídu! Podľa najnovšej prognózy Eurostatu patrí Slovensko medzi krajiny, ktorých populácia sa zníži do roku 2050 o 10 percent pokiaľ si zachová súčasné parametre pôrodnosti a riadenej imigrácie.

V rokoch 2001 až 2004 zaznamenali slovenské úrady spolu takmer 40 000 žiadostí o azyl a udelili do 100 azylov. Áno, znamená to, že na Slovensko za 4 roky prišlo 40 000 tisíc utečencov a imigrantov. Že si nepamätáte tú hystériu? To asi preto, že vtedy mali politici iné starosti a Facebook neexistoval.

Podľa štatistík Ministerstva vnútra (klikni sem) prišlo v roku 2015 na Slovensko 330 a v roku 2016 presne 146 imigrantov a utečencov, ktorí tu požiadali o azyl. Uvedené čísla nie sú v tisícoch, ide naozaj o tristotridsať a stoštyridsaťšesť ľudí.

Komentár Analytika č. 07/2017

Súhrn podstatných a zaujímavých udalostí vo finančnom svete pre Vás pripravil Pavel Oravec.

Aký bežný účet sa Vám oplatí?

Bežný účet je bankový produkt, ktorý dnes vlastní takmer každý zarábajúci človek. Prostredníctvom bežného účtu môže vykonávať každodenné bankové operácie – vklady, výbery a prevody peňazí na iný účet. Štandardnými službami spojenými s bežnými účtami sú trvalé príkazy a inkasá. Banky v súčasnosti ponúkajú k bežným účtom aj tzv. balíky, ktoré zahŕňajú viaceré služby a líšia počtom zahrnutých služieb a bankových operácií za jednu pevnú cenu.

Okrem toho banky musia ponúkať zákonom stanovené typy účtov. Prvý z nich je „Základný bankový produkt“, ktorý musia banky ponúkať zadarmo a zároveň si ho môžu otvoriť klienti, ktorých čistý príjem je nižší ako 400 eur.  Banka klientovi v tomto balíku musí umožniť klientovi základné služby ako vklady, výbery, bezhotovostné prevody a platby kartou na území SR. Nadstavbou je tzv. „Platobný účet so základnými funkciami“. V rámci neho banka klientovi ponúka za mesačný poplatok 3 eura vyššie spomínané služby a klient nemusí splniť podmienku maximálneho príjmu 400 eur.

Väčšina klientov však využíva vo svojej banke balík služieb, ktoré ponúkajú klientom rôzne benefity napr. možnosť výberov v bankomatoch iných bánk, platby kartou v zahraničí a cez internet, sms notifikácie atď. Takéto balíky už banky spoplatňujú mesačným poplatkom v rozpätí od 3 až do 15 eur. Keďže spoplatňovanie bežných účtov je u klientov veľmi nepopulárne, takmer všetky banky ponúkajú možnosť mať balík služieb zadarmo po splnení podmienok. Pre základnú orientáciu v tom ako môžete v jednotlivých bankách získať účet zadarmo je tu pre Vás niekoľko rád:
1. Ak máte príjem do 400 € mesačne, žiadajte o legislatívny účet v akejkoľvek banke.
2. Ak nechcete základný bankový produkt, môžete si otvoriť účet bez poplatkov vo Fio Banke.
3. Ak máte príjem nad 400 €, ďalšie podmienky od Vás nebude vyžadovať UniCredit Bank.
4. Ak zaplatíte mesačne kartou viac ako 70 €, otvorte si účet v mBank. Je zadarmo.
5. Ak často platíte v obchodoch, viac ako 10 krát mesačne a máte príjem nad 400 €, účet zadarmo môžete mať v Sberbank.
6. Ak aktívne využívate účet a chcete popri tom aj sporiť, otvorte si účet v Slovenskej sporiteľni. Je zadarmo.
7. Ak máte príjem nad 500 € a využívate aktívne iné produkty banky (spotrebný úver, kreditná karta…) otvorte si účet vo VÚB.
8. Ak využívate inovácie banky a ste manželia alebo máte vklady a úvery viac ako 20 000 €, zadarmo dostanete účet v Tatra Banke.
9. Ak využívate svoj účet aktívne a na vkladových produktoch máte viac ako 10 000 €, budete mať nulový poplatok v OTP banke.
10.ČSOB Vám ponúkne účet bez poplatku ak ho budete využívať aktívne a máte vklady a úvery vo výške viac ako 20 000 €
11.Ak platíte veľa a často kartou v obchodoch alebo máte na účte úspory vo výške aspoň 10 000 eur otvorte si účet v Prima banke.

Finančná gramotnosť mladých je žalostná.

Horšie ako my z testovaných krajín OECD dopadlo len Čile. Testovanie PISA definuje finančnú gramotnosť ako znalosť a pochopenie finančných pojmov a rizík. V priemere krajín OECD šesťdesiat percent žiakov má bankový účet a/alebo platobnú kartu, alebo si zarába peniaze vlastnou pracovnou činnosťou. „Vlastníctvo bankového účtu je v 10 z 13 krajín, ktoré sa do testovania zapojili, spojené s dosiahnutím vyššieho skóre v oblasti finančnej gramotnosti,“ píše ministerstvo školstva.


Z výsledkov vyplýva, že žiaci v USA, Austrálii, Belgicku a Holandsku, ktorí majú bankový účet, dosahujú najmenej o 40 bodov vyššie skóre ako žiaci, ktorí ho nemajú. Spojenie medzi výkonom v oblasti finančnej gramotnosti a vedením bankového účtu je silne previazané so socioekonomickým zázemím žiaka. U nás je to však naopak – žiaci, ktorí majú bankový účet, dosahujú o 14 bodov nižšie skóre než žiaci s podobným socioekonomickým statusom, ktorí ho nemajú. Finančnú gramotnosť testovala u nás aj Štátna školská inšpekcia. Ani tam však neboli výsledky dobré.
„ Otázky boli koncipované tak, aby sa prejavila čitateľská gramotnosť, museli pochopiť text a vybrať to dôležité, matematická gramotnosť, aj čistá faktografia z oblasti finančníctva.
Jedna z úloh je takáto: Otec, mama a dvaja študujúci synovia sa rozhodli stráviť víkendový deň túrou vo Vysokých Tatrách. Večer pred túrou sa rozhodovali, akým spôsobom budú cestovať: vlakom, autobusom alebo osobným autom. Mali vybrať najlacnejšiu dopravu,“ povedala hlavná školská inšpektorka Viera Kalmárová. Deviataci boli na tom najhoršie v oblasti riadenia rizika poistenia, tú zvládli len na 35 percent.
„Čím je väčšia nezamestnanosť v regióne a nižší príjem, tým je výsledok žiaka horší. Najlepšie výsledky dosiahli žiaci Trenčianskeho a Bratislavského kraja. Výpovednú hodnotu nám skresľujú školy v regiónoch s maďarským vyučovacím jazykom.
Pri pohľade na výsledky mladých ľudí, ktorí sa už čoskoro stanú zárobkovo činnými by možno nebolo od vec ak by tentokrát ministerstvo financií našlo spoločnú reč s finančnými sprostredkovateľmi a spoločnými silami by mohli študentom vo vzdelávaní pomôcť.

Dobre vedieť

Ku koncu marca pripadalo na každých desať eur uložených v banke vyše deväť eur požičaných. Podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) stúpli vklady obyvateľov od prijatia eura o približne polovicu, a to na 31 miliárd eur. Aj objem úverov výrazne rástol a za dané obdobie sa viac ako zdvojnásobil, v marci tohto roka to bolo takmer 29 miliárd eur. Pri prepočte celkových vkladov a úverov v bankách to znamená, že jeden dospelý obyvateľ Slovenska v priemere dlží 6 548,55 eura. Priemerné úspory sú stále vyššie, a to 7 021,23 eura. Ľudia majú na účtoch uložených stále viac peňazí, avšak zároveň s úsporami majú tendenciu viac si požičať. V súčasnosti až 45 percent všetkých vkladov v bankách je na bežných účtoch.


Nezamestnanosť na Slovensku prvýkrát od novembra 2008 klesla pod hranicu ôsmich percent. Tento rok v apríli dosiahla 7,74 %, v marci bola na úrovni 8,04 %. Informovalo o tom Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny.


Nové pravidlá, ktoré upravujú roaming v Únii, nadobudnú platnosť 15. júna. „Od tohto dňa sa každá už uzavretá zmluva a každá zmluva, ktorá sa odteraz uzavrie a zahŕňa roamingové služby, automaticky zmení na zmluvu s roamingom za domáce ceny. Zákazníci mobilných služieb budú môcť pri cestovaní po iných krajinách EÚ využívať hovory, SMS a dátový prenos za rovnaké ceny ako doma.“


Kurz eura voči doláru sa 20.5. dostal na najvyššiu hodnotu od novembra minulého roka. Euro stálo popoludní na devízovom trhu vo Frankfurte nad Mohanom 1,1197 USD. Euro teraz ťaží z protichodného a často nejasného trendu americkej politiky. Činy prezidenta Donalda Trumpa sú rozhodujúcim faktorom pre výkyvy dolára na devízovom trhu.


Skupina OVB Allfinanz stiahla žalobu na českého študenta dokumentaristiky Jakuba Charváta pre film Rada nad zlato, ktorý odhaľuje nekalé praktiky jej finančných poradcov.


Európska komisia chce mať do roku 2025 euro vo všetkých 27 krajinách EÚ. Konvergentné kritériá zatiaľ nespĺňajú Poľsko, Česko, Maďarsko, Chorvátsko, Rumunsko a Bulharsko.


Hodnota bitcoinu prekonala nový rekord, dostala sa cez hranicu 2100 dolárov. V priebehu mesiaca tak hodnota virtuálnej meny stúpla o 65 percent.

Výrok týždňa:

„Kdyby nám pan premiér řekl, že se nebude chovat podle koaliční smlouvy, ale podle ústavy, tak bychom s ním do takové vlády nikdy nešli.“

Andrej Babiš, exminister financií ČR

Graf týždňa:

Až štvrtinu sumy, ktorú vybral štát v roku 2015 na dani z príjmov od firiem, zaplatili najväčšie nemecké a rakúske firmy. Hovoríme o sume okolo 650 miliónov eur. Je to dokonca viac ako podiel firiem, ktorých vlastníci sú slovenské subjekty.

Komentár Analytika č. 06/2017

Súhrn podstatných a zaujímavých udalostí vo finančnom svete pre Vás pripravil Pavel Oravec.

RIZIKOM CHUDOBY JE NA SLOVENSKU OHROZENÝ KAŽDÝ 8. ČLOVEK

Pod pojmom priemerný príjem sa u nás rozumie aritmetický priemer všetkých miezd na Slovensku. Preto väčšinou platí pravidlo, že 70 percent ľudí zarobí menej ako je priemerná mzda.

Dôležitejším pojmom pri porovnávaní sa so zvyškom populácie je pojem mediánová mzda. Medián je hodnota v strede štatistického súboru. Ak si vedľa seba zoradíme všetkých zamestnancov v tejto krajine podľa toho koľko zarábajú, tak ten čo bude stáť presne v strede zarába mediánovú mzdu.

Konkrétny príklad: Ak stretnem na ulicu náhodne 10 ľudí, z toho traja zarábajú 500 eur, piati 600 eur, jeden 800 eur a jeden 3000 eur. Tak ich priemerná mzda je 830 eur. Ale 90 percent z nich takúto mzdu nezarába. Pomery v tejto vzorke lepšie vyjadruje mediánová mzda, a tá je 600 eur.

Priemerná mzda na Slovensku v roku 2016 dosiahla hodnotu 912 eur. Mediánová mzda na Slovensku v roku 2016 bola 580 eur. Za človeka v riziku chudoby sa považuje človek s menším príjmom než 60 percent mediánu, čo bolo minulý rok na Slovensku 348 eur mesačne.

Príjmy a životné podmienky domácností zisťoval štatistický úrad v apríli a máji na vzorke asi 6000 domácností vo viac ako 500 obciach. Rovnaké zisťovanie robia povinne všetky krajiny EÚ.

Rizikom príjmovej chudoby je na Slovensku ohrozených necelých 13 % ľudí. Je to približne 670 000 osôb, ktorých príjem vlani neprevýšil 348 eur mesačne (4171 eur ročne). Napriek tomu, že Slovensko nepatrí ku krajinám s najvyššou životnou úrovňou v Európe platí, že v európskom porovnaní patríme medzi krajiny s najnižšou mierou rizika chudoby.

Krajina s vyššou životnou úrovňou môže mať zároveň aj vyššie riziko chudoby ako chudobnejšia krajina s relatívne menšími príjmovými rozdielmi.

Do skúmania príjmu sa započítava príjem vrátane rôznych dávok od štátu, napríklad materskej, rodinných prídavkov, ale aj príjem z prenájmu a zaplatené dane a odvody. Príjmová hranica chudoby na Slovensku sa v posledných rokoch nemení, v porovnaní s rokom 2015 stúpla o 0,4 %. Inak povedané, príjmová nerovnosť domácností na Slovensku sa veľmi nezväčšila. A platí to aj o posledných pár rokoch.

Neúplné a viacpočetné rodiny

Štatistické zisťovanie potvrdilo, že najviac ohrození chudobou sú ľudia bez práce, chudobe je vystavený každý druhý nezamestnaný (48 %).

Druhou rizikovou skupinou sú viacdetné domácnosti (3 a viac detí) a osamelí rodičia s deťmi. Tieto dve skupiny tvoria viac ako dve tretiny tých, ktorí sú ohrození chudobou. Riziku chudoby je tiež vystavené každé piate dieťa do veku 18 rokov.

POŠTOVÁ BANKA SPÚŠŤA HYPOTÉKU

Poštová banka vstupuje na trh úverov na bývanie a to rovno s trhovou novinkou, ofsetovou hypotékou.

Ofsetová hypotéka funguje vo Veľkej Británii už viac ako 15 rokov. Populárna bola najmä počas finančnej krízy, keď si ľudia začali viac sporiť. Na Slovensku ju mala v portfóliu mBank, k dispozícii je aj vo Fio banke. Ofsetová hypotéka ponúka klientom zľavy na úrokovej sadzbe v závislosti od výšky vkladu na depozitný produkt banky.

Napríklad ak klient žiada o úver s fixáciou na 5 rokov, tak najlepšia úroková sadzba, ktorú mu Poštová banka ponúkne je 1,45 % p.a. Vďaka previazaniu produktu na depozitnej strane si môže klient znížiť úrokovú sadzbu až o polovicu. Túto sadzbu si vie znížiť v závislosti na tom koľko peňazí si vloží na depozitný produkt. Peniaze na úložke sú neviazané a kedykoľvek k dispozícii. Klient si sadzbu na hypotéke môže znížiť o takú pomernú časť akú vzhľadom k výške úveru uložil na depozitnom produkte.

Poďme si túto komplikovanú vetu vysvetliť na príklade. Ak si požičiavate od banky 100 000 ,- eur a máte k dispozícii zdroje vo výške 20 000 ,-eur, ktoré si uložíte na depozitnom produkte banky, tak vašu úrokovú sadzbu si znížite o 20 percent z 1,45 % p.a na 1,16 % p.a.

Maximálne si svoju úrokovú sadzbu môžete znížiť o 50 percent. Teda pri hypotéke 100 000 ,- eur, vložíte 50 000 ,- eur na depozitný účet a znížite si úrokovú sadzbu na 0,725 % p.a.

(zdroj obrázku : Poštová banka)

100 DNÍ DONALDA TRUMPA

Prvých 100 dní Donalda Trumpa v úrade sa nezadržateľne blíži a hoci jeho rating obľúbenosti je najnižší aký kedy nejaký americký prezident po sto dňoch mal, tak podľa posledných prieskumov 96 % percent jeho voličov z 8.novembra by mu hlas odovzdalo znova.

Je tak celkom zaujímavé pozorovať, že elektorát svojho favorita hodnotí viac podľa jeho osobnosti ako na základe reálnych skutkov. Dá sa totižto konštatovať, že ak by voľby vyhrala Hillary Clintonová, aktuálna politika USA vo svete by sa nelíšila od tej Trumpovej.

Prezident Trump prišiel na to, že jeho veľké sľuby z kampane sú v reálnej politike nerealizovateľné. Pritom sám Trump na konci predvolebnej kampane predstavil svoj plán na prvých 100 dní vlády. Americký prezident splnil svoj sľub a odstúpil od transpacifickej obchodnej dohody, povolil výstavbu dvoch ropovodov, ktoré predchádzajúca vláda stopla a zaviedol prísnejšie pravidlá pre deportácie nelegálnych imigrantov, ktorí mali kriminálny záznam.

Ak si však spomeniete na kampaň kandidáta Trumpa tak Vám napadne múr na hraniciach s Mexikom, zákaz vstupu moslimov do krajiny, zrušenie Obamacare, obchodná vojna s Čínou, NATO ako zastaranú a nepotrebnú organizáciu, dohody s Putinom atď. atď. Trumpove protiimigračné zákony odmietli americké súdy ako protiústavné a zrušenie Obamacare do kongresu ani neposlal, pretože zatiaľ nemá podporu ani republikánskej väčšiny. O Číne tvrdil, že hneď v prvý deň po nástupe do úradu poverí ministerstvo obchodu aby ju označilo za menového manipulátora. Nielen, že sa tak nestalo ale Trump už deklaroval, že svoj názor zmenil.

Rovnako svoj názor zmenil na NATO, dnes ho považuje za veľmi potrebné a Assadovi s Putinom poslal ako pozdrav do Sýrie pár desiatok Tomahawkov. Trump tvrdil, že jednania o TTIP (obchodná zmluva s EÚ) zruší a vyjedná si dohody s každým štátom zvlášť. Tieto pokusy však stroskotali a dnes má podľa Trumpovej vlády obchodná dohoda s EÚ prednosť pred samostatnou dohodou s odchádzajúcou Veľkou Britániou.                                                           Zaujímavý názor na vec majú analytici agentúry AP, podľa ktorých s odchodom poradcu Michaela Flynna (musel rezignovať pre kontakty s ruskými agentami) paradoxne nastupuje doba, v ktorej sa znižuje nebezpečie, že Trumpov kabinet bude pôsobiť ako „partia klaunov“. 

„Nikto nepozná systém lepšie ako ja. Ja sám ho môžem napraviť“ tvrdil pred rokom na predvolebnom mítingu v Clevelende kandidát Trump.

„Netušil som aké veľké to je. Všetko, viete, tie rozhodnutia, je to masívne. Mal som svoj predchádzajúci život. Toľko toho sa dialo. A toto je oveľa viac práce ako predtým. Myslel som si, že to bude ľahšie.“, zhodnotil prezident Trump svoju doterajšiu skúsenosť s výkonom svoje funkcie.

DOBRE VEDIEŤ

Už takmer 45 000 ľudí prejavilo záujem o prácu v automobilke Jaguar Land Rover. Firma bude do závodu pri Nitre potrebovať 2 800 ľudí.

Európska komisia navrhuje desaťdňové voľno pre otca po narodení dieťaťa a možnosť presunu štyroch mesiacov rodičovskej dovolenky na druhého z rodičov.

Európska centrálna banka podľa očakávania nechala svoje základné úrokové sadzby bez zmeny a neprikročila ani k úprave programu nákupu cenných papierov. Potvrdila zároveň, že je pripravená súčasný program rozšíriť, ak to bude situácia vyžadovať, pretože inflačné tlaky sú stále príliš slabé.

Slovenská sporiteľňa je prvá banka, ktorá po dlhšej dobe zvýšila úrokové sadzby. Od 1.5.2017 úrok pri fixoch na 3 a 5 rokov so zvýhodnením vzrastie o 0,1 percentuálneho bodu, na 1,49 percenta.

Prognostici zvýšili predpoveď priemernej inflácie v tomto roku na 1,6 % z 1,4 %. Pre rok 2018 ponechali prognózu na úrovni 1,5 % a pre rok 2019 ich zvýšili na 1,7 % z 1,6 %. Dlhodobé inflačné očakávania zostali na úrovni 1,8 %.

Od vstupu do Európskej únie do konca roka 2015 Slovensko z európskeho rozpočtu získalo spolu viac ako 18,6 miliardy eur. Ak sa odpočíta to, čím do rozpočtu prispelo, tak čistá finančná pozícia Slovenska voči EÚ bola viac ako 12,1 miliardy eur.

VÝROK TÝŽDŇA

„Žiadny americký prezident neurobil viac ako ja počas prvých 90 dní vlády“.

Donald Trump

 

Úroky pod jedno percento? Tak skoro nie.

Píše Pavel Oravec.

Hypotekárny trh na Slovensku zažíva veľmi turbulentné roky. S prasknutím realitnej bubliny v roku 2009 a postupnými intervenciami centrálnej banky priemerné úrokové sadzby na hypotékach začali klesať.  Najmä medzi rokmi 2012 a 2016 úrokové sadzby na nových úverov klesali rapídne, každý rok o viac ako 0,6 %.  Ak ste si v roku 2010 zobrali úver s 5 ročnou fixáciou, tak po jej uplynutí ste s úrokovou sadzbou klesli na polovicu. S prudkým poklesom úrokov na nových úveroch rozbehli banky nové produkty, tzv. refinančné úvery. Princíp spočíval v tom, že ak ste poctivo splácali svoje predchádzajúce úvery mohli ste ich refinancovať za zjednodušených podmienok do inej banky. Spravidla ste nemuseli dokladovať príjem, postačoval aj starší znalecký posudok a mohli ste spojiť viacero rôznych typov úverov (spotrebné, hypotekárne, kreditné karty, splátkové systémy) do jedného a výrazne tým ovplyvniť svoje mesačné náklady. Proti tomu sa však postupne banky, z ktorých klienti najviac odchádzali začali brániť napr. zvýšením poplatku za predčasné splatenie, zavedením poplatkov za vyčíslenia a potvrdenia o zostatku na úveroch atď.

Priemerné úrokové sadzby na existujúcich a nových úveroch podľa rokov (zahŕňa aj úvery stavebných sporiteľní):

Fixácie od 1 do 5 rokov
Existujúce Nové
2009 6,35 5,98
2010 6,23 5,28
2011 5,88 4,78
2012 5,61 4,63
2013 5,43 4,06
2014 5,39 3,26
2015 5,02 2,49
2016 4,44 1,89
2017* 3,95 1,90
Fixácie nad 5 rokov
Existujúce Nové
2009 6,06 8,11
2010 5,65 6,72
2011 5,32 5,68
2012 5,13 6,63
2013 4,85 5,63
2014 4,33 5,81
2015 3,76 4,88
2016 2,91 3,39
2017* 2,46 1,56

 

* údaje za február 2017

 

S klesajúcimi úrokovými sadzbami a rastúcimi objemami poskytovaných úverov sa rozbehlo nielen refinancovanie starých úverov, ale aj financovanie kúpy a výstavby nových nehnuteľností, čo bol želaný efekt centrálnej banky. Táto situácia nahrávala menej bonitným klientom, ktorí si v benevolentných pravidlách mohli dovoliť drahšie nehnuteľnosti a banky im radi poskytli 100 percentné financovanie. (Preplatili im celú kúpnu cenu nehnuteľnosti, klienti nepotrebovali vlastné zdroje.)

Národná banka Slovenska preto postupne začala obmedzovať poskytovanie 100 percentného financovania, aby tak predchádzala ďalšej bubline. Ak totiž časom nastane zdraženie úrokových sadzieb, menej bonitní klienti by o svoje drahé nehnuteľnosti mohli ľahko prísť.

Aká je situácia dnes? Je úroková sadzba pod jedno percento reálna?

 

Z letmého pohľadu na aktuálne úrokové sadzby bánk získame niekoľko zaujímavých poznatkov.

– úrokové sadzby po zavedení novej regulácie, ktorá obmedzila poskytovanie 90 a viac percentných hypoték naďalej klesajú

– veľmi atraktívne sa stávajú dlhšie fixácie, niektorí klienti už môžu premýšľať aj o 10 ročných fixoch

– prvá banka, ktorá deklaruje úrokovú sadzbu pod jedno percento je UniCredit Bank

 

Zaujímavá je najmä tretia poznámka. Úrokové sadzby, ktoré by prelomili hranicu jedného percenta smerom dole by boli veľmi zásadným a psychologicky silným momentom. Veď kto by nechcel mať hypotéku s úrokom začínajúcim číslicou 0, však? . (teraz sa nebavíme o hypotékach so štátnym príspevkom pre mladých).

 

Ono je to však opäť trošku viac marketing ako realita. UniCredit Bank naozaj ponúka úrokovú sadzbu 0,99 % p.a. pri trojročnej fixácii. ALE, tá je podmienená poistením úveru, využívaním U-konta a kreditnej karty vydanej bankou. Poistenie úveru v tomto prípade znamená, že klient je na dobu 5 rokov poistení v jednom z troch balíkov (vždy úmrtie + PN alebo Trvalá invalidita alebo Nezamestnanosť) a za toto poistenie zaplatí poplatok vo výške troch percent z celkovej výšky úveru. Môže ich zaplatiť jednorazovo alebo mu banka navýši o túto sumu výšku úveru.

V modelovom príklade úveru na 50 000,- eur so splatnosťou 30 rokov, teda klient v skutočnosti má úver vo výške 51 500,- eur pri úrokovej sadzbe 0,99 % p.a. a splátkou 165,41 eur / mesačne.

Odmyslime si teraz ďalšie poplatky, ktoré však banka na svojej stránke deklaruje, že má. (mesačný poplatok za poskytnutie úveru a poplatok za U-konto). Z vyššie uvedenej tabuľky vyplýva, že niektoré banky na 3-ročnom fixe začínajú až na 1,5 percenta ročne, čo je na prvý pohľad oveľa vyššie ako UniCredit Bank. Porovnajme však mesačnú splátku a zostatok po uplynutí prvej fixácie.

                               Unicredit Bank                                             Prima banka                                               OTP

Výška úveru                                               51 500 ,-                                     50 000 ,-                              50 000 ,-

Úroková sadzba                                        0,99 % p.a                                 1,50 % p.a                           1,20 % p.a

Mesačná splátka                                      165,41 eur                                172,56 eur                          165,45 eur

Zostatok po 3 rokoch                              47 010,- eur                              45 949,- eur                       45 770,- eur

 

V porovnaní s konkurenciou je ponuka UniCredit-u nevýhodnejšia vo výške zostatku po uplynutí prvej fixácie. Ak si požičiate 50 000,- eur, tak aj pri o pol percenta lepšej ponuke dlžíte banke pri výročí fixácie (tri roky) o vyše tisíc eur viac. Ďalšou nevýhodou je, že poistený ste len 5 rokov, ale cenu poistenia splácate aj s úrokmi celých 30 rokov (pretože je súčasťou úveru). Nehovoriac o tom, že o 5 rokov sa musíte poistiť aj tak znova. Navyše ceny bežných rizikových poistení na spomínané riziká sú porovnateľné a dokonca nižšie.

Napr. poistenie smrti a invalidity na prvých 5 rokov úveru stojí v bežnej poisťovni menej ako polovicu toho, čo ponúka UniCredit Bank v rámci svojej hypotéky. Toto poistenie preto považujem za drahé a nepostačujúce.

Na druhej strane treba uznať, že banka s týmto produktom nerobí žiadne tajnosti a všetky poplatky vrátane RPMN má dostupne vyčíslené na svojej internetovej stránke. Klienti preto majú dobrú šancu dozvedieť sa o podmienkach poskytnutia úveru.

Časy keď úrokové sadzby na hypotékach budú pod jedným percentom tak skoro nenastanú a je otázka či vôbec niekedy (na Slovenku). Európska centrálna banka sa síce zatiaľ základnú úrokovú sadzbu dvíhať nechystá, inflácia v eurozóne však pomaly začína rásť. A to je skôr signál na budúce zvyšovanie základnej úrokovej sadzby. Či sa dostaneme pod jedno percento musíme tak nechať na naše domáce komerčné banky, resp. na výsledok ich konkurenčného boja. O tom, ktoré banky si to môžu dovoliť  nabudúce.

 

Autor je finančný sprostredkovateľ a analytik spoločnosti Brokeria a.s.

Komentár Analytika č. 05/2017

Súhrn podstatných a zaujímavých udalostí vo finančnom svete pre Vás pripravil Pavel Oravec.

Kažimír chce regulovať provízie už v roku 2018

Ministerstvo financií chce zásadne zmeniť odmeňovanie finančných sprostredkovateľov, cez ktorých si ľudia kupujú poistky alebo žiadajú o úvery. Ak návrh aj presadí, zarobia potom menej, lebo odmena bude mať strop, no najmä sa rozloží do siedmich rokov. Druhá podstatná zmena sa týka poplatkov pri poistkách. Klient nemá zaplatiť všetky náklady súvisiace s uzavretím poistky hneď v prvých rokoch po uzavretí zmluvy, ale náklady sa majú rozdeliť do siedmich rokov.

Zmena vyplácania provízií  visí vo vzduchu už niekoľko rokov. Posledný návrh ministra financií však nevyzerá ako regulácia, ale likvidácia finančných sprostredkovateľov. Podľa tohto návrhu totiž sprostredkovatelia budú dostávať zhruba o tretinu nižšie provízie a rozložené v čase siedmich rokov. A to bude platiť aj pri úveroch na dobu kratšiu ako 7 rokov. Novela by mala začať platiť od roku 2018 a v takomto prípade máme naozaj málo času na odbornú diskusiu, o ktorú má vraj ministerstvo financií záujem.

Čo ministerstvo chce  dosiahnuť?

ministerstvo verí, že sa vďaka zmene zvýši kvalita sprostredkovateľov, a budú sa svojej práci venovať dlhšie

– predpokladajú, že bude menej takých prípadov, keď klient prechádza z jednej banky do druhej len preto, že ho nahovoril poradca, ktorý za to získa províziu. Takisto chcú dosiahnuť, aby sa ľudia nenechali prepoisťovať krátko potom, ako uzavrú poistnú zmluvu

Aké sú riziká?

– ak by mala novela platiť od začiatku roku 2018, tak sprostredkovatelia a menšie spoločnosti majú veľmi málo času na prípravu a pre mnohých to reálne môže znamenať existenčné problémy

– profesia finančného sprostredkovateľa sa môže stať neatraktívnou, a po čase tak nebude dostatok odborníkov, čím opäť môže vzniknúť priestor pre nekvalitu a špekulácie

– Regulácia môže pomôcť veľkým bankám a poisťovniam. Tie menšie budú môcť mať akékoľvek kvalitné produkty, ale budú mať značné obmedzené možnosti, aby so o tom ich potenciálni klienti dozvedeli.

– Výsledkom môže byť, že malé poisťovne neudržia dostatočné veľkú sieť vlastných zamestnancov a môžu z trhu odísť. Klientom nebude mať kto poradiť a vysvetliť im rozdiely v produktoch a sprostredkovateľský trh sa stane marginálnym. Kvalita produktov tým môže klesnúť a s tým aj nárok na finančné vzdelávanie verejnosti

 

V čom regulácia môže pomôcť?

– je veľmi dobré že minister a jeho ľudia, uvažujú nad ochranou spotrebiteľa pred nekalými praktikami

– ak sa zavedie rozumná miera finančného ručenia a vyplácania provízie pri poistných zmluvách, môže to zabrániť poisťovacej turistike. 

– časté prepoisťovanie je pre klienta nevýhodné pri sporiacich typoch poistenia ako sú napr. kapitálové a investičné poistenie. Takisto v niektorých typoch poistení (život, choroby) musí klient znova prejsť čakacou lehotou, kým má nárok na plnenie v prípade niektorých chorôb (poisťovne tým predchádzajú tomu, aby sa poisťovali chorí klienti).

– Majetkové poistenia ako napr. PZP sa spravidla uzatvárajú na dobu neurčitú, ale klient ich má tendenciu zrušiť alebo zmeniť skôr ako po siedmych rokoch, či už kvôli predaju auta alebo akceptovaniu výhodnejšej ponuky vo výročí zmluvy. Ak takýto klient vo výročí zmení poisťovňu, nevzniká mu žiadna strata. Preto by bolo dobré uvažovať napr. nad rozdelením ručenia finančných sprostredkovateľov podľa typov produktov.

– klienti dnes vďaka „Beblavého novele“ môžu veľmi ľahko zmeniť banku a to nielen vďaka zníženiu pokuty za predčasné splatenie, ale najmä vďaka zákonom určenej povinnosti banky umožniť klientovi splatenie úveru bez poplatku vo výročí fixácie. Práve vo výročí fixácie sa klient rozhoduje, či prijme ponuku svojej banky na ďalšie obdobie alebo si vyjedná lepšiu úrokovú sadzbu v inej banke. V takomto prípade je „turistika“ pre klient výhodná. Motiváciou finančného sprostredkovateľa je hľadať pre klienta najlacnejšie riešenia, zavedením ručenia provízie, ktoré by presahovalo štandardné doby fixácie (dnes sprostredkovatelia ručia za provízie v bankách až 3 roky) by mohlo mať opačný efekt – niektorí sprostredkovatelia by neboli nútení poskytnúť klientovi dostatočný servis, s ktorým súvisí vybojovanie najvýhodnejšej úrokovej sadzby na trhu po uplynutí fixácie.

Na druhej strane žiadna kaša sa neje taká horúca ako sa navarí. Je takmer isté, že regulácia príde a netreba si pred tým zakrývať oči. Preto najmä tí finanční sprostredkovatelia, ktorí chcú fungovať aj po zavedení regulácie, musia veľmi vážne začať myslieť na kvalitu a šírku portfólia. Zamerať sa aj na investície a majetkové poistenie. Aktuálny návrh ministerstva je tvrdý, a je dobré, že  úradníci si uvedomujú citlivosť témy a dávajú priestor komunikácii so sprostredkovateľmi. Avšak ani AFISP to pri vyjednávaní nebude mať ľahké aby konečnú dohodu naklonil na svoju stranu. Čelní predstavitelia jednej z veľkých bánk sa už vyjadrili, že návrh v aktuálnej podobe nepodporia.

Preto verme, že aj na ministerstve sa nájdu ľudia, ktorím nie je ľahostajné fungovanie viac ako 30 000 tisíc rodín na Slovensku a nepodľahnú tlakom zahraničných korporácií.

Cena ropy padla, motoristi môžu ušetriť.

 

Ropa sa na svetových trhoch strmhlav prepadla. Hlavným dôvodom je rast zásob v USA, celková ropná produkcia tam stúpla o 21-tisíc barelov denne. V Spojených štátoch sa viac ropy ťaží i napriek obmedzeniu ťažby ropy koncom minulého roka. Vlani v novembri sa na tom dohodli krajiny OPEC a ďalší ťažiari. Znamenalo to nárast cien ropy na svetových trhoch, ako aj cien benzínu na pumpách.

Cena ropy sa vtedy vyšplhala až k 60 dolárom za barel, pričom cena benzínu sa na začiatku tohto roka prehupla cez 1,30 eura za liter. Znamenalo to najdrahšie tankovanie na pumpách od augusta 2015.

Nižšie ceny benzínu pritom nemajú byť krátkodobou záležitosťou. Cena ropy na svetových trhoch sa bude podľa niektorých analytikov stabilnejšie držať pod cenou 55 dolárov za barel. Atakovanie minuloročného minima (25 dolárov) sa však neočakáva. Dohoda o obmedzení ťažby ropy podľa dohody krajín OPEC a Ruska má trvať do konca júna tohto roka. Čo však nastane od júla, je zatiaľ otázne, hoci Rusko i Saudská Arábia sú za pokračovanie obmedzení ťažby ropy.

O všetkom sa však bude rozhodovať už v máji. Na zasadnutí kartelu OPEC sa majú krajiny dohodnúť, či v obmedzení ťažby ropy budú alebo nebudú pokračovať.

Najmä Saudská Arábia dodržuje dohodu. Ťažbu ropy už obmedzila viac, ako mala. Na druhej strane ostatné krajiny mierne za dohodou zaostávajú.

Na májovom zasadnutí OPEC-u môžu byť Saudi veľmi kritickí a môžu vyžadovať, aby svoje záväzky stopercentne plnili aj ostatní členovia. V takomto prípade by sa cena ropy mohla pohybovať medzi 40 až 60 dolármi za barel. Analytici sa však nezhodli, či dohoda v máji padne, alebo nie.

 

Cena benzínu pre pokles cien ropy na svetových trhoch začala klesať. Za posledné dva týždne padla takmer o 2,5 centa na liter. Kým ešte v polovici februára bola jeho priemerná cena na úrovni 1,33 eura za liter, minulý týždeň už stál na pumpách benzín 1,30 eura. A očakáva sa ďalší pokles. Na pumpách by sa tak mohla takmer po troch mesiacoch cena opäť dostať pod hranicu 1,30 eura za liter. Približne na úroveň 1,28 eura za liter.

Dobre vedieť

 

HDP Slovenska sa tento rok zvýši o 3,3 %, teda rovnako ako vlani. Budúci rok by mal hospodársky rast zrýchliť na 3,7 %, predpovedá MMF.

Inflácia na Slovensku je najvyššia od leta 2013, vo februári zrýchlila tempo na 1,2 percenta z januárových 0,7 percenta.

Od 1. mája stúpne rodičovský príspevok. Zvýši sa zo súčasnej úrovne 203,20 eura na 213,20 eura. Novelu dnes definitívne schválil parlament.

Podmienky vyplácania dôchodkov z 2. piliera prostredníctvom programového výberu sa upravia. Po novom sa zníži hranica, od ktorej sa ľudia budú môcť rozhodovať o použití svojich nasporených peňazí v druhom pilieri.

V bankách na Slovensku pribudlo za rok viac ako 900 pracovníkov: koncom roka 2015 v nich robilo menej ako 20 000 ľudí, ale v decembri 2016 ich už bolo viac ako 20 800. Počet zamestnancov stúpol v komerčných bankách, pobočkách zahraničných bánk aj v NBS.

Inflácia v eurozóne dosiahla štvorročné maximum 2 %, prispeli k tomu hlavne ceny energií. Pred rokom bola eurozóna v deflácii -0,2 percenta.

Americká centrálna banka Fed podľa očakávania zvýšila základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu do rozpätia 0,75 – 1,00 percenta. K druhému sprísneniu menovej politiky za tri mesiace ju prinútil rast inflácie a pokračujúce zvyšovanie zamestnanosti.

Zamestnanosť v krajinách EÚ na konci minulého roka dosiahla nový rekord (233 miliónov obyvateľov), zatiaľ čo v eurozóne bola najvyššia od finančnej krízy (154 miliónov).

Výrok týždňa:

 

„S Mariánom Kočnerom nie sme známi, poznáme sa 30 rokov. Kúpil som od neho nejaké firmy“

Boris Kollár

 

Komentár Analytika č.04/2017

Newsfilter je tu pre Vás pokiaľ nemáte čas sledovať všetky dôležité správy. Súhrn podstatných a zaujímavých udalostí vo finančnom svete pre Vás pripravil Pavel Oravec.

Letmý pohľad na podielové fondy

Ktoré fondy zarobili najviac a ktorým bolo dobré radšej sa vyhnúť? V duchu hesla „minulá výkonnosť zaručuje jedine bolesť hlavy“ si urobme krátky prehľad o spravovaní investícií na Slovensku.

TOP 10

(zdroj openiazoch.sk)

Kto pred rokom zainvestoval do ruských akciových fondov, môže sa dnes usmievať. Ešte viac by sa mal tešiť investor, ktorý si zvolil Horizon Acces Fund Brazil od ČSOB Asset Managementu. Takýto investor za posledný rok svoju investíciu zdvojnásobil a celkom solídne sa mu darilo, ak tento fond držal posledné 3 roky s priemerom 8,39 % p.a.

FLOP 10

(zdroj openiazoch.sk)

V poslednom roku sa nedarilo fondom od správcu WIOF. African Performance Funds triedy B za posledné 3 roky stratil takmer polovicu svojej hodnoty.

Výkonnosť podľa kategórie fondov

(zdroj openiazoch.sk)

Už niekoľko posledných rokov praje investovaniu do akciových fondov. Dlhodobá priemerná výnosnosť dlhopisových fondov stále ťaží z výnosov rokov predošlých. Fondy peňažného trhu v minulom roku nijako neprekvapili.

Čo nakupujeme najviac?

(zdroj openiazoch.sk)

Slovenskí investori môžu byť s investovaním do podielových fondov v poslednom roku veľmi spokojní.  Najpredávanejší fond na Slovensku dosiahol z prvej desiatky zároveň najvyšší výnos, a to 20,6 % za posledný rok. Aj ostatné fondy z desiatky najpredávanejších boli v zisku:

PP – náš prvý realitný         + 3,39 %            PP – J&T Bond EUR              + 5,12 %

Sporo – Aktívne portfólio   + 6,76 %          TAM – Private V2                 + 8,15 %

VÚB AM – Active Bond fund   + 8,72 %     SPORO ŠIP Klasik, o.p.f.        + 2,42 %

IaD – Prvý realitný fond      + 3,52 %             Sporo – Euro dlhop. Fond  + 1,89 %

TAM – Euro dlhopisový      + 0,64 %

Lov na klientov pokračuje.

 Minuloročný boj o klientov, ktorí majú záujem o lacné úvery na bývanie, sa opakuje aj v tomto roku. Napriek prognózam analytikov, ktorí odhadovali, že v tomto roku už úroky nemajú kam padať, klesajú. Najnovšie zverejnila svoju ponuku Prima Banka. Láka zákazníkov na 1,2 percentný úrok na hypotéke pri štvorročnej viazanosti. Doteraz mala 1,5 percentný úrok. Táto banka, ktorá patrí finančnej skupine Penta, tvrdí, že takýto nízky úrok dá každému bez dodatočných podmienok. Jej akciový úrok platí do konca mája. (hnonline.sk)

Napriek reguláciám, názorom analytikov a novinárov úrokové sadzby na hypotekárnych úveroch nie a nie začať rásť. Už čoskoro pritom začnú platiť obmedzenia pre záujemcov o hypotéky.  Autor tohto newsfiltra si myslí, že naopak banky nemajú žiadny dôvod na  zvyšovanie úrokových sadzieb a to z nasledujúcich dôvodov:

Základná úroková sadzba ECB je stále historicky nízka, banky majú k dispozícii veľa extrémne lacných peňazí. Banka dostane peniaze od ECB prakticky zadarmo, ak by ich chcela naopak v ECB uložiť tak musí zato zaplatiť (záporný úrok na vklady). Tak čo s nimi spraví? Je lepšia malá marža ako žiadna marža.

Čo spôsobí regulácia bankám? Sprísnenie podmienok pre žiadateľa o úver bude znamenať, že istá skupina klientov  sa k úveru nedostane, pretože nebude dosť bonitná alebo nebude pracovať dostatočne dlho. Čiže banky budú dostávať v priemere preverenejších a bonitnejších klientov, ktorým budú poskytovať menej rizikové hypotéky (s nižším LTV). Delikvencia (nesplácanie) hypoték dlhodobo klesá, prečo by mala banka zvyšovať úrokové sadzby ak môže dostať v priemere lepších klientov a zobrať do zálohy výhodnejšie nehnuteľnosti?

Cieľom centrálnej banky je zvýšenie inflácie k 2 percentám, tým chce podporiť ekonomický rast. Ako to spolu súvisí? Ekonomika nerastie napríklad aj preto, že ľudia a podniky svoje peniaze nemíňajú a radšej si sporia. Centrálna banka vtedy môže znížiť základnú sadzbu, tým znevýhodní vklady a zlacní úvery. Podnikom sa neoplatí držať hotovosť, ale oplatí sa im investovať, pretože sa dostanú k lacným peniazom. Podobne sa bežným ľuďom neoplatí ukladať peniaze na termínované vklady, ale oplatí sa im ich minúť na nové lacné auto, lacnú dovolenku. Tie sú lacné preto, lebo inflácia je nízka, nulová alebo dokonca záporná. Takisto sa ľuďom oplatí kúpiť bývanie, pretože banka im poskytne výhodný úver. Dôsledkom toho, že základná úroková sadzba je nízka je to, že ľudia viac nakupujú, čím zvyšujú dopyt, podniky musia viac vyrábať alebo zvyšovať ceny (inflácia). Tento reťazec súvislostí zapríčiní roztočenie ekonomiky. A potom je namieste úrokové sadzby zase zvýšiť, aby sa ekonomika neprehriala a nevznikla bublina. Jednoduché, že? J

Pri odhadovaní rastu a poklesu úrokových sadzieb tak nie je „od veci“ sledovať politiku centrálnej banky, vývoj inflácie a ekonomického rast v eurozóne.

Dobre vedieť

Medziročná miera inflácie na Slovensku v januári dosiahla 0,7 percenta a zvýšila sa z 0,2 percenta, kde bola v decembri. Spotrebiteľské ceny tak rástli najrýchlejšie od septembra roku 2013.


Slovenská ekonomika v poslednom štvrťroku vlaňajška zrýchlila rast na 0,8 % z tempa 0,7 % v treťom kvartáli. Vyplýva to z odhadu štatistického úradu. Tempo medziročného rastu HDP Slovenska sa zrýchlilo na 3,1 % z 3 % v treťom kvartáli.


V druhom pilieri si pravidelne sporí viac ako 1,39 milióna ľudí, čistá hodnota majetku dôchodkových fondov v správe dôchodkových správcovských spoločností je 7 miliárd eur.


Štát predal v aukcii pokladničné poukážky za 300 miliónov eur, dopyt investorov predstavoval 800 miliónov. Akceptované výnosy dosiahli zápornú úroveň 0,25 % p. a.


Agentúra Fitch potvrdila rating Slovenska na úrovni A+ so stabilným výhľadom. Očakáva rýchly ekonomický rast, viac investícií a pokles verejného dlhu.


Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v januári tohto roka úroveň 8,64 percenta. V porovnaní s decembrom 2016, keď bola 8,76 percenta, klesla o 0,12 perc. bodu.

 

Hoax týždňa:

V Európe sú potraviny na prídel.

Pred pár dňami jedna z ruských štátnych televízií hlásila, že Európa čelí rozsiahlej potravinovej kríze, pričom reportáž sprevádzali zábery na police prázdnych supermarketov. Pripomínali scény z obchodov pochádzajúce z čias reálneho socializmu. Preverovanie ruských tvrdení v Nórsku zase ukázalo, že nestabilné počasie, dažde a mrznutie síce mali mierny vplyv na zvýšenie ceny hlávkového šalátu či ďalších druhov zeleniny. No najväčší štátny dovozca ovocia a zeleniny odmietol vyhlásenia o problémoch, ktoré ruská televízia priniesla.

V Dánsku tiež neboli stopy po žiadnej rozsiahlej kríze, aj keď cena niektorých druhov zeleniny narástla zhruba o desať percent.

Ruský hoax o potravinovej kríze tak podľa európskeho Disinformation review vykazuje klasické znaky hoaxu a falošnej správy: malý problém radikálne nafúkne, zamlčí niektoré kľúčové detaily a ďalšie pridá, pričom výsledok vyznie čiastočne alebo úplne v rozpore s faktami.

Cieľom má byť údajne podporiť ruský mediálny príbeh, ktorý má opisovať úpadok Európy.

Status týždňa:

Výrok týždňa:

„Kto hovorí ten nezmysel, že keď sa vzdáme eura, nič sa nestane, nech cestuje do Severnej Kórey. Tam by videl, čo by sa stalo.“

Jannis Sturnaras, guvernér gréckej centrálnej banky