KRÁTKA SPRÁVA – KONSOLIDÁCIA - BROKERIA

KRÁTKA SPRÁVA – KONSOLIDÁCIA

//KRÁTKA SPRÁVA – KONSOLIDÁCIA
Konsolidácia, bývanie, hypotéka

Kto uvažuje o bývaní, nemal by už váhať ani týždeň. Od Nového roka môžeme očakávať, že zdražejú novostavby a zrejme aj staršie nehnuteľnosti. Konsolidačný balíček vlády totiž zavádza viacero opatrení, ktoré zvýšia náklady firiem pôsobiacich v stavebníctve a v realitách. „Za najhoršiu môžeme považovať kombináciu trojice opatrení – transakčná daň, vyššia DPH a vyššia daň z príjmu pre právnické osoby. Táto trojica zmien bude buď priamo alebo nepriamo znamenať zvýšenie cien bytov a domov pre obyvateľov,“ približuje k téme senior analytik Brokerie, Ivan Kahanec.

 

Zvýšenie DPH o 3 percentuálne body sa prejaví priamo na cene novostavby

Byt, ktorý stojí v roku 2024 celkovo 200 000 eur, bude stáť s novou DPH 205 000 eur. Ostatné dve opatrenia sa prejavia nepriamo. „Transakčná daň zvýši náklady developera a jeho subdodávateľov už počas výstavby. S ohľadom na ostatné zmeny je veľmi pravdepodobné, že sa prejaví aj v konečnej cene pre spotrebiteľa. Keďže sa bude platiť z každej transakcie, zrejme sa v nej prejaví niekoľkonásobne,“ vysvetľuje Ivan Kahanec. Podobne je to aj s vyššou daňou z príjmov právnických osôb. Developeri majú len dve možnosti – buď si ukroja zo zisku alebo zvýšia predajnú cenu. Je predpoklad, že z väčšej časti dôjde k tomu, že sa aj zvýšenie tejto dane prejaví v cenách. „Hoci to nie je možné presne vyčísliť, odhadujem, že to bude ďalších pár tisíc ku konečnej cene bytu či domu,“ dodáva Ivan Kahanec.

 

Neporastú len ceny novostavieb a zmeny v daniach sa prejavia aj pri úveroch

Spomínané faktory sa najviac odzrkadlia v cenách novostavieb. To ale neznamená, že ceny starších bytov neporastú. Možno očakávať, že bude prebiehať ich prirodzený nárast a keď rastú ceny novostavieb, môžu rásť aj ceny starších bytov.

Zmeny v daniach sa prejavia aj v oblasti úverov. Konsolidačný balíček totiž zvýši náklady bánk. Tie ich následne prenesú na klientov aj vo forme vyšších úrokových sadzieb. Preto aj keď Európska centrálna banka začala znižovať základné úrokové sadzby, slovenské hypotéky nemusia tak skoro zlacnieť.

 

Čakať s kúpou vlastného bývania s vidinou lacnejšej hypotéky sa neoplatí

Na výšku úrokových sadzieb má priamo alebo nepriamo vplyv viacero faktorov. Kým jeden faktor – základné sadzby centrálnej banky – idú smerom dole, iné faktory môžu vzrásť. Napríklad rizikovosť Slovenska ako krajiny alebo náklady bánk na rôzne dane, špeciálne odvody, poplatky a podobne. „V takejto situácii je lepšie radšej si byt alebo dom kúpiť za aktuálnych podmienok a v prípade poklesu úrokových sadzieb vyjednávať s bankou. Buď ešte počas fixácie úrokovej sadzby požiadať o prehodnotenie alebo pri jej výročí prejsť s hypotékou do inej banky za lepšími podmienkami,“ radí Ivan Kahanec.

Potrebujete poradiť v oblasti hypotéky, úveru alebo poistenia?
S dôverou sa na nás obráťte: