Aj domáce zviera potrebuje lekára

Predstavte si svet, v ktorom každý z nás by mal srdce psa, verného priateľa človeka a deväť životov mačky. Život je len jeden a tak ako my aj domáce zviera vyžaduje zdravotnú starostlivosť. Návšteva veterinára je nákladná záležitosť, preto je dôležité na to myslieť už pred zaobstaraním domáceho miláčika. Aké máme na slovenskom trhu možnosti?

Samostatné poistenie domácich zvierat bolo pre poisťovne príliš stratové a preto bolo až donedávna jediné možné riešenie zvieratá poistiť len ako súčasť majetku v rámci poistenia domácností alebo krátkodobo prostredníctvom cestovného poistenia. Nejedného majiteľa teraz určite pichlo pri srdci z faktu, že zviera je v poisťovníctve považované za majetok. Touto cestou bolo možné preplatiť majiteľom aspoň časť nákladov: úraz, uhynutie alebo útrata domáceho zvieraťa. V prípade krytia v cestovnom poistení sú preplatené liečebné náklady spojené s chorobou alebo úrazom. Treba podotknúť, že limity plnenia v rámci cestovného poistenia a poistenia domácnosti sú naozaj skromné. V priemere sa pohybujú v rozmedzí 200 – 400 EUR. Majitelia domácich miláčikov vedia, že náklady pokryje takéto plnenie minimálne.

V roku 2020 prišla spoločnosť PetExpert s poistením pre psy a mačky, ktoré funguje prostredníctvom zazmluvnených veterinárnych kliník. Mechanizmus funguje rovnako ako klasické poistenie. Po splnení podmienok na prijatie do poistenia veterinár zapíše zviera do online evidencie. Tento spôsob poistenia je nákladnejší. Na druhej strane sa výška poistného odráža na limitoch plnenia, ktoré sú podstatne vyššie, ako tie v prípade poistenia domácnosti či cestovného poistenia. „Poistenie PetExpert hradí najmä liečbu úrazov a ochorení, a to vrátane diagnostiky, operácií, pooperačnej starostlivosti, hospitalizácie, liekov a súvisiacich nákladov,“ uvádza sa na stránke mojpetexpert.sk.

Spoločnosť PetExpert využila prázdne miesto na trhu a stojí za vznikom tohto nápadu, no bez pomoci ČSOB Pojišťovny by nápad nemohol nabrať reálnu podobu. ČSOB Pojišťovna vystupuje nie len ako partner ale aj ako poistiteľ. PetExpert začal pôsobiť na českom trhu a prepracoval sa aj na slovenský. Klient má možnosť si vybrať cenovú ponuku zvlášť pre psa alebo pre mačku.

Zároveň si vyberá z troch dostupných balíkov poistenia. Rozdiel je v samotných rizikách ale aj vo výške limitu. Čím „prémiovejší“ balík, tým je poistenie pre štvornohého miláčika komplexnejšie. Poistné sa pohybuje od 20 EUR na mesiac a ročný limit plnenia je od 1000 EUR.

V prípade záujmu o poistenie psov a mačiek neváhajte kontaktovať Vášho finančného sprostredkovateľa.

Balíky poistenia pre psa

Balíky poistenia pre mačku

Zdroje: Mojpetexpert.sk, Trend.sk, Superpoistenie.sk

Lucia Szilágyiová, finančná analytička, Brokeria
Lucia Szilágyiová, finančná analytička, Brokeria