Rozpúta Trump obchodnú vojnu s Čínou prípadne rovno aj s celým svetom? Splní sa nočná mora Wall streetu už tento rok a príde ekonomická kríza, alebo si ešte počkáme? Pozreli sme sa na TOP 6 očakávaných udalosti roka 2019, ktoré môžu pohnúť svetovou alebo slovenskou ekonomikou. Pridali sme aj bonus vo forme najmenej pravdepodobnej tzv. čiernej labute, ktorá môže výrazne zasiahnuť do diania.
1. Volebný rok
Slovenských voličov čakajú tento rok okrem volieb prezidenta aj voľby do Európskeho parlamentu, ktoré budú nasledované výmenou šéfa Európskej komisie. Na jeseň sa sformuje nová eurokomisia, ktorá bude podľa všetkého už bez komisára z Veľkej Británie. Obom týmto udalostiam bude predchádzať aj veľká obmena sudcov slovenského Ústavného súdu.
2. Centrálne banky s novým vedením
Kým naša Národná banka Slovenska už pozná svojho budúceho guvernéra, ktorým sa stane súčasný minister financií Peter Kažimír, Európska centrálna bank spozná svojho nového prezidenta až v októbri. Očakáva sa, že nástupca Maria Draghiho, ako prvú vec v úrade, spustí zvyšovanie základných úrokových sadzieb. Udeje sa tak prvýkrát od roku 2011. Hoci by to bolo neočakávané, napätie medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a šéfom Fed-u Jeromom Powellom môže viesť až k jeho nútenému odchodu z tohto postu.
3. Faktor Trump
Nevypočítateľnosť, ktorú priniesol prezident Trump do Bieleho domu, môže priniesť v roku 2019 viacero rizík. Na domácej pôde musí bojovať so snemovňou reprezentantov pri realizácii svojich plánov s múrom na mexických hraniciach, ako aj s obvineniami, ktoré by mohli viesť k jeho odvolaniu. Na medzinárodnej pôde sa zdá, akoby bojoval s celým svetom na rôznych fórach. Kým Číne chce vyhlásiť obchodnú vojnu, svojim spojencom vyčíta neplnenie si svojich záväzkov voči medzinárodným organizáciám. Je už v druhej polovici svojho mandátu a v záujme svojho znovuzvolenia môže vo svojich „vojnách“ pritvrdiť.
4. Kybernetické riziká
Aj napriek snahám eurokomisie chrániť osobné údaje svojich občanov, riziko ich zneužitia napríklad v politickom boji veľmi neklesá. Internetoví giganti zbierajú kvantá rôznych typov údajov, ktoré im ich používatelia vedome alebo až príliš často aj nevedome dávajú. Kroky týchto spoločností však zatiaľ nedávajú veľké nádeje, že k únikom dát už nebude dochádzať. Vďaka detailným údajom o používateľoch môžu následne rôzne záujmové skupiny alebo aj štáty ovplyvňovať myslenie ľudí v tej-ktorej krajine a tým napríklad aj výsledok volieb. Slová a osobné údaje sú novými puškami a tankami.
5. Osie hniezda
Ani rok 2019 sa nezaobíde bez lokalít, v ktorých hrozí vnútorný alebo medzinárodný konflikt. Už sme si akosi zvykli na spory medzi Ruskom a naším susedom Ukrajinou. Pre Vladimíra Putina patrí Ukrajina do jeho sféry vplyvu a preto možno očakávať (skryté) snahy Kremľa ovplyvniť tak prezidentské, ako aj parlamentné voľby v tejto krajine. Krajiny s autoritárskymi režimami, ako je Severná Kórea, Turecko či po novom aj Mexiko, budú aj v roku 2019 patriť k rizikovým.
6. Brexit
Určitá forma vnútorného konfliktu, aj keď nie ozbrojeného, prebieha aj vo Veľkej Británii. Premiérka Mayová stráca pevnú pôdu pod nohami, nakoľko jej dohoda s predstaviteľmi Európskej únie sa nepáči ani zástancom brexitu a z podstaty veci ani zástancom zotrvania Spojeného kráľovstva v únii. Aj preto sa všetci pripravujú radšej na tvrdý brexit bez dohody. Tento stav napovedá, že v hre sú stále všetky scenáre ďalšieho vývoja a to vrátane zotrvania Britov v únii. Migranti, ktorí boli top témou referenda o brexite, sú už dávno na okraji záujmu a do popredia sa dostali všetky negatíva súvisiace s rozchodom Británie a EÚ. Od sťahovania sa firiem na kontinent až po hroziace komplikácie pri cestovaní do Únie či zdraženie bežných tovarov a služieb.
Bonus: Najnepravdepodobnejšia udalosť s veľkým dopadom
Zákazy a obmedzenia vstupu dieselových áut do miest, kauza Dieselgate skupiny Volkswagen a zaľúbenie sa politikov do týchto tém môže v roku 2019 viesť k ďalším reštrikciám v doprave. Podľa expertov na klímu nám ostáva 12 rokov, inak dôjde k jej neodvrátiteľnej zmene. Hon na emisie by preto mohol priniesť aj extrémne riešenia, napríklad vo forme dane z dopravy. Popri spotrebných daniach, ktoré cenou palív už sami o sebe motivujú k nižšej spotrebe, by to bol ďalší náklad pre tento sektor. Rovnako ako pri cene pohonných hmôt, aj v tomto prípade by sa zmena – ak by bola globálna – pretavila do rastu cien všetkých tovarov a služieb s dosahom napríklad aj na obchodníkov, turizmus či „poštovné“ z Číny.