GameStop: Ako amatéri pripravili profesionálov o miliardy dolárov

//GameStop: Ako amatéri pripravili profesionálov o miliardy dolárov

V posledných dňoch sa na finančných trhoch udiala významná udalosť, ktorá môže mať silný vplyv na ďalší vývoj nielen z pohľadu možnej regulácie, ale aj z pohľadu dôvery investorov. „Manipulatívne“ obchodovanie s akciami firmy GameStop už vyvolalo silný ohlas v médiách a ešte to chvíľu tak ostane. Tento článok je upozornením a varovaním pred „bezhlavým investovaním“ do akcií tejto spoločnosti. V článku som vynechal politiku, ktorú do tejto udalosti väčšina médií zapája a snažil som sa sústrediť iba na fakty.

GameStop (na burze obchodovaná pod skratkou GME) je americká spoločnosť, ktorá sa zaoberá predajom videohier a hracích konzol. V posledných rokoch bola nútená zatvoriť stovky svojich kamenných pobočiek kvôli klesajúcim tržbám a cena akcie firmy postupne klesala (z 56,53 USD v novembri 2013 na 2,56 USD v marci 2020) kvôli digitalizácii tohto odvetvia, ale aj kvôli korona kríze. Rok 2020 ukončila na cene zhruba 19 USD. Počas januára 2021 vystrelila cena akcie firmy až na 467,33 USD a mesiac uzavrela na 325 USD, čo predstavuje 1700 % nárast.

Čo sa vlastne stalo?

„Légia“ amatérskych investorov spojená na fóre WallStreetBets na stránkach Reddit.com „sa rozhodla“ vypiecť s veľkými hedžovými fondami. (Vysvetlenie, čo je hedžový fond nájdete na konci tohto článku.) Na tomto fóre (počet jeho členov sa za posledný týždeň strojnásobil na 6,5 milióna) si členovia vymieňajú informácie, stratégie a tipy na zaujímavé obchody na burze. Ešte v septembri minulého roku jeden z členov zverejnil návod ako môžu malí investori „zlikvidovať“ veľké inštitúcie na finančnom trhu pomocou GameStop.

Podľa výkazov spoločnosti bol veľký predpoklad, že firma neprežije a preto mnohé hedžové fondy otvorili „short“ pozície (v jednoduchosti povedané, chceli zarobiť na akciách GME, keď ich cena klesne). Toto bolo impulzom pre komunitu z WallStreetBets, aby vytiahli do boja proti veľkým hráčom. Ich cieľom bolo „vyhnať“ cenu akcií GME hore tak, aby vyvinuli tlak na hedžové fondy – vytvorili tzv. „short sqeeze“. Ak obchodujete na pokles ceny (short), ale cena rastie, tak idete do straty tým viac, čím vyššie sa cena šplhá. Tieto obchody sa navyše vykonávajú s veľkou pákou, ktorá síce násobí potenciálny zisk, ale aj prípadnú stratu. V určitom momente tak musí obchodník buď uzavrieť obchod so stratou alebo zvýšiť „collateral“ – krytie účtu finančnými prostriedkami.

Súboj amatérov s hedžovými fondami vyvrcholil minulý týždeň:

Pondelok (25.1.) – Akcie GME sa začali obchodovať v obrovskom objeme (viac ako ktorákoľvek firma z indexu S&P 500). Nabudení amatéri z WallStreetBets sa navzájom povzbudzovali v masívnych nákupoch akcií GME aj statusmi typu: „Nebudem to predávať kým cena akcie GME nepresiahne 1000 USD.“ Počas pondelka sa cena akcie vyšplhala až k 150 USD a deň uzavrela na zhruba 80 USD.

Utorok (26.1.) – Vzostup pokračoval aj vďaka tomu, že CEO Tesly Elon Musk zverejnil na svojom Twitteri (má 42 miliónov followerov) tweet „Gamestonk!!“. Členovia WallStreetBets pokračovali v zverejňovaní svojich priebežných ziskov na akciách GME. Jeden z členov zverejni svoj priebežný zisk vo výške viac ako 1000 %!

Streda (27.1.) – V strede týždňa už o GME hovorili všetci. Hedžový fond Melvin Capital oznámil, že v utorok popoludní uzavrel svoje „short“ pozície na GME a pripísal si obrovskú stratu. Fondy Citadel a Point72 museli navýšiť kapitál na svojich obchodných účtoch dokopy o skoro 3 miliardy USD! Zatiaľ čo cena akcií GME rástla, členovia WallStreetBets sa vrhli na nákup ďalších akcií „vysoko shortovaných“ firiem v problémoch (AMC Entertainment, Blackberry, Nokia, Koss, …).

Štvrtok (28.1.) – Akcie GME sa prepadli o 44 % po tom, čo Robinhood a Interactive Brookers obmedzili obchodovanie s týmito akciami (umožnili iba predaj akcií a nákup bol pozastavený). Robinhood je relatívne mladá platforma, cez ktorú môžu na burze obchodovať bežní retailoví obchodníci „bez poplatku.“ Interactive Brookers je veľký celosvetový broker. Do celej situácie sa začali zapájať politici a médiá. Počas dňa sa cena akcie GME dotkla hranice 500 USD.

Piatok (29.1.) – Robinhood „cez noc“ vyzbieral od svojich investorov 1 miliardu USD, aby navýšil svoje kapitálové rezervy a naďalej tak spĺňal zákonné požiadavky. Cena akcie GME vystrelila znova po tom, čo Robinhood oznámil, že pravdepodobne obnoví obchodovanie s týmito akciami s určitými obmedzeniami. Cena akcie na konci týždňa (cez víkend sa neobchoduje) uzavrela na 325 USD.

Ako to bude celé pokračovať?

Americká komisia pre cenné papiere (Securities and exchange commission – SEC) vyhlásila, že bude situáciu prešetrovať – podozrenie s nútenia do manipulácie obchodných aktivít.

Hedžové fondy, ktoré „shortovali“ akcie daných firiem, zaznamenali za týždeň dokopy stratu 20 miliárd dolárov, ale nevzdávajú sa.

Môj komentár:

Samozrejme, s mojim názorom nemusí každý súhlasiť.

Prečo to celé vzniklo?

Viac a viac bežných ľudí sa zaujíma o investovanie, čo veľmi uľahčujú brokeri typu eToro, Naga alebo Robinhood, ktorých platforma je založená na „social tradingu“ – v jednoduchosti je to spojenie sociálnej siete a obchodnej platformy. Členovia môžu písať statusy, vytvárať priateľstvá, písať odporúčania, analýzy, názory na stav trhu. Dokonca môžete kopírovať obchody niekoho iného. Napriek tomu, že štatisticky na takomto obchodovaní na burze je cca 80% obchodníkov v strate, naberajú tieto platformy na popularite. Každý je presvedčený, že on je šikovnejší a patrí medzi tých 20%, čo sú v zisku. Okrem toho veľa mladých ľudí je počas pandémie COVID-19 doma a (hlavne v USA) dostáva od štátu príspevok/podporu. Keďže tie peniaze nevyhnutne nepotrebujú, tak „investujú“.

Kto na tom v skutočnosti zarobí?

Pohľad z trocha iného uhla – 11.1.2021 kúpil Ryan Cohen (CEO a spoluzakladateľ spoločnosti Chewy) 12,9 % podiel v spoločnosti GME za 76 miliónov USD. Hodnota jeho podielu za 2 týždne narástla na 2,5 miliardy USD!

Ako dopadnú retailoví investori?

Komunita z WallStreetBets nabáda svojich členov, aby nakúpené akcie ešte držali a v prípade možnosti aj dokúpili ďalšie lebo „cena ešte určite pôjde hore.“ Ale čo ak cena začne rýchlo padať keď sa začne masívny výber ziskov/odpredaj akcií? Vzhľadom na to, že drvivá väčšina neskúsených investorov podlieha klasickej psychológii emočného investovania (nakupujú keď cena už predtým nejaký čas rástla, takže nakúpili dosť draho a keď cena začne klesať, po určitom čase v panike predávajú so stratou), viete si výsledok domyslieť.

Vzbura „malých“ proti „veľkým“ alebo manipulácia stáda?

Podľa mňa len niekto využil možnosti a silu sociálnej siete a médií a zneužil masy neskúsených investorov, ktorí s vidinou obrovského zisku dobrovoľne nakupovali predražené akcie „bezcennej“ firmy. Väčšina z nich ale na tomto obchode určite nezarobí. Myslím, že aj to je dôvod, prečo to SEC pozorne sleduje a výsledkom možno bude aj nejaká ďalšia regulácia v záujme „ochrany spotrebiteľa.“ Pred jeho vlastnou hlúposťou/chamtivosťou/doplňte si podľa vlastného uváženia. Trhom by to možno aj prospelo v záujme zachovania stability a dôveryhodnosti.

Týmto článkom som rozhodne nechcel uraziť neskúsených retailových investorov. Chcem ním len upozorniť na niektoré špekulatívne taktiky. Vždy platilo, že pri obchodovaní na burze je vyšší zisk spojený aj s vyšším rizikom. Preto si radšej vždy najskôr o danej „výhodnej ponuke“ zistite dostatok informácií alebo sa poraďte so svojím finančným sprostredkovateľom z Brokerie. Obchodovanie na burze je ďaleko zložitejší mechanizmus ako je popísané v článku. Kto chce vedieť viac podrobností, môže študovať zdroje nižšie.

Zdroje:

https://www.lynxbroker.cz/vzdelavani/hedge-fondy/

https://www.cnbc.com/2021/01/30/gamestop-reddit-and-robinhood-a-full-recap-of-the-historic-retail-trading-mania-on-wall-street.html?recirc=taboolainternal

https://www.coindesk.com/wallstreetbets-reddit-group

https://www.reddit.com/r/wallstreetbets/comments/ivs6dw/bankrupting_institutional_investors_for_dummies/

Dušan Glevaňák, oblastný riaditeľ, Brokeria
Ing. Dušan Glevaňák, oblastný riaditeľ, Brokeria

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Informácie o finančných nástrojoch uvedené v tomto texte nie sú investičným poradenstvom, ani osobným odporúčaním a predstavujú marketingové oznámenie Brokeria, a.s., so sídlom Einsteinova 11/3677, 851 01 Bratislava, Slovenská republika, IČO: 50 248 715, zapísaná v Obchodom registri Okresného súdu Bratislava I, oddiel: Sa, vložka č.: 6353/B. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom, ktoré závisí od zvolenej investičnej stratégie. Hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na informácie uvedené v texte sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov alebo s využitím investičnej služby.