Držte sa týchto 6 opatrení a zvládnite krízu - BROKERIA

Držte sa týchto 6 opatrení a zvládnite krízu

//Držte sa týchto 6 opatrení a zvládnite krízu

Hoci sa nová vláda snaží svojimi opatreniami zmierniť dopady súčasného zastavenia chodu ekonomiky kvôli ochoreniu COVID-19 na obyvateľov a ekonomiku, nemusí to stačiť. Ak sa totiž nebudeme správať zodpovedne sami, nepomôžu nám ani tieto opatrenia a ani také, kedy by vláda poslala každému na účet hoci aj 2.000 eur.

Akú stratégiu teda zvoliť, aby nás možná kríza nerozdrvila, ale aby sme po jej skončení boli stále v dobrej finančnej kondícii?

 

  1. Udržte si prácu
  2. Urobte si mesačný rozpočet
  3. Obmedzte nedôležité výdavky
  4. Budujte si rezervu
  5. Vyplaťte alebo znížte svoje drahé dlhy
  6. Nájdite si vedľajší zdroj príjmu

 

1. Udržte si prácu

Napriek ťažkej situácii je správne nepodliehať panike, ale pracovať v plnom nasadení. Buďte tým zamestnancom, na ktorého sa váš nadriadený môže spoľahnúť práve v čase, keď je menej zákaziek alebo keď sa pracuje z domu. Snažte sa dodržiavať termíny a aktívne sa pýtať na to, v čom môžete prispieť. Tým ukážete, že ste cenným zamestnancom. Navyše, ak prežije váš zamestnávateľ – aj vďaka vám – budete mať prácu aj po skončení recesie. Ak ale váš zamestnávateľ skrachuje, určite si toto pracovné miesto neudržíte.

Pre živnostníkov je situácia podobná. Vašimi „zamestnávateľmi“ sú vaši klienti. Je preto správne im dať na vedomie, že ste tu pre nich, že pracujete na objednaných službách, tovaroch či projektoch. Aj oni musia vedieť, že sa na vás môžu spoľahnúť.

2. Urobte si mesačný rozpočet

Sadnite si doma sami alebo s partnerom a spravte si svoj rodinný rozpočet. Spíšte si svoje príjmy na jednu stranu a následne výdavky na stranu druhú. Práve na strane výdavkov dokážete robiť okamžité opatrenia. Rozdeľte si ich na niekoľko skupín. Prvou sú tie nevyhnutné a neovplyvniteľné, ako sú napríklad splátky úverov, platby za životné aj majetkové poistenie, platby za energie a podobne. V druhej skupine sú nevyhnutné, no aspoň čiastočne ovplyvniteľné, ako napríklad náklady na stravu, cestovanie, pohonné látky, telefón, televízia a podobne. V predposlednej skupine sú náklady, ktoré je možné na niekoľko mesiacov úplne alebo výrazne obmedziť. Ide napríklad o náklady na dovolenku, investície do bývania, domácnosti či záhrady a všetky výdavky, ktoré nám prinášajú pocit luxusu. V poslednej skupine sú výdavky na sporenia a investície. Kým v prvých troch skupinách sú výdavky, ktoré by bolo najlepšie znižovať, sporenie je kategória, ktorú je potrebné posilniť.

Postupy, ako si zostaviť rodinný rozpočet, je možné nájsť na internete, alebo sa môžete poradiť aj s našimi finančnými sprostredkovateľmi.

3. Obmedzte nedôležité výdavky

Pozastavenie alebo spomalenie ekonomiky nie je práve vhodný čas na to, aby ste si kúpili novú kabelku luxusnej značky či nový spotrebič, ak starý zatiaľ funguje alebo ho možno opraviť. Preto prehodnoťte všetky výdavky, ktoré je možné ovplyvniť a nie sú nevyhnutné. Môžete si napríklad prestať kupovať balenú vodu alebo obmedziť sladkosti, ak je to možné, pracovať z domu a ušetriť na cestovnom, či prehodnotiť paušál na mobile alebo televíznej službe. Rovnako tak môžete presunúť výdavky určené na dovolenku, či vymaľovanie bytu na sporiaci účet. Všetky tieto úspory vďaka obmedzeniu výdavkov presuňte najprv na sporiaci účet a to hneď, ako dostanete výplatu.

4. Budujte si rezervu

Tento krok vyplýva z prechádzajúcich, no je o to dôležitejší. Každé ušetrené euro sa vám pri znížení príjmu niekoľkonásobne vráti. Odporúčaná rezerva, ktorú by mala mať každá domácnosť ihneď dostupnú, je na úrovni 3 až 6 mesiacov výdavkov. Preto ak nemáte žiadnu rezervu, tak je o to dôležitejšie si začať bez váhania odkladať čo najviac. Ak už rezervu máte, môžete si ju zväčšiť, no pri dosiahnutí rezervy na úrovni 6 mesačných výdavkov je vhodnejšie financie investovať.

Práve v súčasnosti, keď sa akciové trhy prepadli, je totiž ideálny čas investovať. A to buď doplnením svojich jednorazových investícií alebo zvýšením pravidelnej čiastky, ktorú investujete dlhodobo. Prepady na trhoch totiž znamenajú, že môžete nakupovať podiely v podielových fondoch vo výpredaji a na následnom raste zarobiť. To, kedy dosiahnu trhy svoje dno, budeme vedieť povedať až s odstupom času. Preto odporúčame nečakať na dno, ale zvýšiť svoje pravidelné investície už teraz. A pri dopĺňaní pri jednorazových investíciách zase môžete plánovanú čiastku rozdeliť na 3 alebo aj viac splátok a zainvestovať ich postupne.

5. Vyplaťte alebo znížte svoje drahé dlhy

Spotrebné úvery či kreditné karty patria k najdrahším úverom, ktoré môžete mať. Napríklad kreditná karta, rovnako ako aj povolené prečerpanie, je úročené sadzbou zhruba 20 % ročne. Bežný spotrebiteľský úver má sadzbu okolo 5 až 10 % ročne. Okrem toho, že pri úveroch platíte úrok, jeho splátka patrí do skupiny tých, ktoré budete musieť platiť každý mesiac bez ohľadu na váš príjem. Mimoriadnou splátkou získavate preto dvakrát. Zníži sa vám platba úrokov a zároveň si môžete znížiť splátku. Ak je možné úplné splatenie úveru, urobte to. V oboch prípadoch vám to pomôže v čase, keď sa vám zníži príjem. Splátku dlhu možno v určitom zmysle brať aj ako investíciu s garantovaným výnosom vo výške úrokovej sadzby úveru.

Ak máte len úver na bývanie s úrokovou sadzbou na úrovni 1,00 % ročne, nemá zmysel robiť mimoriadnu splátku alebo ho vyplácať. V tomto prípade je lepšie si nechať hotovosť.

Takýto postup je správny aj v prípade, že bude možnosť odložiť si splátky úveru bez negatívneho zápisu v úverovom registri.

6. Nájdite si vedľajší zdroj príjmu

V správach sa v posledných dňoch objavilo viacero správ o tom, ako firmy prešli z výroby napríklad košieľ na ochranné rúška. Dokázali sa rýchlo preorientovať na to, čo si aktuálna situácia vyžaduje. Je to skvelý príklad pre malých podnikateľov, aby mali otvorenú myseľ novým nápadom. Aj pre zamestnanca je tu možnosť zabezpečiť si vedľajší zdroj príjmu, vďaka ktorému si buď vybudujete finančnú rezervu, alebo vám zabezpečí príjem v čase, keď sa hlavný zdroj preruší. Možností je viacero. Jednou z nich je aj odštartovanie podnikania popri zamestnaní. Napríklad oblasť financií a finančného sprostredkovania ponúka časovú flexibilitu a zaujímavé finančné ohodnotenie. Možností, ako spolupracovať a získať príjem navyše je viacero, preto je najlepšie opýtať sa na to svojho finančného sprostredkovateľa. Inou príležitosťou je napríklad to, že obchodné reťazce hľadajú zamestnancov do svojich prevádzok.

Tieto rady a odporúčania platia tak v dobrých, ako aj v nadchádzajúcich neistých časoch. Kto nestihol zareagovať v dobrých časoch, nemusí zúfať. Stále platí, že kto zareaguje dostatočne rýchlo, môže výrazne zmierniť dopady súčasného ekonomického spomalenia na svoje rodinné financie. Začnite preto hneď.

Ivan Kahanec, analytik spoločnosti Brokeria
Ivan Kahanec, analytik spoločnosti Brokeria

Verified by MonsterInsights