Vysoká inflácia: Pri inflácii 10,4 % je lepšie investovať! - BROKERIA

Vysoká inflácia: Pri inflácii 10,4 % je lepšie investovať!

//Vysoká inflácia: Pri inflácii 10,4 % je lepšie investovať!

Slovensko zaznamenalo historicky najvyšší rast spotrebiteľských cien od roku 2000 vo výške 10,4%. Ekonómovia sa zhodli, že negatívny vývoj cien bude pokračovať a za energie, bývanie a potraviny si tento rok priplatíme. Ako ochrániť svoje financie? Česká ľudová múdrosť: „Kto šetrí má za tri!“ k ochrane peňazí pri inflácii neplatí. Na rozdiel od sporenia na účte, je investovanie efektívne. Dôležité je ak sporíte pravidelne, do kvalitných aktív a s nízkymi poplatkami. Vaše peniaze týmto dokážete ochrániť pred znehodnotením v čase neistoty, ktorú spôsobuje inflácia.

Ako na to? Ponúkame šesť nápadov.

  1. Využite príležitosť na doinvestovanie. Neistota na trhoch spôsobila pokles ceny niektorých kvalitných akciových investícií až o 20 percent. Nákup širokých akciových indexov, ktoré sú práve teraz v zľave prináša potenciál vysokého zhodnotenia.
  2. Rezerva vo výška 3 až 6 mesačných platov je podmienkou finančnej gramotnosti. Všetko ostatné však investujte, aby ste ochránili Vaše úspory pred infláciou. Akciové trhy prinášajú dlhodobo v priemere 8 percent ročne.
  3. Investovanie nie je len pre bohatých! Pravidelné in2vestovanie aj keď nízkej čiastky je vždy lepšie ako žiadne. Len tešiť sa na dôchodok nestačí…
  4. Skryté poplatky na drahých podielových fondoch Vás môžu pripraviť o stovky eur ročne, kontrola trvá minúty, nasporenie týždne a mesiace.
  5. Otázka už neznie či máte alebo nemáte druhý pilier, ale či Vám prináša očakávaný zisk. Skontrolujte si fondy v druhom pilieri, viac ako 50 percent ľudí ho nemá nastavený správne a prichádza o desiatky tisíc eur na dôchodku.
  6. Využívate investície, ktorých zisk je oslobodený od dane? To je ďalších 19 percent, ktoré môžete zarobiť navyše.

Odborný pohľad profesionála Vám ušetrí čas a peniaze, preto neváhajte kontaktovať Vášho finančného sprostredkovateľa.