Komentár Analytika č. 01/2016 - BROKERIA

Komentár Analytika č. 01/2016

//Komentár Analytika č. 01/2016
Brokeria - Finančné sprostredkovanie - Blog

Slováci si dokážu našetriť rekordne veľa peňazí.
Z prieskumu Slovenskej sporiteľne na vzorke 500 respondentov starších ako 15 rokov vyplýva, že Slováci si mesačne dokážu odložiť historicky najvyššiu sumu – 97 eur. V porovnaní s okolitými krajinami si viac odkladajú Rakúšania, 216 eur mesačne. Z postkomunistických krajín sme však najlepší – Česi ušetria priemerne 77 eur, Chorváti 57, Maďari 52, Rumuni 46 a Srbi 34 eur.

Počet ľudí, ktorí na Slovensku sporia menej ako 20 eur klesá, v roku 2016 ich bolo len 10 percent. Viac sporia ľudia do 29 rokov (105 eur). Zo sporiacich produktov využívame najviac sporiaci účet, nasledujú kapitálové a investičné poistenie. Klesá podiel vkladných knižiek a stavebného sporenia. Spokojnosť s odkladanou sumou však klesla, spokojných je len 32 percent respondentov.

Faktom je, že ľudia na Slovensku sa majú čoraz lepšie a ešte nikdy v histórii si priemerný Slovák neodložil mesačne toľko veľa peňazí ako dnes. A ďalší potenciál naznačuje najmä to, že kritická masa ľudí nie je spokojná s tým, koľko si mesačne usporia. Mesačná čiastka na úrovni 100 eur je slušná suma, ale väčšina ľudí stále využíva na sporenie neefektívne nástroje t.j. kapitálové a investičné poistenia, prípadne presúva úspory z vkladných knižiek na sporiace účty a termínované vklady. Najmä sporiace účty a termínované vklady sa dnes netešia priazni centrálnych bankárov. Za uloženie peňazí na tri roky dostanete v priemere hlboko pod jedno percento, v prípade 5 ročnej viazanosti maximálne 1,3 % p.a. Takíto sporitelia teda prichádzajú ročne o cca. 2 percentá, ktoré by pri nízkom riziku dokázali zarobiť na realitných či dlhopisových fondoch. Slováci pri výbere sporiaceho produktu ešte stále vo veľkej miere spoliehajú na odporúčanie svojej banky. Každý šiesty respondent, ktorý si sporí viac ako pred tromi rokmi uviedol, že ho zlákala atraktívna ponuka banky.

 Ceny Energií vzrastú o štvrtinu, predpovedá Svetová banka.

Ceny energií vo svete by mali na budúci rok vzrásť takmer o 25 percent. Odhaduje to Svetová banka (SB), ktorá v týchto dňoch zverejnila najnovšiu prognózu. V rámci nej zároveň zlepšila odhad vývoja cien ropy. Podľa Svetovej banky by barel ropy (159 litrov) mal v roku 2017 stáť v priemere 55 USD (50,09 eura). V predchádzajúcej prognóze z júla uvádzala 53 USD/barel. Reagovala tak na predbežnú dohodu najväčších producentov o obmedzení ťažby, ktorej detaily by sa mali prerokovať na zasadnutí štátov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) koncom novembra. Na porovnanie, tohtoročná priemerná cena ropy by podľa SB mala predstavovať 43 USD/barel, čím banka potvrdila odhad spred troch mesiacov. Okrem ceny ropy by sa v nasledujúcom roku mali zvýšiť aj ceny zemného plynu a uhlia. Celkovo by ceny energií zahrňujúce ropu, plyn a uhlie mali vzrásť takmer o 25 %, čo je podobne ako v prípade samotnej ropy vyšší odhad než v júlovej prognóze. Vo všeobecnosti SB počíta v budúcom roku s miernym rastom cien u viacerých komodít, keďže dopyt rastie, zatiaľ čo ponuka na trhu pomaly klesá.

Ceny ropy a iných komodít by okrem majiteľov petrochemických závodov mohli zaujímať napríklad aj majiteľov podielových listov v komoditných fondoch. Cena ropy Brent bola v polovici roku 2014 viac ako 111 dolárov za barel a v priebehu 4 mesiacov klesla na 50 eur, čiže o viac ako 60 percent. Ropné fondy v spojitosti s vývojom ceny ropy klesli v priemere o 20 percent. V roku 2016 sú ceny ropy zamknuté v pásme 45 až 50 dolárov za barel. V prípade rastu cien ropy a iných komodít sa tí, čo vydržali a neodkupovali svoje podiely môžu tešiť na rast svojich účtov a možný návrat do čiernych čísel. Napriek prognóze Svetovej banky, to nebude také jednoduché. To, že zažívame turbulentně časy, sa ukazuje aj na množstve rôznych pravdepodobných scenárov, ktoré môžu ovplyvniť ceny ropy (a hodnotu úspor sporiteľov). Napr. Ole Hansen, vedúci komoditnej stratégie Saxo Bank naznačuje že Rusko a OPEC môžu v Novembri uzavrieť dohodu o znížení produkcie, tá však nebude zahrňovať Irán, Nigériu a Líbyu, ktoré majú kapacitu na zvýšenie ťažby. Globálny rast dopytu po rope sa znižuje a americký bridlicový producenti majú vďaka lacným peniazom dostatok kapitálu na investovanie do ropného odvetvia, čo opäť zvýši ponuku. Z iného súdka je prognóza Martina O’Rourke o raste cien po víťazstva Donalda Trumpa vo voľbách. Ak skutočne zavedie zákaz vstupu moslimov do krajiny, okamžite rozmnoží počet nepriateľov USA v arabskom svete a vzhľadom na citlivosť ceny ropy na medzinárodné napätie na Blízkom východe by ceny mohli vystreliť a atakovať oveľa vyššie úrovne ako 53 eur / barel. Investovanie do komoditných a ropných fondov je čakaním na rast, ktorý skôr či neskôr príde. Akurát je ťažké odhadnúť či to bude trvať týždne, mesiace alebo roky. V prípade pravidelného nakupovania podielových listov je situácia momentálne priaznivá, každým ďalším nákupom investor znižuje priemernú hodnotu nakúpených podielov a potreba skorého rastu nie je až taká akútna. Pokiaľ dodrží zvolený investičný horizont (8-10 rokov). Pre porovnanie cena ropy Brent vs. hodnota podielovej jednotky vo fonde Ropy a Energetiky správcu ČP Invest.

Cena ropy Brent

Fond ropy a energetiky od Generali Investments

V skratke

Pokračujúci dynamický rast cien bytov v 3. štvrťroku 2016 prispel k zrýchleniu
medziročného rastu celkovej priemernej ceny bývania (o 0,6 percentuálneho bodu na 5,4 %). V dôsledku výraznejšie rastúcej priemernej ceny bývania v porovnaní s rastom priemerných príjmov sa zastavilo zlepšovanie dostupnosti bývania z dlhodobého hľadiska. Avizované sprísnenie úverových podmienok od začiatku roku 2017 môže akcelerovať aktivity na trhu s bývaním v závere tohto roka.


Banky na Slovensku v tomto roku zvýšili celkový objem poskytnutých úverov klientom v porovnaní s vlaňajškom o 10 percent. Objem poskytnutých úverov na bývanie presiahol v septembri tohto roka hranicu 21 miliárd eur. Medzimesačne ich objem vzrástol o 238 miliónov eur, medziročne sa zvýšil o 2,6 miliardy eur.


Sberbank ako samostatná značka na Slovensku končí a zlúči sa s Prima bankou. Činnosť oboch bánk sa už aj v súčasnosti čiastočne prekrýva, klienti Sberbank mohli už v októbri zadarmo využívať bankomaty Prima banky. Klienti Sberbank Slovensko s účtami Active majú teraz väčšiu možnosť výberu. Od pondelka 24. októbra môžu bezplatne vyberať peniaze už aj v bankomatoch Prima banky.

Výrok týždňa:

„Obohatil som sa o skúsenosť, že už nikdy nechcem pracovať pre štát.“

Miroslav Mikulčík, bývalý šéf Finančnej správy SR