Komentár Analytika č. 1/2018

Súhrn podstatných  a zaujímavých udalostí vo finančnom svete pre Vás pripravil Pavel Oravec.

Posledný pohľad na rok 2017 vo financiách

2. pilieru sa darilo, väčšina Slovákov aj tak prerobila

Ak existuje na Slovensku finančný produkt, o ktorom sa oplatí každý rok písať ako o najpodceňovanejšom, tak je to Starobné dôchodkové poistenie. 2.pilier v tomto roku opäť exceloval, darilo sa indexovým, akciovým aj zmiešaným fondom. Oproti svojmu benchmarku si slušne viedli aj dva dlhopisové fondy. Dôvody na jasot, bohužiaľ, u väčšiny Slovákov nie sú na mieste. Napriek neustálym apelom na finančnú gramotnosť zo strany finančných inštitúcií, sprostredkovateľov, analytikov a iných odborníkov, vyvinuli v uplynulom roku sporitelia v druhom pilieri minimálnu aktivitu na vylepšenie svojich dôchodkových účtov.

Niektoré indexové fondy zarobili sporiteľom takmer desať percent a v priemere boli o viac než 5 percent výkonnejšie ako dlhopisy. Na druhej strane štyria z piatich sporiteľov majú svoj majetok stále v dlhopisových fondoch. V roku 2017 podiel majetku v dlhopisových fondoch klesol len o necelé tri percentá. Vzhľadom k tomu, že indexové, akciové a zmiešané aktíva zarobili viac ako dlhopisové, teda majetok v týchto fondoch sa zväčšuje rýchlejšie. To znamená, že z hľadiska prestupov z dlhopisových do iných fondov nastal iba zanedbateľný posun. Oveľa viac ľudí by malo byť dnes v akciových a indexových fondoch a títo prevažne mladší ľudia, bohužiaľ, na to doplatia po príchode dôchodkového veku.

Ďalšia alarmujúca informácia pre ľudí v dlhopisových fondoch je, že 4 dlhopisové fondy – Allianz, Aegon, NN a AXA zarobili menej ako jedno percento. Pozrime sa teda koľko ľudí si vo svojom dôchodkovom fonde v roku 2017 nezarobilo ani na infláciu.

Podiel dlhopisových fondov Allianz, AXA, Aegon a NN na celkovom majetku dlhopisových fondov tvorí spolu 77,4 %. Tu by sa patrilo dodať výkričník. A hneď niekoľkokrát.

Čo to teda znamená?

Znamená to, že takmer 62 percent celého majetku v druhom pilieri v minulom roku zarobilo menej ako jedno percento. A to znamená, že nie sme ďaleko od pravdy, ak budeme tvrdiť, že 3 z 5 ľudí vzhľadom na infláciu na svojom dôchodkovom sporení prerobilo.

Štátny príspevok po novom a politický balast.

Bonifikované hypotéky pre mladých sú od začiatku roka definitívne minulosťou. Podrobnejší opis aj s dopadom na výhodnosť pre klientov sme si opísali v Newsfiltri č. 13. Dnes si to len v krátkosti zhrnieme a pridáme jednu štatistiku, ktorá poukáže na to, že väčšina ľudí si polepší. Hypotekárne úvery pre mladých bola forma bonifikácie, keď štát a banky garantovali mladým ľuďom do 35 rokov, že im znížia úrokovú sadzbu o spolu 3 percentá, pokiaľ budú nadobúdať nehnuteľnosť a neprekročia stanovený príjem. Nevýhoda tohto produktu bola v tom, že legislatíva neurčovala bankám ako majú klientom túto bonifikáciu prepočítavať. Preto vznikali veľké rozdiely v produktoch bánk, ktoré mali zásadný dopad na splácanie istiny úverov. Napríklad pri hypotéke pre mladých v Tatrabanke klient výrazne ušetril v porovnaní s hypotékou pre mladých v SLSP. Pre bližšie informácie odporúčam pozrieť Newsfilter č.13. V princípe si tak klient za starých podmienok nevyberal jeden produkt v niekoľkých bankách, ale niekoľko rôznych produktov. A pokiaľ nemal šťastie, tak si nevybral tú správnu banku. Zmenou poskytovania štátneho príspevku na daňový bonus sa eliminuje možnosť nevedomého nesprávneho výberu. Po novom si budú klienti vyberať iba jeden produkt v niekoľkých bankách, na ktorý si na konci roku uplatnia daňový bonus. Každý klient bude fungovať rovnakým princípom. Po oznámení zmien v úveroch pre mladých sa totižto zdvihla vlna kritiky v politických a sčasti aj odborných kruhoch. Títo ľudia ultimatívne tvrdia, že nové poskytovanie príspevku pre mladých bude nevýhodnejšie pre klientov. Potom je skupina odborníkov, ktorá priznáva, že zmeny sú nevýhodné pre časť ľudí, a to tú časť, ktorá by si vybrala tú najlepšiu možnosť prepočítavania štátneho príspevku za starých podmienok. Po preštudovaní Newsfiltra č. 13 už vieme, že pre skupinu ľudí, ktorá by si za starých podmienok vybrala Tatrabanku alebo OTP Banku, budú nové podmienky nevýhodnejšie. Avšak pre skupinu ľudí, ktorá by si vybrala, ktorúkoľvek inú banku, sú nové podmienky s bonusom lepšie. Poďme sa teda pozrieť ako si ľudia koncom minulého roka vyberali banky pri Hypotekárnom úvere pre mladých:

V novembri minulého roka iba menej ako 16 percent ľudí, ktorí si vyberali hypotekárny úver skončilo, v Tatra Banke alebo OTP Banke. Zvyšných 84 percent úverov skončilo v ostatných bankách. S úderom nového roka ľudia nemajú výrazný dôvod na zmenu správania, a preto môžeme povedať, že 84 percent trhu si vybralo v novembri zle a lepšie by spravili, ak by si vybrali tú istú banku v januári, pretože by ušetrili. Teda dovolíme si tvrdiť, že nie je pravda, že väčšina klientov zmenami pravidiel utrpí a už vôbec nie je pravda, že nové poskytovanie štátnych príspevkoch pre mladých je horšie ako staré. Naopak, pre väčšinu klientov je to férovejšie riešenie, prinesie im to úsporu a zrovnoprávnenie ich postavenia na finančnom trhu vo vzťahu k lepšie informovaným a vzdelaným klientom.

Tesla, Bitcoin, BMG Invest

Pyramídová hra je podvodný, dlhodobo neudržateľný obchodný model, v ktorom je zisk závislý na pritiahnutí nových učastníkov do schémy. Každý nový účastník musí za vstup do systému zaplatiť poplatok, a za to dostáva právo inkasovať tento poplatok alebo jeho časť od účastníkov, ktorí vstúpia do schémy po ňom. Najznámejšou pyramídovou schémou u nás boli nebankové subjekty v deväťdesiatych rokoch minulého storočia. BMG Invest lákal od ľudí peniaze s prísľubom ročného zhodnotenia až 48 percent. Tento výnos mal byť podložený investičnou činnosťou spoločnosti, ktorej výsledky však v realite boli biedne. Prvým klientom ešte BMG dokázala vyplatiť výnosy, tie však boli financované z vkladov iných klientov a systém sa tak čoskoro zrútil.

Tesla a Bitcoin patria k najčastejšie spomínaným pojmom vo finančnom biznise v roku 2017. Určite oprávnene. Obidva pojmy sa stali synonymom nových technológii v oblasti kryptomien a elektromobilov. U obidvoch týchto pojmov funguje niekoľko spoločných znakov. Na jednej strane je to fascinácia novou technológiou, (možno až nereálne) očakávanie jedinečnosti a „cool efekt“. Na druhej strane ekonomická stránka produktov a možné riziká.

O bitcoine dnes nájdete veľmi veľa informácií. Môžete si prečítať o jeho neskutočnom raste, o jeho možnom potenciáli a príbehy rozprávkového zbohatnutia o tom, ako niekto kúpil bitcoin, keď to ešte nebolo „cool“ a dnes je milionár. Hodnota bitcoinu koncom roka raketovo narástla. Nájdete množstvo textov, ktoré ospevujú bitcoin ako neregulovanú, decentralizovanú, nikým nevlastnenú a ničím nekrytú virtuálnu menu. Zhodou okolností sú to presne tie vlastnosti, z ktorých finančníkom ide mráz po chrbte. 9.12.2017 prišiel jeden z významných multi-mining poolov NiceHash o celé svoje imanie, pretože profesionálni hackeri využili chybu v zabezpečení a ukradli bitcoiny v hodnote 60 miliónov eur. Vzhľadom na absenciu regulácie a ochrany vkladov sú tieto peniaze nenávratne preč. Ak by Vám ukradli 60 miliónov z bežného účtu, tak je to problém banky a nie Váš. Bitcoinom môžete dnes platiť za tovar napr. aj u jedného známeho zeleného mimozemšťana, ktorý na Vás často neznesiteľne kričí z obrazovky. Ale ako viete, kedy je tá správna cena, ak dnes nejaký produkt stojí 1 bitcoin a jeho hodnota je 3 000 eur, ale o týždeň bude bitcoin mať hodnotu 5 000 eur, nebude Vás tento nákup mrzieť?

Atraktivita bitcoinu je teda dnes hlavne v jeho raste na burze a ľudia si ho nekupujú ani tak preto, aby obišli svetový menový systém, ale aby zarobili na špekulácii s pohybom kurzu. Tým sa stáva skôr investičnou komoditou, ako reálnou kryptomenou.

Na záver sa obohaťme o názor Warrena Buffeta na Bitcoin:

“Pokiaľ ide o kryptomeny, môžem takmer s istotou povedať, že to bude mať zlý koniec,” povedal Buffett v rozhovore pre CNBC. “Neviem, kedy sa to stane alebo ako, ani nič iné.”

Buffett, ktorý je šéfom konglomerátu Berkshire Hathaway, však tiež uviedol, že nebude vsádzať na pokles bitcoinu.

“Mám dosť problémov s vecami, o ktorých si myslím, že o nich niečo viem. Prečo by som mal špekulovať na nárast alebo pokles niečoho, o čom nič neviem?”

Elon Musk nám v roku 2017 predstavil automatizovaný kamión, elektrický superšportiak, luxusné elektrolimuzíny nabité najnovšími techmi. Tesla minula v roku 2017 priemerne 11,5 mil. dolárov denne a výsledok je, že o autách a víziách Tesly sa zatiaľ viac rozpráva, ako ich môžete stretnúť na ceste. Podľa dát agentúry Bloomberg z decembra 2017, ak bude strata automobilky ďalej pokračovať v tomto tempe, tak peniaze jej dôjdu začiatkom druhého polroka 2018. Elon Musk nedávno začal zbierať objednávky na Model 3 (môžete si ho kúpiť aj u zeleného mimozemšťana za bitcoiny :)) a údajne má na tento model pol milióna objednávok. Zákazníci pri zadaní objednávky zaplatili 1 000 dolárov. To znamená, že Tesla na Model 3 vybrala 500 miliónov dolárov. Zároveň automobilka predstavila nové autá, ktoré začne vyrábať až o dva roky. Napriek tomu už dnes na ne začala vyberať zálohy a z nich bude financovať výrobu auta, ktoré predstavila minulý rok. Ak aj obchodný model Tesly nie je pyramídová hra, tak si pred sebou Elon Musk tlačí nepríjemne rastúcu snehovú guľu.

Výrobné kapacity Tesly sú zatiaľ zanedbateľné. Automobilka vyrobila v septembri minulého roka 260 Modelov 3, z toho 220 sa dostalo k zákazníkom. Za 4. kvartál minulého roku doručila zákazníkom celkovo 1 550 Modelov 3 a celkovo predala 29 870 áut. Ak by aj Tesla vrhla všetky svoje aktuálne kapacity na Model 3, tak niektorí zákazníci, ktorí zaplatili zálohu, budú na svoje auto čakať 4 roky. Tesla dokázala svoje predaje v roku 2017 navýšiť o 14 percent oproti roku 2015, a len o 2 percentá oproti roku 2016. Na porovnanie iba závod Volkswagenu v Bratislave v roku 2016 vyrobil 388 687 vozidiel..

Bude zaujímavé sledovať ďalší vývoj tejto značky, pretože zatiaľ čo Elon Musk organizuje bombastické prezentácie nových modelov a technológií, ostatné „mainstreamové“ automobilky elektroautá naozaj vyrábajú a začínajú Teslu v predajoch dobiehať. A spoza horizontu pochodujú Číňania, ktorí so svojou novou low-cost značkou vyskočili na prvé miesto v predajoch s takmer 650 percentným nárastom.

Dobre vedieť

Poisťovne platia od januára 2017 odvod vo výške 8 percent z vybratého poistného v neživotnom poistení. Tento odvod sa má nahradiť daňou z poistenia. Návrh zákona 9.1.2018 Ministerstvo predložilo na medzirezortné pripomienkové konanie. Zmena má platiť od októbra 2018. Výnimkou bude povinné zmluvné poistenia, kde zostane 8-percentný odvod.

Sadzba 2 % bude platiť pre poistenie pre prípad dožitia, dôchodkové poistenie, doplnkové poistenie uzavreté popri životnom poistení, narodenia dieťaťa, poistenie dĺžky života a pod.

Sadzba 3 % bude na dlhodobé permanentné zdravotné poistenie v Írsku a Spojenom kráľovstve, ďalej na operácie, pri ktorých sa združenie podielnikov zakladá s cieľom spoločne kapitalizovať svoje príspevky, na správu skupinových dôchodkových fondov a pod.

Sadzba 4 % bude na poistenie úrazu a poistenie choroby.

Sadzba 6 % bude platiť pre poistenie škôd spôsobených požiarom, výbuchom, víchricou, jadrovou energiou, zosuvom alebo zosadaním pôdy, ďalej na exportný úver a na poľnohospodársky úver.

Sadzba 8 % bude platiť pre poistenie škôd na dopravných prostriedkoch, poistenie dopravy tovaru počas prepravy, poistenie zodpovednosti dopravcu, poistenie všeobecnej platobnej schopnosti, poistenie hypotekárneho alebo splátkového úveru a pod.

Čísla roku 2018

Pri posudzovaní bonity klientov pre úvery je dobré vedieť o tom, že:

199,48 eura/mesiac – životné minimum jednej plnoletej fyzickej osoby od 1. 7. 2017 do 30. 6. 2018

139,16 eura – životné minimum pre ďalšiu spoločne posudzovanú plnoletú fyzickú osobu

91,06 eura – životné minimum na dieťa

214,70 eura –rodičovský príspevok od roku 2018

23,68 eura – je prídavok na dieťa. Suma prídavku na dieťa sa upravuje vždy od 1. januára kalendárneho roka koeficientom, ktorým sa upravili sumy životného minima a zaokrúhľuje sa na najbližší eurocent.

O sporení na dôchodok je dobré vedieť:

4,50 % – od 1. januára 2018 sa sadzba povinných príspevkov do II. piliera zvyšuje zo 4,25 % z vymeriavacieho základu na 4,50 %

480 eur – minimálna mesačná mzda sa zvýšila od januára 2018 zo sumy 435 eur na 480 eur Na 2. stupni je minimálna mzda 576 eur, na 3. stupni je to 672 eur, na 4. stupni dostane zamestnanec 768 eur, na 5. stupni zase 864 eur a na 6. stupni dostane 960 eur

Pri podávaní daňového priznania je dobré vedieť:

3 830,02 eura – nezdaniteľná časť na daňovníka v roku 2018

180 eur – od januára 2014 sa zaviedla nová ročná nezdaniteľná časť základu dane na doplnkové dôchodkové sporenie. Daňovník si môže túto nezdaniteľnú časť základu dane uplatniť vo výške preukázateľne zaplatených príspevkov za zdaňovacie obdobie roku 2017. Takto ušetrí na dani maximálne 34,20 eura (alebo 45 eur pri 25 % dani)

TOP 3 infografiky roku 2017

Päť najväčších svetových značiek.

Desať najkonkurencieschophnejších ekonomík sveta.

Cesta bitcoinu v roku 2017

Výroky roku 2017 (bez ktorých by sme prežili):

„Sú isté indície, ale podľa mňa sa nikdy nedozvieme pravdu.“

Speváčka Emma Drobná na otázku, či je Zem plochá


„…stále som vpredu, som mladý a krásny, takže je to okey .. ”

Peter Sagan, po prehratom šprinte na BinckBank Tour


„Náš hovorca prezentoval alternatívne fakty.“

poradkyňa prezidenta Trumpa Kellyanne Conway  na otázku, prečo hovorca klamal


 

 

 

Zdielať