Rok 2019 v poistení: nová daň ako nežiaduca podpora podpoistenia - BROKERIA

Rok 2019 v poistení: nová daň ako nežiaduca podpora podpoistenia

//Rok 2019 v poistení: nová daň ako nežiaduca podpora podpoistenia
Rok 2019 v poistení

Spätný pohľad na uplynulý rok naznačuje, že v tom začínajúcom roku 2019 bude oproti minulosti pre klientov omnoho dôležitejšie rozprávať sa so svojím finančným sprostredkovateľom. Dôvodov, prečo by sa mali obracať na finančníkov je hneď niekoľko vo všetkých oblastiach finančného trhu. V oblasti poistenia prišla top téma z dielne regulátora. Práve takáto daň ešte viac demotivuje finančných spotrebiteľov, aby si spravili poriadok vo svojich zmluvách.

Daň z poistenia zdraží väčšinu poistiek

Zavedenie novej dane z poistenia vo výške 8 % aplikovali jednotlivé poisťovne rôzne. Kým niektoré sa rozhodli nezaťažiť klientov zvýšením platby, iné preniesli celú daň na klientov. V ojedinelých prípadoch pristúpili spoločnosti aj k tomu, že okrem započítania dane pristúpili aj k miernemu zvýšeniu samotného poistného z dôvodu rastu rizikovosti poistného kmeňa. Pre klienta to teda môže znamenať, že sa mu oplatí zmeniť starý produkt za nový alebo rovno zmeniť aj poisťovňu.

Nová tzv. daň zo zodpovednosti bude mať rozdielny dopad na klientov aj z pohľadu toho, kedy svoju zmluvu uzatvorili. Nakoľko daň nahrádza odvod z poistenia platný od 1. januára 2017, zmluvy uzatvorené po tomto dátume už v sebe majú tento náklad zahrnutý. Preto by sa pri nich nemala daň prejaviť. Naopak staršie zmluvy s odvodom ani daňou nepočítali a preto možno pri nich očakávať zvýšenie najbližšej platby poistného.

Povinné zmluvné poistenie (PZP) má z dane z poistenia výnimku, nakoľko je zaťažené špeciálnym odvodom v rovnakej výške 8 %. Finančné prostriedky vybrané týmto odvodom sú využité prostredníctvom Slovenskej kancelárie poisťovateľov na krytie škôd, ktoré spôsobia nezodpovední nepoistení vodiči.

Kampaň SLASPO k dani z poistenia
Zdroj: reprofoto SLASPO

Nová daň nepriamo podporí nezodpovedné správanie

Dlhodobým neduhom slovenských finančných spotrebiteľov je, že sú ich zmluvy zanedbané. To, že by mohli mať lacnejšie poistenie, však nie je hlavným problémom. Slovenská asociácia poisťovní neustále upozorňuje, že majú klienti podpoistené svoje bývanie. To v praxi znamená, že byt alebo dom v hodnote napríklad 50 tisíc eur je poistený na 25 tisíc eur, čo bola jeho hodnota pred rokmi.

V prípade poistnej udalosti to však znamená, že klient bude mať plnenie pri poistnej udalosti krátené o polovicu. Nárast cien nehnuteľností v posledných dvoch rokoch bol najmä vo veľkých mestách a niektorých regiónoch taký veľký, že aj novšie zmluvy môžu byť neaktuálne. Či už ide o Bratislavu a Košice alebo aj o región Nitry, kam prišla veľká investícia automobilky. Navzdory novej dani zo zodpovednosti by sa mali klienti stretnúť so svojím sprostredkovateľom a aktualizovať svoje poistenia.

Ivan Kahanec, analytik spoločnosti Brokeria
Ivan Kahanec, analytik spoločnosti Brokeria