Začali ste s jarným upratovaním? Nezabudnite na vaše financie - BROKERIA

Začali ste s jarným upratovaním? Nezabudnite na vaše financie

//Začali ste s jarným upratovaním? Nezabudnite na vaše financie

Mať poriadok vo svojich financiách nie je len správne, ale každý môže vďaka tomu ušetriť. Mnoho z nás to však nerobí a tak platíme zbytočne veľa na poplatkoch či úrokoch finančným domom. Častou motiváciou, kedy sa k tomu dostaneme je životná udalosť. Plánovanie svadby, narodenie dieťaťa, rozvod, pandémia či prírodná katastrofa. Vtedy je však často už neskoro. Našťastie, dať si do poriadku svoje financie nemusí byť náročná úloha. Najskôr si treba dať záväzok, že si ten poriadok urobíte. Najlepšie je pustiť sa do toho hneď. Nie je lepší pocit, ako mať svoje peniaze pod kontrolou a ešte aj ušetriť.

Všetky zmluvy a faktúry na jednom mieste

Pohľadajte a zhromaždite všetky svoje finančné zmluvy a doklady. Zahrňte účty za kreditné karty, telefón a služby, bankové výpisy, platby za poistenie a hypotéku. Teda všetky finančné povinnosti, ktoré platíte mesačne alebo ročne. Skontrolujte, či nie sú niektoré zmluvy, ktoré platíte, zastarané alebo príliš drahé.

V tomto je veľkou pomocou odborník, ktorý vám dokáže urobiť audit finančných zmlúv. Výsledkom auditu je informácia ku každej zmluve, či je aktuálna, čo zahŕňa a či nie je na trhu riešenie, ktoré by bolo pre vás výhodnejšie. Aby ste neplatili za poistenie PZP pri Fabii 220 eur, keď stojí menej ako stovku za rok. Alebo, aby vás vaše životné poistenie podržalo, keď sa stane nešťastie.

Analyzujte svoje výdavky

Príde koniec mesiaca a pýtate sa, kam vám zmizli vaše peniaze? Veď ste si nič tento mesiac nekúpili! Túto vetu snáď poznáme všetci. Preto si zapíšte vaše príjmy a výdavky do prehľadnej tabuľky a rozdeľte si vaše financie na tieto skupiny:

  1. Fixné výdavky: nájom/hypotéka, účty za energie, telefón, inkaso, škola,…
  2. Variabilné výdavky: strava, pohonné látky, drogéria, sporenia,…
  3. Príležitostné a ročné výdavky: ročne platené poistenia, pravidelný servis auta, Vianoce, narodeniny, sviatky,…
  4. Neočakávané výdavky: lekárske ošetrenie, menšia oprava domácich spotrebičov či auta a pod.
  5. Veľké neočakávané výdavky: strata zamestnania, nákladná oprava auta, investičná príležitosť a pod.

,,V takomto prehľade si dokážete každý mesiac sledovať čo už je zaplatené, čo vás ešte určite čaká a aj to, koľko vám na konci mesiaca ostane. A túto úsporu si môžete hneď odložiť, napríklad na rezervu na sporiacom účte. Aby vás nelákala na bežnom účte. Ak zistíte, že sú vaše výdavky vyššie ako príjmy, je čas zavolať si odborníka na financie a poradiť sa s ním, ako z toho von,“ hovorí Ivan Kahanec, analytik spoločnosti Brokeria, a.s.

Vytvorte si finančnú rezervu

Na pokrytie veľkých neočakávaných výdavkov, by sme mali mať finančnú rezervu. Minimálne o výške 3 mesačných výdavkov. Ideálna rezerva však pokrýva 6 mesačných výdavkov. Vďaka nej finančne prežijete aj dočasné zníženie príjmu, ako to zažili mnohí počas pandémie, alebo dokážete využiť zaujímavú investičnú príležitosť.

Refinancujte svoje úvery

Všade okolo nás bežia reklamy na prenos hypotéky do inej banky. Aj ľudia z nášho okolia hovoria o tom, že už platia za hypotéku menej. Hovoria o tzv. refinancovaní hypotéky, ktorého cieľom je znížiť si úrokovú sadzbu a teda aj mesačné splátky. A kedy sa oplatí zmeniť svoju starú hypotekárnu banku? TERAZ! Banky sa bijú o najlepší úrok a aktuálne je priemerná úroková sadzba, s ktorou odídete z banky, na úrovni 0,95 % ročne. Naši finančníci vedia nájsť pre klientov aj lacnejšie riešenie.

Ak potrebujete pomoc so spravovaním svojich financií, poraďte sa s finančným odborníkom – skôr ako neskôr. Brokeria združuje sprostredkovateľov a manažérov s vyše 10 ročnými skúsenosťami v tejto oblasti. Napíšte nám na info@brokeria.sk a priradíme vám sprostredkovateľa.

Verified by MonsterInsights