Tretí kvartál bol na finančných trhoch vskutku zaujímavý. Po prudkom raste cien akcií sme videli prvé zakopnutia práve v lete. Zároveň prišlo k dlho očakávanému zníženiu úrokových sadzieb v Amerike, Čína sa na konci septembra vydala cestou ekonomických stimulov a Európa sa stále motá medzi lepšími a horšími číslami.
USA
V lete začal prehnaný optimizmus ohľadom umelej inteligencie dostávať trhliny. Najväčšie spoločnosti, ktoré v tomto sektore pôsobia síce reportovali dobré čísla, no nie až také dobré ako sa čakalo. Respektíve očakávania neboli prekonané v takej miere ako investori dúfali. To spôsobilo najmä koncom júla a začiatkom augusta mierne turbulencie. Videli sme niekoľkopercentné poklesy na všetkých hlavných akciových indexoch. Tieto prepady však boli čoskoro skúpené a americké akcie následne vystúpili na nové historické maximá. Podporou bolo určite aj zníženie úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou (FED). Zníženie sa čakalo už dlho, analytici sa akurát nevedeli rozhodnúť, či základná sadzba klesne o štvrť alebo rovno o pol percenta. Guvernéri FED-u sa napokon rozhodli pre zníženie sadzieb o päťdesiat bázických bodov. Následná tlačová konferencia však bola nemastná-neslaná a akciové trhy klesli. Až keď trochu sadol prach, investori sa rozhodli, že vo vyhláseniach FED-u sa dá nájsť viac pozitívnych správ a akcie sa vydali smerom hore. A v priebehu septembra opäť dosiahli ďalšie historické maximá. Mnohí sa s obavou pozerajú na technologické firmy a vidia v tomto segmente bublinu. Treba však pripomenúť, že aj po výraznejších poklesoch napríklad firmy Nvidia je hlavný index S&P 500 stále o dvadsať percent vyššie ako bol na začiatku roka. Samozrejme, hlavným ťahúňom sú technologické firmy. Ak sa však pozrieme na index, kde sú všetky spoločnosti zo spomínaného S&P 500 zastúpené v rovnakom pomere, vidíme tiež rast o desať percent od začiatku roka. To znamená, že už nám celú výkonnosť neťahá len sedem statočných, ale pridáva sa aj ostatných 493 doteraz trochu opomínaných firiem.
Európa
V Európe máme viacero problémov, ktoré budú mať zrejme náročné riešenie. Sme starnúcou časťou sveta, takže demografia je proti nám. Zároveň sme príliš zameraní na priemysel, najmä automobilový, ktorý vykazuje stále horšie čísla. No a technologické firmy utekajú do Ameriky. Ani tretí kvartál nebol výnimkou a jedny z mála pozitívnych správ prišli z inflačného poľa. Inflácia sa naposledy dostala totiž už veľmi blízko inflačného cieľa Európskej centrálnej banky (ECB). Posledné čísla zo septembra ukazovali rast cien na úrovni 2,20 percenta. A analytici očakávajú v najbližších mesiacoch jej ďalší pokles. Zrejme aj vďaka týmto pozitívnym vyhliadkam si Európska centrálna banka dovolila tento rok znížiť sadzby už dvakrát. Zakaždým o štvrť percenta, čo bolo plne v súlade s očakávaním trhov. Aktuálne síce európske akcie výkonnosťou za svojimi americkými náprotivkami od začiatku roka zaostávajú, no rastú. To je dôležité. Rovnako sa darí aj európskym dlhopisom. Klesajú výnosy, čiže rastú ceny. To pomáha všetkým štandardným investičným stratégiám, ktoré sú zložené najmä z týchto dvoch tried aktív.
Kam sa však pohne európska ekonomika je ťažko povedať. Napriek snahám ECB sa nezdá, že by dochádzalo k výraznému oživeniu. Najväčší problém teraz predstavuje stagnácia Nemecka, ktorá zasahuje všetkých jeho partnerov, Slovensko nevynímajúc.
Čína
Čína je podľa veľkosti HDP druhá najväčšia ekonomika sveta. Je logické, že ak sú problémy v nej, tak môžu byť veľmi ľahko problémy všade. A čínske HDP už dlhšie klesá. Darmo si politbyro naplánovalo rast päť percent, keď sa to ekonomike nedarí plniť. A tak prichádza čínska vláda v spolupráci s centrálnou bankou (PBOC) s novými stimulmi ekonomiky. V priebehu septembra ohlásili pomoc za viac ako 100 miliárd USD, čo je najväčšia injekcia do hospodárstva od pandémie Covid-19. Okrem masívnej podpory realitného sektoru sa pomoc sústreďuje aj špeciálne na akcie a kapitálový trh. Zároveň ide PBOC dodávať lacnú hotovosť do bankového sektora a znižuje sadzby na úveroch. Je teda jasné, že Číňania to s podporou myslia vážne.
Investície v Brokerii
Od začiatku roka sa darí nielen našim investičným stratégiám, ale v Brokerii rastieme aj čo sa týka objemu prostriedkov pod správou. Brokeria aj v roku 2024 dokazuje, že je pre klientov spoľahlivým partnerom. Ak sa sústredíme na oblasť investícií, priniesli sme ako prví investičné certifikáty aj pre bežných klientov. Už teda nemusíte mať tisíce eur, aby ste vedeli investovať do produktu, ktorý vás zdola chráni a zhora neobmedzuje. U nás sa dá takéto riešenie využiť už od sto euro. V tomto roku sme sa zapojili do viacerých emisií certifikátov, ktoré pre nás pripravila spoločnosť Cyrrus. Jedná sa o investície do produktov najväčších svetových bánk ako Goldman Sachs, či Citigroup, ale aj menších stabilných finančných spoločností ako Leonteq, či Marex.
Okrem certifikátov, samozrejme, ponúkame aj vlastné investičné stratégie, ktoré majú v porovnaní s trhom nadpriemernú výkonnosť.
Okrem výnimočných investičných riešení u nás klient dostane poradenstvo aj v oblastí úverov, či poistenia. Nie je dôvod neosloviť nás. Využiť môžete kontaktný formulár na našej stránke.
Čo sledovať na jeseň
Určite čísla z amerického trhu práce. Keďže sa naposledy nezamestnanosť dostala nad 4%, čo sa už prestáva páčiť FED-u, v prípade ďalšieho rastu môže prísť ďalšie razantné zníženie úrokových sadzieb.
Európa sa bude zrejme naďalej potácať na hranici hospodárskeho rastu a poklesu. Aktuálne je veľmi nepravdepodobné, že by doterajšie zníženie sadzieb zo strany ECB pomohlo nakopnúť ekonomiku. Kľudne sa môže stať, že sa do konca roka na jednom sedení centrálnych bankárov dočkáme aj zásadnejšieho zníženia sadzieb ako len o štvrť percenta.
V Číne sa bude vyhodnocovať fungovanie nových stimulov. PBOC je vraj pripravená pomôcť aj viac, ak to bude potrebné.
A na záver sa vráťme ešte raz do USA. Začiatkom novembra nás čakajú americké voľby. Politológovia, prieskumy, dokonca aj stávkové kancelárie sľubujú veľmi vyrovnaný boj. Ten bude určite sprevádzaný aj zvýšenou volatilitou na dlhopisovom a akciovom trhu nielen v USA.
Investičné komentáre
Aký je rozdiel medzi tradingom a investovaním? Kde sa dajú služne prerobiť peniaze? Je nejaký rozdiel medzi tým, keď investujú muži a ženy?
To je len pár tém, o ktorých sme sa rozprávali s Marikou Čupa. Skúsenou traderkou a investorkou. Dnes radí ďalším ženám ako s investovaním začať a rozumne zhodnocovať svoje peniaze.
Celý rozhovor si pozrite v najnovších Investičných komentároch.
Youtube. alebo vypočuť na streamovacích platformách: Spotify, Apple Podcasts.
Dôležité upozornenie
Tento marketingový materiál vytvorila Brokeria, a.s. so sídlom Einsteinova 11/3677, 851 01 Bratislava, Slovenská republika, IČO: 50 248 715, zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III., oddiel: Sa, vložka číslo: 6353/B a je platný k 9.10.2024. Tento materiál má iba informatívny charakter, nepredstavuje ponuku cenných papierov, ani investičné odporúčanie na nákup alebo predaj akéhokoľvek finančného nástroja, nepredstavuje ani nenahrádza informácie podľa príslušných právnych predpisov, najmä informácie o poskytovateľovi investičných služieb, ním poskytovaných službách, ochrane majetku klientov, rizikách, kľúčové informácie pre investorov (KIID) alebo prospekt (štatút fondu), ktoré tiež obsahujú aj úplné názvy fondov. Investor by nemal robiť žiadne investičné rozhodnutia iba na základe údajov tu uvedených, ale mal by sa zoznámiť aj s vyššie uvedenými dokumentami, ktoré sú dostupné v sídle Brokeria, a.s., na www.brokeria. sk alebo u finančného sprostredkovateľa. Historická výkonnosť zohľadňuje vplyvy priebežných poplatkov ako aj ďalších nákladov, avšak nezohľadňuje odmenu za sprostredkovanie investičnej služby. Hodnota investície môže rásť, ako aj klesať a nie je tak zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou sú spojené riziká, bližšie informácie o rizikách sú uvedené v štatúte a v KIID príslušného fondu. Návratnosť investície v cudzej mene môže stúpať a klesať v dôsledku menových výkyvov. Rozloženie portfólia do sektorov a krajín sa môže zmeniť. Historická výkonnosť zohľadňuje vplyvy provízií, poplatkov ako aj ďalších nákladov. Hoci informácie obsiahnuté v tomto materiáli boli získané zo zdrojov, ktoré Brokeria pokladá za spoľahlivé, Brokeria nerobí žiadne vyhlásenie ani záruku týkajúcu sa správnosti a úplnosti informácií obsiahnutých v tomto materiáli.