LETO a cestovné poistenie - BROKERIA

LETO a cestovné poistenie

//LETO a cestovné poistenie

Máme tu obľúbené ročné obdobie. Mnohí z nás sa chystajú na letnú dovolenku. Na čo by ste však nemali zabudnúť? Na batožinu a kvalitné cestovné poistenie.  

Ako si vybrať cestovné poistenie na dovolenku?

Základ je pri cestovnom poistení nepozerať na cenu, ale všímať si hlavne to, čo dané poistenie poskytuje. Vždy sa riaďte tým, že je najlepšie zvoliť rozumný pomer medzi cenou a šírkou poistného krytia. Každá poisťovňa má rozdiely v ponuke svojho cestovného poistenia, či už ide o cenu, územnú platnosť, limity krytia, ale hlavné rozdiely sú v tom, čo spadá do poistenia a teda môže byť poistením kryté a čo už nie. Rozdiel je aj v asistenčných službách.

Aj pri cestovnom poistení je najlepšie osloviť skúseného finančného sprostredkovateľa, ktorý Vám na základe konkrétnych požiadaviek vyberie najvhodnejšie poistene.

Aké pripoistenia si ľudia najčastejšie uzatvárajú?

Najčastejšie sa využíva pripoistenie batožiny, úrazu, zodpovednosti a storna. V posledných rokoch poistenie vylepšili svoje produkty aj o nové pripoistenia. Ide napríklad o technickú asistenciu vozidiel, krytie pri ochorení Covid-19, ochranu aj pri zhoršení stavu chronického ochorenia, pripoistenie opustenej domácnosti, či náklady na pátranie. Kto plánuje počas svojej dovolenky športovať a venovať sa prípadne aj rizikovejším športom, určite by si mal zvoliť aj pripoistenie športovej činnosti.

Čo znamená poistenie storna?

Poistenie storna kryje finančné škody, ktoré Vám môžu vzniknúť ak na dovolenku nemôžete vycestovať kvôli nečakaným okolnostiam. Niektoré poisťovne ponúkajú toto poistenie ako samostatný produkt, no spravidla ide o pripoistenie k cestovnému poisteniu.

V praxi to funguje tak, že storno musí byť uplatnené samotnou cestovnou kanceláriou či hotelom, dopravcom a podobne. Následne až potom Vám poisťovňa preplatí výšku vyúčtovaných storno poplatkov.

„Pri storne treba myslieť na to, aby bolo uzatvorené v dostatočnom predstihu pred vycestovaním. Väčšinou sa uzatvára v deň, keď sa zakúpi dovolenka. V prípade, ak sa storno uzatvorí až po tomto termíne, treba rátať približne s 10 dňovou ochrannou lehotou. Znamená to, že poisťovne nebudú prvých 10 dní od uzatvorenia poistenia storna uplatňovať poistné plnenie na vzniknuté poistné udalosti,“ upozornila finančná analytička a produktová špecialistka spoločnosti Brokeria Lucia Szilágyiová.

Nestačí mi Európska kartička zo zdravotnej poisťovne?

Cestovné poistenie nie je povinné, ale odporúčame si ho uzavrieť pred každou cestou do inej krajiny.

Aj keby ste dovolenkovali len v rámci krajín EÚ, Európsky preukaz zdravotného poistenia Vám nepomôže v takom rozsahu ako komerčné cestovné poistenie. Akceptujú ho len verejné zdravotnícke zariadenia a za ošetrenie alebo za lieky si zároveň musíte doplácať rovnako ako miestni obyvatelia. Takisto sa Európsky preukaz zdravotného poistenia nevzťahuje ani na prevoz do nemocnice alebo na Slovensko, ktorý býva tiež nákladnou záležitosťou. Nie malé peniaze si priplatíte taktiež za záchranu v horách, prevoz vrtuľníkom či pátranie.  Rozdiel je aj v tom, že v rámci komerčného poistenia máte v prípade potreby k dispozícii aj asistenčné služby.

„V prípade, ak vznikne poistná udalosť, treba volať asistenčnú službu. Asistenčnú kartičku dostanete priamo s dokumentáciou emailom,“ hovorí Szilágyiová.

Príklad: Aj keby išlo len o bolestivý zub či vyvrtnutý členok, bez cestovného poistenia by ste museli u lekára doplácať spoluúčasť takisto ako miestni obyvatelia danej krajiny. Napríklad ak doma Vášmu zubárovi za ošetrenie bolestivého zuba doplatíte 40-50 eur, v Rakúsku či Taliansku to môže byť aj pár stoviek eur.

Kedy sa Vám oplatí uzavrieť si cestovné poistenie aj na Slovensku?

Bežné cestovné poistenie kryje udalosti len mimo územia Slovenska. Kto dovolenkuje u nás, môže si vybrať cestovné poistenie platné na Slovensku. Jeho základom je krytie nákladov na Horskú záchrannú službu. Náklady na pátranie v Tatrách alebo Beskydoch a následný prevoz vrtuľníkom môžu vyjsť aj na 10 000 eur. K základnému poisteniu si môžete zvoliť balíčky, ktoré Vás finančne ochránia aj pri rizikových športoch, úrazoch alebo pri škode, ktorú spôsobíte niekomu inému. Možností pripoistení je samozrejme viac. V tomto type poistenia však nie je krytá úhrada liečebných nákladov na Slovensku, keďže to je riešené z nášho zdravotného poistenia.

Prečo sa poradiť s finančným sprostredkovateľom?

Na uzatvorenie postenia väčšinou ľuďom stačí pár klikov cez internet, no vždy je lepšie ak si nájdete čas a poradíte sa o poistení aj osobne so skúseným odborníkom.

U nás, v Brokerii, poznáme špecifiká jednotlivých poisťovní. Odporučíme Vám, kde Vás a vašu rodinu poistia najlepšie aj s ohľadom na destináciu, typ dovolenky, rôzne aktivity a iné. Naši sprostredkovatelia spolu s vami posúdia, aké ďalšie pripoistenia sa Vám počas dovolenky zídu a ktoré sú pre Vás naopak zbytočné.

TIP: Stačí ak nám napíšete na [email protected]. My Vám pomôžeme a jeden z našich finančných sprostredkovateľov s vami vyberie to najvhodnejšie cestovné poistenie.

Poistenie pre 2 osoby, 7 dní, svet bez USA a Kanady k 26. 7. 2023.