Kvartálny investičný report Q2/2024 - BROKERIA

Kvartálny investičný report Q2/2024

//Kvartálny investičný report Q2/2024

Druhý kvartál roku 2024 nepriniesol na ekonomickom poli priveľa prekvapení. Trhy sa stále s nádejou pozerajú na pokrok a implementáciu nástrojov umelej inteligencie. Preto niet divu, že práve technologickí giganti, sú tí, ktorí sú stále miláčikmi investorov. Napriek enormnej váhe technologických firiem vo viacerých indexoch ich akcie stále rastú. Ani pomer ceny akcií k ziskom nie je veľmi priaznivý (Microsoft má napríklad P/E 40, Meta 29,60, Apple 35,18 a Nvidia dokonca až vyše 74). Investorom to, zdá sa, nevadí a svoje peniaze parkujú v akciách spomínaných firiem aj naďalej. Objavili sa správy, že manažéri niektorých hedžových fondov už začali technologické akcie vypredávať, no na cenách to zatiaľ nevidno. Iní rozprávajú o nafukujúcej sa bubline a porovnávajú aktuálnu situáciu s tou z roku 2000, keď praskla internetová bublina. Hlavný rozdiel je však v tom, že dnes sa rozprávame o firmách, ktoré majú miliardy štvrťročného zisku. Predtým rástli aj ceny akcií, ktoré len pálili peniaze investorov. Ak sa navyše nástroje umelej inteligencie podarí úspešne implementovať v širšej škále odvetví a firiem, ako je to teraz, zisky spoločností, ktoré boli pri jej zrode, ešte porastú. Toto je logika, ktorá našepkáva investorom, aby do týchto akcií investovali aj naďalej.

USA

Situácia v USA začína byť poznačená blížiacimi sa prezidentskými voľbami. Vidíme to najmä na pohybe cien dlhopisov. Po prvej predvolebnej debate, ktorú väčšina komentátorov označila za víťazstvo Donalda Trumpa, ceny amerických štátnych dlhopisov klesli. Trhy majú v živej pamäti predchádzajúce obdobie vlády D. Trumpa. Bolo poznačené veľkou volatilitou, nečakanými rozhodnutiami, ktoré boli po pár dňoch odvolané a celkovo veľkou nervozitou. Obchodné vojny s Čínou alebo aj pokusy o ne s Európou tiež nie sú, čo klasický konzervatívny investor rád vidí. Isteže, domáci trh si treba chrániť, no nie za cenu chaotických a divných rozhodnutí. V tomto je Joe Biden oveľa predvídateľnejší a pre investorov akceptovateľnejší prezident. Vek však neoklame ani americký prezident a keď sa voličom zdáte už pristarý, tak vám hlas vo voľbách neodovzdajú. A Joe Biden sa už zdá pristarý značnej časti elektorátu. Dokonca aj niektorým svojim demokratickým kolegom.

Čo sa týka ekonomických ukazovateľov, v USA sa zastavil pokles inflácie (naposledy 3,3%). Z toho dôvodu americká centrálna banka (FED) ešte stále neznížila základné úrokové sadzby. Vyskakuje však viacero ukazovateľov, ktoré môžu guvernérov znepokojovať – znižujúca sa dôvera v priemysle aj službách, či zníženie zásoby hotovosti a menšia ochota spotrebiteľov míňať. Zatiaľ sa ale zdá, že FED sa nenecháva vyrušovať a ide si svoju politiku vysokých úrokových sadzieb ďalej. Za nami sú časy, keď analytici verili v šesť znížení úrokových sadzieb v roku 2024. Aktuálne to vyzerá tak, že budeme radi aj za dve. Prvé zníženie sa čaká v septembri.

Európa

Keďže v Európe sme sa už dostali s infláciou (2,5%) na dostrel k inflačnému cieľu Európskej centrálnej banky (ECB), v júni prišlo prvé zníženie základnej úrokovej sadzby. Tá klesla o 25 bázických bodov na 4,25 %. Ako sa hovorí – nič moc, ale poteší. Tento krok bol všeobecne očakávaný už dlhšiu dobu, takže na trh nepriniesol prakticky žiadne pohyby. Väčšie turbulencie zatiaľ prichádzajú z politickej scény. V eurovoľbách posilnila radikálna pravica, no stále nie dosť na to, aby EÚ vybočila z vytýčenej cesty. Väčšiu pozornosť potom pútali voľby v jednotlivých krajinách. Aj keď Británia už nie je súčasťou Európskej únie, v Európe stále je. Po dlhých 14-tich rokoch, keď v krajine vládli konzervatívci, sa k moci dostali stredoľaví labouristi. Tí získali zásadnú väčšinu kresiel v dolnej snemovni. Trhy reagovali najskôr poklesom, keď index FTSE 100 padol o 3,60 percenta, aby následne po zverejnení definitívnych výsledkov zase poskočil hore. Ukazuje sa, že nie je až také dôležité, kto vyhrá. Dôležité je, aby voľby prebehli demokraticky a aby bolo víťazstvo jasné. V Británii dopadli voľby presne v tomto duchu, takže je všetko v poriadku. Teda zatiaľ. Vo Francúzsku je to viac zamotané. Koncom júna prebehlo prvé kolo predčasných parlamentných volieb, kde to vyzeralo na veľké víťazstvo nacionalistov okolo Marie Le Penovej. V druhom kole však zvíťazila ľavica nasledovaná centristami a pravičiari skončili až tretí. Teraz je otázne, ako sa podarí zložiť vládu. Francúzsky akciový index klesá a s ním aj ceny francúzskych vládnych dlhopisov. Zo skúsenosti však môžeme povedať, že keď ide o moc alebo o peniaze, tak sa vedia dohodnúť aj odvekí rivali. Neočakávame preto vo Francúzsku dlhé bezvládie.

Slovensko

Na Slovensku sa v druhom kvartáli konali prezidentské voľby. Zvíťazil v nich kandidát koalície Peter Pellegrini a čo sa týka trhov, tak tie si to ani nevšimli. Slovensko má malý význam a výtlak na to, aby dokázalo hýbať cenami svetových akcií alebo dlhopisov. Čo sa týka slovenskej ekonomiky, tak zatiaľ to vyzerá tak, že aktuálna koalícia míňa a nešetrí. Všetky slová o úsporách ostávajú v tomto momente skôr v teoretickej rovine. Ekonómovia bijú na poplach, pretože ak naša krajina nezačne konsolidovať, tak skôr, či neskôr skrachuje. Zaujímavé je, že ratingové agentúry takúto možnosť zatiaľ nepripúšťajú a Slovensku nateraz celkom veria. Zatiaľ nám potvrdzujú ratingy na áčkových úrovniach. Dúfajme, že politici sa spamätajú a začnú míňať naše verejné financie rozumnejšie ako doteraz.

 

Brokeria stratégie

Druhý kvartál sa niesol v pozitívnom duchu aj pre klientov, ktorí investovali do Brokeria stratégií. Tie prakticky len rástli. V pluse sú už aj klienti, ktorí  nakupovali na vrcholoch koncom roka 2021. Na pravidelnej báze robíme interné porovnania výkonnosti stratégií s konkurenciou a stále sa nám ukazuje, že Brokeria stratégie sú vďaka svojej jednoduchej štruktúre, transparentnosti a výbornej výkonnosti špičkou na trhu. Keďže sú zložené z ETF, klient vie využiť aj možnosť oslobodenia výnosov od dane z príjmov po držbe dlhšej ako jeden rok.

Lepšie je však raz vidieť ako stokrát počuť. Uvádzame len jeden jednoduchý príklad, koľko by zarobilo sporenie 100 EUR do Brokeria Mierne dynamickej stratégie za posledných päť rokov.

Klient by vložil celkovo 6 000 EUR, no vďaka výbornej výkonnosti by na jeho investičnom účte svietilo po piatich rokoch 8 444 EUR a to po zarátaní všetkých poplatkov. Zisk 40 percent je výborný aj s ohľadom na to, že človek nemusí nič robiť, len si zriadiť trvalý príkaz.

Čo ďalej

Leto býva kľudnejšie, no vďaka politike také tento rok byť nemusí. Máme pred sebou síce ešte júlové zasadania centrálnych bánk, no nečaká sa nejaká zmena kurzu. Zaujímavejšie môže byť augustové stretnutie centrálnych bankárov v americkom Jackson Hole.

Okrem debát bankárov budú dôležité zverejnené výsledky firiem za druhý kvartál. Opäť sa oči budú upierať najmä na technologické spoločnosti. Určite budú zaujímavé aj výsledky realitných spoločností, ktoré sa najmä koncom minulého roka veľmi trápili. S výhľadom zníženia sadzieb by sa im mohlo začať dariť. Aj keď európske akcie začiatkom roka výkonnosťou predbiehali americké, tie ešte nedostali impulz k rastu. Ten sa očakáva v septembri v podobe zníženia základnej úrokovej sadzby v USA. No a na prelome kvartálov budeme mať americké prezidentské voľby. V treťom kvartáli môžu trhom hýbať debaty oboch kandidátov.

 


 

Investičné komentáre

V posledných Investičných komentároch bol našim hosťom František Michalovich zo správcovskej spoločnosti C-Quadrat. František sa okrem investovania aktívne venuje aj sociálnym sieťam. Prinášame jeho pohľad na to, čo je pri investovaní v poriadku a čo už nie, aj na to, ako sa nenechať napáliť podvodníkmi.

Celý diel si môžete pozrieť tu: Youtube. alebo vypočuť na streamovacích platformách: Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts.

 


Dôležité upozornenie

Tento marketingový materiál vytvorila Brokeria, a.s. so sídlom Einsteinova 11/3677, 851 01 Bratislava, Slovenská republika, IČO: 50 248 715, zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III., oddiel: Sa, vložka číslo: 6353/B a je platný k 30.06.2023. Tento materiál má iba informatívny charakter, nepredstavuje ponuku cenných papierov, ani investičné odporúčanie na nákup alebo predaj akéhokoľvek finančného nástroja, nepredstavuje ani nenahrádza informácie podľa príslušných právnych predpisov, najmä informácie o poskytovateľovi investičných služieb, ním poskytovaných službách, ochrane majetku klientov, rizikách, kľúčové informácie pre investorov (KIID) alebo prospekt (štatút fondu), ktoré tiež obsahujú aj úplné názvy fondov. Investor by nemal robiť žiadne investičné rozhodnutia iba na základe údajov tu uvedených, ale mal by sa zoznámiť aj s vyššie uvedenými dokumentami, ktoré sú dostupné v sídle Brokeria, a.s., na www.brokeria. sk alebo u finančného sprostredkovateľa. Historická výkonnosť zohľadňuje vplyvy priebežných poplatkov ako aj ďalších nákladov, avšak nezohľadňuje odmenu za sprostredkovanie investičnej služby. Hodnota investície môže rásť, ako aj klesať a nie je tak zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou sú spojené riziká, bližšie informácie o rizikách sú uvedené v štatúte a v KIID príslušného fondu. Návratnosť investície v cudzej mene môže stúpať a klesať v dôsledku menových výkyvov. Rozloženie portfólia do sektorov a krajín sa môže zmeniť. Historická výkonnosť zohľadňuje vplyvy provízií, poplatkov ako aj ďalších nákladov. Hoci informácie obsiahnuté v tomto materiáli boli získané zo zdrojov, ktoré Brokeria pokladá za spoľahlivé, Brokeria nerobí žiadne vyhlásenie ani záruku týkajúcu sa správnosti a úplnosti informácií obsiahnutých v tomto materiáli.