Rok karantény alebo rozbeh ekonomiky? - BROKERIA

Rok karantény alebo rozbeh ekonomiky?

//Rok karantény alebo rozbeh ekonomiky?

Po vyše mesiaci karantény z dôvodu pandémie ochorenia COVID-19 je zatiaľ stále ďaleko návrat do normálu. Všetky opatrenia spôsobili, že celé Slovensko spomalilo zhruba o tretinu. Mnohé obchody sú zatvorené, zamestnanci sedia doma na „kurzarbeit“ alebo pracujú z domu a mnohí sú na OČR doma so školákmi. Ministerstvo financií odhaduje, že sa toto spomalenie prejaví na našej ekonomike prepadom o 7,2 %. Pesimistickejšie scenáre hovoria aj o väčšom spomalení.

Po rokoch rastu je to výrazná zmena, ktorá sa prejaví na náraste nezamestnanosti zo zhruba piatich možno až na 9 % a na celkovom poklese kúpyschopnosti. Mnohí totiž neprídu o prácu, no ich príjem bude znížený kvôli kríze. Pod celkové spomalenie sa podpíše aj menšia ochota bánk poskytovať úvery na bývanie alebo spotrebné úvery.

Otváranie ekonomiky

Ekonómovia už týždne upozorňujú na to, že takáto situácia a uzatvorenie podnikov a obchodov môže spôsobiť ešte horšie dopady. Kým veľké podniky sa zrejme veľmi rýchlo rozbehnú, väčšie obavy by sme mali mať z toho, ako sa so situáciou vysporiadajú menší podnikatelia. Obmedzenie stretávania sa pozastavilo prácu masérov, menších predajní, sprostredkovateľov finančných služieb a podobne.

Aj preto mnoho menších podnikateľov volá po postupnom otváraní ekonomiky pri zachovaní hygienických a protivírusových opatrení. Je však otázkou, ako a či vôbec otvorenie ekonomiky pomôže v tom, aby sme sa aspoň po ekonomickej stránke dostali do starých koľají.

Rok rúšok a rukavíc

Epidemiológovia a zdravotníci odhadujú, že ešte rok nám bude trvať, kým bude široko prístupná vakcína proti vírusu SARS-CoV 2, ktorá spôsobuje ochorenie COVID-19. V tomto období budú zrejme naďalej v platnosti opatrenia proti šíreniu vírusu, najmä odstup od iných, rúška a rukavice. Obavy ľudí z vírusu budú pretrvávať a rozbeh ekonomického života preto zrejme nebude raketovo rýchly, ale pozvoľný.

Navzdory tomu to na akciových trhoch vyzerá, akoby sme už boli za vodou. Všetky relevantné indexy, najmä americký S&P 500 alebo nemecký DAX sú aktuálne o vyše 25 % vyššie, ako bolo tohtoročné dno. Mnohí investori sú však skeptickí a namiesto rastu očakávajú ďalší prudký prepad o desiatky percent. Prejaví sa totiž nárast nezamestnanosti, bankroty menších či väčších firiem a celkové obavy z ďalšieho vývoja.

Dobré správy na budúci rok

Vláda SR už na budúci rok 2021 očakáva rast ekonomiky o 6,8 %. Aj trhy očakávajú, že už v tomto roku začnú rásť. Pandémia totiž, na rozdiel od krízy spred desiatich rokov, nie je systémovým problémom ekonomiky. Akonáhle odznie, podniky sa rozbehnú. Bude však nevyhnutné, aby tie, ktoré sú z rozhodnutia vlády zatvorené, dostali pomoc. A tie, ktoré ju nedostanú, aby si už teraz pripravovali plán na opätovný štart. V mnohých prípadoch pomôže podnikateľské myslenie ich vlastníkov. Aj v tomto čase je totiž po mnohých službách dopyt. Veľmi dobrým príkladom je sieť taxíkov, ktorá sa preorientovala z prepravy ľudí na kuriérov. Kamenné predajne si zase, možno konečne, otvorili e-shopy alebo ich začali rozvíjať a promovať.

Ivan Kahanec, analytik spoločnosti Brokeria
Ivan Kahanec, analytik spoločnosti Brokeria
Verified by MonsterInsights