Odklad splátok kvôli COVID-19: Taliansko ako vzorový model - BROKERIA

Odklad splátok kvôli COVID-19: Taliansko ako vzorový model

//Odklad splátok kvôli COVID-19: Taliansko ako vzorový model

Klienti s hypotékou alebo aj inými úvermi majú okrem samotnej obavy z ochorenia COVID-19 strach aj z toho, či budú mať z čoho splácať splátky svojich úverov. Mnoho zamestnancov je totiž teraz doma so zníženým platom a mnohým živnostníkom sa prakticky zo dňa na deň zastavil biznis. Už aj slovenská vláda uvažuje, že na pomoc obyvateľom zavedie povinnosť bankám, aby umožnili klientom odklad splátok na 6 mesiacov.

Rizikom takéhoto kroku klienta je, že by im za bežnej situácie banka zapísala do úverového registra informáciu o prerušení splácania. Ide skôr o negatívny záznam, preto by sa to mohlo v budúcnosti prejaviť v zhoršenej bonite klienta a v zamietnutí nového úveru alebo zamietnutí refinancovania starších úverov novým.

Ministerstvá hospodárstva a financií však uvažujú, aby sa v tomto výnimočnom prípade takýto záznam do úverového registra nezapisoval. Inšpiráciu hľadajú aj v Taliansku, ktoré je najviac postihnuté šírením koronavírusu. Preto sme sa pozreli na to, ako to je na Apeninskom polostrove.

  1. Opatrenie sa týka domácností a malých firiem, ktoré sa nachádzajú v postihnutých oblastiach. Nejde teda o plošné opatrenie pre celé Taliansko.
  2. Banky musia svojich klientov s úverom do konca marca informovať o možnosti buď úplného prerušenia splátok alebo prerušenia splácania istiny (úrok vtedy platí klient naďalej).
  3. Klienti musia o odklad splátok požiadať svoju banku a preukázať, že im pandémia a jej následky spôsobili finančné ťažkosti.
  4. Banky umožňujú požiadať o zníženie splátky alebo prerušenie splácania aj na diaľku e-mailom alebo telefonicky.
  5. Doba zníženia/prerušenia je rôzna v jednotlivých bankách. Intesa Sanpaolo (materská banka slovenskej VÚB) umožňuje prerušenie na 3 mesiace s možnosťou ďalšieho predĺženia o 3 resp. 6 mesiacov, podľa aktuálnej situácie. UniCredit Banka a iné prerušujú splácanie hneď na 6 mesiacov.
  6. Možnosť odkladu splácania majú aj malé podniky z postihnutých oblastí. Pre nich platí možnosť odkladu na 12 mesiacov.
  7. Spravidla platí, že sa klientom splácanie hypotéky predĺži podľa toho, na ako dlho bolo prerušené.
  8. Na rozdiel od Slovenska má Taliansko špeciálny fond pre klientov, ktorí financovali hypotékou svoje prvé bývanie a dostanú sa do ťažkostí so splácaním. Ide o tzv. Fond solidarity pre hypotéky na kúpu prvého bývania a vznikol v roku 2007. Talianska vláda rozšírila dôvody, kedy môže klient využiť pomoc od tohto fondu o karanténu pri COVID-19.

Ďalším dopadom šírenia vírusu na bankový svet v Taliansku je obmedzenie otváracích hodín pobočiek bánk. Napríklad jedna z bánk rozdelila pobočky do troch skupín. Jedna časť pobočiek je úplne zatvorená, druhá časť je otvorená len doobeda v pondelok, stredu a piatok a tretia časť je otvorená len v pracovné dni doobeda. Iná banka zase zavrela pobočky, kde nevie zabezpečiť dostatočný odstup klienta a pracovníka. Časť pobočiek má znížený počet pracovníkov. K podobným krokom pristúpili aj banky na Slovensku. Cieľom je spomalenie šírenia vírusu a ochrana klientov aj zamestnancov bánk.

Elektronických služieb bánk sa zatiaľ žiadne obmedzenia nedotkli. U nás aj v Taliansku stále fungujú bankomaty aj internetbanking. Je aj odporúčanie, aby klienti pri platbách využívali prednostne platenie kartou.

Ivan Kahanec, analytik spoločnosti Brokeria
Ivan Kahanec, analytik spoločnosti Brokeria