Klienti s hypotékou alebo aj inými úvermi majú okrem samotnej obavy z ochorenia COVID-19 strach aj z toho, či budú mať z čoho splácať splátky svojich úverov. Mnoho zamestnancov je totiž teraz doma so zníženým platom a mnohým živnostníkom sa prakticky zo dňa na deň zastavil biznis. Už aj slovenská vláda uvažuje, že na pomoc obyvateľom zavedie povinnosť bankám, aby umožnili klientom odklad splátok na 6 mesiacov.
Rizikom takéhoto kroku klienta je, že by im za bežnej situácie banka zapísala do úverového registra informáciu o prerušení splácania. Ide skôr o negatívny záznam, preto by sa to mohlo v budúcnosti prejaviť v zhoršenej bonite klienta a v zamietnutí nového úveru alebo zamietnutí refinancovania starších úverov novým.
Ministerstvá hospodárstva a financií však uvažujú, aby sa v tomto výnimočnom prípade takýto záznam do úverového registra nezapisoval. Inšpiráciu hľadajú aj v Taliansku, ktoré je najviac postihnuté šírením koronavírusu. Preto sme sa pozreli na to, ako to je na Apeninskom polostrove.
- Opatrenie sa týka domácností a malých firiem, ktoré sa nachádzajú v postihnutých oblastiach. Nejde teda o plošné opatrenie pre celé Taliansko.
- Banky musia svojich klientov s úverom do konca marca informovať o možnosti buď úplného prerušenia splátok alebo prerušenia splácania istiny (úrok vtedy platí klient naďalej).
- Klienti musia o odklad splátok požiadať svoju banku a preukázať, že im pandémia a jej následky spôsobili finančné ťažkosti.
- Banky umožňujú požiadať o zníženie splátky alebo prerušenie splácania aj na diaľku e-mailom alebo telefonicky.
- Doba zníženia/prerušenia je rôzna v jednotlivých bankách. Intesa Sanpaolo (materská banka slovenskej VÚB) umožňuje prerušenie na 3 mesiace s možnosťou ďalšieho predĺženia o 3 resp. 6 mesiacov, podľa aktuálnej situácie. UniCredit Banka a iné prerušujú splácanie hneď na 6 mesiacov.
- Možnosť odkladu splácania majú aj malé podniky z postihnutých oblastí. Pre nich platí možnosť odkladu na 12 mesiacov.
- Spravidla platí, že sa klientom splácanie hypotéky predĺži podľa toho, na ako dlho bolo prerušené.
- Na rozdiel od Slovenska má Taliansko špeciálny fond pre klientov, ktorí financovali hypotékou svoje prvé bývanie a dostanú sa do ťažkostí so splácaním. Ide o tzv. Fond solidarity pre hypotéky na kúpu prvého bývania a vznikol v roku 2007. Talianska vláda rozšírila dôvody, kedy môže klient využiť pomoc od tohto fondu o karanténu pri COVID-19.
Ďalším dopadom šírenia vírusu na bankový svet v Taliansku je obmedzenie otváracích hodín pobočiek bánk. Napríklad jedna z bánk rozdelila pobočky do troch skupín. Jedna časť pobočiek je úplne zatvorená, druhá časť je otvorená len doobeda v pondelok, stredu a piatok a tretia časť je otvorená len v pracovné dni doobeda. Iná banka zase zavrela pobočky, kde nevie zabezpečiť dostatočný odstup klienta a pracovníka. Časť pobočiek má znížený počet pracovníkov. K podobným krokom pristúpili aj banky na Slovensku. Cieľom je spomalenie šírenia vírusu a ochrana klientov aj zamestnancov bánk.
Elektronických služieb bánk sa zatiaľ žiadne obmedzenia nedotkli. U nás aj v Taliansku stále fungujú bankomaty aj internetbanking. Je aj odporúčanie, aby klienti pri platbách využívali prednostne platenie kartou.