Úrokové sadzby na hypotéky rastú, a to sa už začína prejavovať v rozpočtoch tisícok rodín. Ak plánujete siahnuť po hypotéke alebo ju zvažujete refinancovať, máme pre Vás pár praktických rád, ako sa vyhnúť zbytočným nákladom a problémom.
1. Vyberte si správnu fixáciu úrokovej sadzby
Krátka doba fixácie síce obvykle prináša nižšie úroky, ale po jej skončení Vám ich banka môže zdvihnúť. V súčasnej neistej dobe je preto vhodnejšie zvoliť si fixáciu, minimálne na 5 a prípadne aj na 10 rokov.
2. Pripravte sa na zdržanie
Vybavenie hypotéky môže trvať aj niekoľko týždňov. Obavy klientov z možného ďalšieho nárastu úrokových sadzieb spôsobujú v niektorých bankách predlžovanie celého procesu. Je dobré sa na to vopred pripraviť.
3. Požiadajte o hypotéku včas
Hoci banky zvyšujú úrokové sadzby, týka sa to len nových žiadostí. Čím skôr o hypotéku požiadate, tým máte väčšiu istotu dobrého úroku.
4. Poistite sa pred nečakanými udalosťami
Poistenie financovanej nehnuteľnosti je v prípade hypotéky povinné. Odporúčame uzatvoriť si aj životné poistenie, aby ste mali za každých okolností na splátky.
5. Nenechajte sa nahovoriť na zbytočné služby
Banky ponúkajú rôzne doplnkové služby, ktoré nie sú vždy nevyhnutné. Pred podpisom zmluvy si ich dôkladne preštudujte a uzatvorte si len tie produkty, ktoré naozaj potrebujete.
6. Vypočítajte si, či hypotéku zvládnete splácať
Predtým, ako si vezmete hypotéku, si dôkladne prepočítajte svoje mesačné príjmy a výdavky. Poraďte sa so sprostredkovateľom z Brokerie a spolu s ním sa uistite, že splátku úveru zvládnete aj v prípade, keby sa Vám zmenili životné okolnosti.
7. Zvážte refinancovanie
Ak Vám vaša banka ponúkne na ďalšie obdobie fixácie úroku vysokú sadzbu, zvážte jej refinancovanie do inej banky. Už pri úspore 0,5 % ročne je to spravidla výhodnejšie.
8. Využite pomoc odborníka
Hypotéka je veľký záväzok, ktorý môže mať zásadný vplyv na Váš finančný život. Ak máte akékoľvek otázky alebo obavy, naši finanční sprostredkovatelia Vám pomôžu.
9. Buďte trpezliví
Vybavenie hypotéky je proces, ktorý si vyžaduje čas a trpezlivosť. Nenechajte sa odradiť od svojich plánov a postupujte krok za krokom.
10. Nebojte sa pýtať
Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte sa opýtať svojej banky alebo finančného sprostredkovateľa. Oni Vám radi poskytnú potrebné informácie a poradia Vám, ako postupovať.
Bonusový tip:
„V prípade, že by Vám hrozili ťažkosti so splácaním, kontaktujte banku alebo svojho sprostredkovateľa čo najskôr. Skorým riešením situácie sa vyhnete ešte väčším problémom alebo exekúcii,“ upozorňuje Ivan Kahanec, náš senior analytik.
Hypotéka je veľký záväzok, ktorý si vyžaduje zodpovedný prístup. Dodržiavaním týchto tipov môžete znížiť riziko, že sa pri hypotéke popálite.